20 0 427 KB
FERTIGATION CALCULATIONS
Moshe Sne FERTIGATION CALCULATIONS
1
INJECTOR DISCHARGE
ID=A x FD / T ID – Injector Discharge (l/h) A – Plot area (Ha.) FD – Fertilizer Dose (l/Ha.) T – Application Duration (h)
FERTIGATION CALCULATIONS
2
MINIMUM TANK CAPACITY
TC=FD x A TC – Tank Capacity (l) FD – Fertilzer Dose (l/Ha.) A – Plot Area (Ha.)
FERTIGATION CALCULATIONS
3
CONVERSION OF NUTRIENT AMOUNT TO QUANTITY OF COMMERCIAL FERTILIZER
Qc = Quantity of commercial fertilizer (kg) Nu = Nutrient amount (kg) P% = Percentage (per weight) of the nutrient in the commercial fertilizer (%) Qc = Nu / P%
FERTIGATION CALCULATIONS
4
CONVERSION OF NUTRIENT AMOUNT TO QUANTITY OF COMMERCIAL FERTILIZER - Example
50 kg of nitrogen (Nu) to be applied. Ammonium sulfate contains 21% of nitrogen. Qc = 50 kg / 21% = 50 / 21 x 100 = 238.1 kg (NH4)2SO4
FERTIGATION CALCULATIONS
5
CONVERSION OF WEIGHT OF LIQUID FERTILIZER INTO VOLUME*
Vc = Volume of the liquid commercial fertilizer (L) to be applied Qc = Quantity of commercial fertilizer in weight units (kg) Sd = Specific density of the liquid fertilizer (kg/L) Vc = Qc/Sd *Measuring quantities of liquid fertilizer by volume is often more convenient than by weight FERTIGATION CALCULATIONS
6
CONVERSION OF WEIGHT OF LIQUID FERTILIZER INTO VOLUME - Example
Weight of ammonium nitrate to be applied (Qc) = 250 kg Specific density of the ammonium nitrate solution (Sd) = 1.27 kg per liter Vc = 250 kg./1.27 = 196.8 L NH-4NO3
FERTIGATION CALCULATIONS
7
COMBINATION OF TWO FERTILIZERS Simultaneous application of two or more nutrients requires mixing two or more commercial fertilizers
Qa = Quantity of fertilizer a (kg) to be applied Qb = Quantity of fertilizer b (kg) to be applied Nu1 = Quantity of nutrient 1 (kg) to be applied Nu2 = Quantity of nutrient 2 (kg) to be applied Nu1a% = Concentration of nutrient 1 in fertilizer a (% weight) Nu2a% = Concentration of nutrient 2 in fertilizer a (% weight) Nu2b% = Concentration of nutrient 2 in fertilizer b (% weight) Qa = Nu2/ Nu2a% Qb = (Nu1 – Qa x Nu1a%)/Nu1b% FERTIGATION CALCULATIONS
8
COMBINATION OF TWO FERTILIZERS Example
Nu1 = 50 kg N Nu2 = 50 kg K2O Fertilizer a = KNO3 (13-0-46): Nu1a% = 13 (13% N) Nu2a% = 46 (46% K2O) Qa = 50kg/46% (50/46 x 100) = 108.7 kg. That amount of KNO3 contains: Nu1a (N) = 108.7 kg x 13% = 14.1 kg. N Nu1b (N) needed in the complementary fertilizer = 50 kg – 14.1 kg = 35.9 kg. Fertilizer b = NH4NO3 (21-0-0) Qb = 35.9 kg/21% = 35.9 / 21 x 100 = 170.8 kg. FERTIGATION CALCULATIONS
9
FERTILIZER AMOUNT PER OPERATION AND AREA
Qfo = Fertilizer amount per operation (kg) Qfa = Fertilizer amount per area units (kg) Au = Number of area units irrigated (ha) Qfo = Au x Qfa
FERTIGATION CALCULATIONS
10
FERTILIZER AMOUNT PER OPERATION AND AREA-Example
Qfa = 200 kg/ha Au = 15 ha Qfo = 15 ha x 200 kg/ha = 3000 kg
FERTIGATION CALCULATIONS
11
FERTILIZER AMOUNT PER OPERATION AND IRRIGATION WATER QUANTITY
Qfo = Fertilizer amount per operation (kg) Qwa = Irrigation water amount (m3/ha) Fcw = Fertilizer concentration in irrigation water (mg/L) Au = Number of area units irrigated (ha) Qfo = Au x Qwa x Fcw FERTIGATION CALCULATIONS
12
FERTILIZER AMOUNT PER OPERATION AND IRRIGATION WATER QUANTITY Example
Qwa = 300 m3/ha Fcw = 200 mg/L = 200 g/m3 = 0.2 kg/m3 Au = 15 ha Qwa = 15 ha x 300 m3/ha x 0.2 kg/m3 = 900 kg.
