6 0 62 KB
Rancangan Pengajaran Harian (Ayat Tunggal Dan Ayat Majmuk) Mata Pelajaran
Bahasa Melayu
Tarikh
8.10.2012 (Isnin)
Masa
9:00am – 9:30am (30minit)
Kelas
3A
Bilangan