FERTIGATION CALCULATIONS
13
NUTRIENT SOLUTION VOLUME
Nsv = Nutrient solution volume (L) Fs% = Fertilizer solubility at the relevant temperature (% w/v) Qf = Fertilizer amount to be applied (kg) Wv = Minimal water volume needed for dissolution of the given amount of fertilizer (l) Ww = Weight of Wv (kg) Sd = Specific density of the solution (kg/L) Nsv = (Qf/Fs%+Qf)/Sd FERTIGATION CALCULATIONS
14
NUTRIENT SOLUTION VOLUME Example
Qf = 200 kg (NH4)2SO4 Fs% (NH4)2SO4 at 200 C = 750 g/L Wv = 200 kg/75% = 200/75 x 100 = 266.7 L Ww = 266.7 kg
In the dissolution process the volume of the solution will be smaller than the total volume of the fertilizer and the water. The actual volume will be determined by measurement of the specific density of the solution
Sd = 1.2 (has to be measured) Nsv = (266.7 kg + 200 kg)/1.2 = 466.7/1.2 = 388.9 L FERTIGATION
CALCULATIONS
15
NUTRIENT CONCENTRATION IN NUTRIENT SOLUTION, PER WEIGHT
Nus% = Nutrient concentration in the nutrient solution (%) Qf = Fertilizer quantity (kg) Nu% = w/w percentage of the nutrient in the fertilizer (%) Nsv = Volume of the nutrient solution (L) Sd = Specific density of the fertilizer solution (kg/L) Nus% = Qf x Nu%/(Nsv x Sd) FERTIGATION CALCULATIONS
16
NUTRIENT CONCENTRATION IN NUTRIENT SOLUTION, PER WEIGHT Example
Qf = 200 kg. Nu% = 61% Nsv = 500 Sd = 1.12 Nus% = 200kg x 61%/(500 x 1.12)= 200 x 61/100 / (500 x 1.12) =21.8% FERTIGATION CALCULATIONS
17
NUTRIENT CONCENTRATION IN NUTRIENT SOLUTION, PER VOLUME
Nus% = Nutrient concentration in the nutrient solution (%) Qf = Fertilizer quantity (kg) Nu% = w/w percentage of the nutrient in the fertilizer (%) Nsv = Volume of the nutrient solution (L) Nus% = Qf x Nu%/Nsv FERTIGATION CALCULATIONS
18
NUTRIENT CONCENTRATION IN NUTRIENT SOLUTION, PER VOLUME Example
Qf = 200 kg. Nu% = 61% Nsv = 500 Nus% = 200kg x 61%/500 = 200 x 61/100 / 500 = 24.4%
FERTIGATION CALCULATIONS
19
REQUIRED DILUTION RATIO
The required dilution ratio is calculated for adjusting the ratio between the quantity of irrigation water applied and the amount of the injected fertilizer solution Dr = Dilution ratio Fnc = Final nutrient concentration in irrigation water w/v (mg/L) Nuc = Nutrient concentration in fertilizer stock solution w/v (%)
Dr = Fnc/Nuc FERTIGATION CALCULATIONS
20
REQUIRED DILUTION RATIO Example
Fnc = 50 mg/L N Nuc = 26.7% N = 267 g/L = 267,000 mg/L
Dr = 50 / 267,000 = 1: 5340 = 187 ml/m3
FERTIGATION CALCULATIONS
21
FERTILIZER PUMP FLOW-RATE
Calculation of the flow-rate of fertilizer pumps is needed for the selection of the appropriate pump and for the adjustment of the pump flow-rate in the field, manually or by the irrigation controller Pfr = Pump flow-rate (L/h) Fnc = Final nutrient concentration in irrigation water w/v (mg/L) Nuc = Nutrient concentration in fertilizer stock solution w/v (%) Wfr = Irrigation water flow-rate (m3/h) Pfr = Wfr x Fnc / Nuc FERTIGATION CALCULATIONS
22
FERTILIZER PUMP FLOW-RATE Example
Wfr = 80 m3 Fnc = 50 mg/L Nuc = 26.7% Pfr =80 m3/h x 50 mg/l /26.7% =80.000 l x 50 mg/l /267,000 mg/l=14.5 l/h
FERTIGATION CALCULATIONS
23
EQATION 1 DETERMINATION OF INJECTION RATE
q=A* Fv/t q= Injection rate (l/h) A=Area (Ha) Fv=Fertilizer dose (l/Ha) t=Fertilization Duration (h)
FERTIGATION CALCULATIONS
24
EXAMPLE 1
Fv - the Fertilizer Dose = 150 l/ha. A - Area = 2.5 ha. t - Fertilization Duration = 3 h. q=2.5 Ha * 150 l/Ha/ 3 h = 125 l/h
FERTIGATION CALCULATIONS
25
EQATION 2 DETERMINATION OF MINIMUM TANK VOLUME
Tv=Fv*A Tv=Tank Volume (l) Fv=Fertilizer Dose (l/ha) A=Area (ha)
FERTIGATION CALCULATIONS
26
EXAMPLE 2
Fv - the Fertilizer Dose = 200 l/ha A - Area 0.5 ha min Tv = 200 l/ha * 0.5 ha = 100 l
FERTIGATION CALCULATIONS
27
EQATION 4 DETERMINATION OF FERTILIZATION DURATION
t=4*Tv/q t=Fertilization Duration (h) Tv=Tank Volume (l) q=Tank Discharge (l/h)
FERTIGATION CALCULATIONS
28
EXAMPLE 4
Tv=120 l q=120 l/h t=4*120 l / 120 l/h=4 h
FERTIGATION CALCULATIONS
29
EQATION 5 CONVERSION OF NUTRIENT AMOUNT TO FERTILIZER AMOUNT
Fw=100 * Nw / Nc(%) Fw=Fertilizer Dose by weight kg/Ha Nw=Nutrient Dose by weight kg/Ha Nc=Nutrient concentration by weight (%)
FERTIGATION CALCULATIONS
30
EXAMPLE 5
Nw=200 kg/ha N Nc = 21% (N in Ammonium Sulfate) Fw =100*200 kg/ha /21 = 950 kg/ha
FERTIGATION CALCULATIONS
31
EQATION 6 CONVERSION OF AMOUNT BY WEIGHT TO VOLUME
Fv = Fw / Sw Fv=Fertilizer Dose by volume Fw=Fertilizer Dose by weight Sw= Specific Weight of the commercial fertilizer (kg/l)
FERTIGATION CALCULATIONS
32
EXAMPLE 6
Fw=65 kg/ha liquid Ammonium Nitrate Sw=1.27 kg/l Fv = 65 kg/ha /1.27 kg/l = 51.18 l/ha
FERTIGATION CALCULATIONS
33
EQATION 7 FERTILIZER AMOUNT FOR ONE IRRIGATION TURN
Ft=Fw*A Ft=Fertilizer Amount by weight per turn (kg) Fw=Fertilizer Dose by weight (kg/ha) A=Fertigated Area (ha)
FERTIGATION CALCULATIONS
34
EXAMPLE 7
Fw = 150 kg/ha A = 0.8 ha. Ft = 150 kg/ha.* 0.8 ha. = 120 kg per turn
FERTIGATION CALCULATIONS
35
EQATION 8 FERTILIZER TANK DISCHARGE
q = 4 * Tv / t q = Tank Discharge (l/h) Tv = Tank Volume (l) t = Fertilization Duration (h)
FERTIGATION CALCULATIONS
36
EXAMPLE 8
Tv = 120 l t = 20 minute q = 4 * 120 l / (20/60) h = 1440 l/h
FERTIGATION CALCULATIONS
37
EQATION 9 ADJUSTMENT OF INJECTOR DISCHARGE
q=Fcv*Q q = Injector Discharge (l/h) Fcv = Fertilizer Concentration: l fertilizer solution per m3 water Q = Irrigation Water discharge
FERTIGATION CALCULATIONS
38
EXAMPLE 9
Fcv = 2 l / m3 Q = 15 m3 /h q = 2 l /m3 * 15 m3 = 30 l/h
FERTIGATION CALCULATIONS
39
EQATION 10 ADJUSTMENT OF INJECTION DISCHRGE-QUANTITATIVE DOSING
q = Ft / t q = Injector Discharge (l/h) Fv = Fertilizer dose (l/Ha) A = Area (Ha) Ft = Fertilizer solution amount during the irrigation turn (l) t = Fertigation Duration (h) FERTIGATION CALCULATIONS
40
EXAMPLE 10
Fv = 100 l / Ha A = 5 Ha t=5h Ft = 100 l / Ha * 5 Ha = 500 l q = 500 l / 5 h = 100 l / Ha
FERTIGATION CALCULATIONS
41
EQATION 11 AMOUNT OF SOLID FERTILIZER IN WATER UNIT
Fc = 100*Nc / N% Fc = Fertilizer amount fer water unit (g/m3) Nc = Nutrient Concentration in Irrigation water (ppm) N% = Nutrient Concentration in the fertilizer (%) FERTIGATION CALCULATIONS
42
EXAMPLE 11
Nc = 90 ppm N% = 21% N (In Ammonium Sulfate) Fc = 100 * 90 ppm / 21 = 429 g /m3
FERTIGATION CALCULATIONS
43
EQATION 12 VOLUMETRIC AMOUNT OF LIQUID FERTILIZER PER WATER UNIT
Fcv = 100 * Ncw / Nc% *Sw Fcv = Volumetric fertilizer amount (l) per 1 m3 of water Ncw = Nutrient concentration in the irrigation water (ppm = g/m3) Nc% = Nutrient concentration in the fertilizer (%) Sw = Specific weight (density) of the fertilizer solution (g/ml) FERTIGATION CALCULATIONS
44
EXAMPLE 12
Ncw = 90 ppm N% = 21% (in Ammonium Nitrate) Sw = 1.27 g/ml Fcv = 100 * 90 ppm /(21*1.27) = 337 g/m3
FERTIGATION CALCULATIONS
45
INJECTION RATIO
Qr = q/Q Qr = Injection ratio (l injected solution per m3 irrigation water) Q = irrigation water discharge (m3/h) q = fertilizer solution discharge (l/h)
FERTIGATION CALCULATIONS
46
EQATION 13 DILUTION PERCENTAGE
D% = 100 * Fcv / Qr D% = Dilution percentage (%) Fcv = Fertilizer volumetric concentration (l / m3) Qr = Injection ratio (l / m3)
FERTIGATION CALCULATIONS
47
EXAMPLE 13
Ncw = 60 ppm N Nc% = 21% (in Ammonium Nitrate) Sw = 1.27 Q = 105 m3/h q = 150 l/h a. Fcv = 100 * 60 ppm / (21*1.27) =225 ml/m3 b. Qr = 150 l/h / 105 m3/h = 1.43 l/m3 c. D% = 100 * Fcv / Cr = 100*0.225 l/m3 /1.43 l/m3 = 15.4% FERTIGATION CALCULATIONS
48
EQATION 14 FERTILIZER AMOUNT FOR FERTILIZATION TANK
Ft = Tv * D% / 100 Ft = Fertilzer amount per irrigation turn (l or kg) Tv = Tank volume (l) D% = Dilution percentage (%)
FERTIGATION CALCULATIONS
49
EXAMPLE 14
Tv = 250 l D% = 15.4% Ft = 250 l * 15.4 / 100 = 38.5 l fertilizer solution
FERTIGATION CALCULATIONS
50
ATOMIC WEIGHTS OF NUTRITION ELEMENTS ELEMENT
ATOMIC Wt.
ELEMENT
ATOMIC Wt.
N
14
H
1
P
31
C
12
K
39.1
Fe
55.9
Ca
40.1
Zn
65.4
Mg
24.3
Mn
54.9
S
32.1
Cu
63.5
O
16
B
10.8
FERTIGATION CALCULATIONS
51
TOMATOES NUTRIENT CONSUMPTION
FERTIGATION CALCULATIONS
52
TOMATOES WATER CONSUMPTION mm
FERTIGATION CALCULATIONS
53
NUTRIENT ELEMENTS DISTRIBUTION IN TOMATO PLANT
FERTIGATION CALCULATIONS
54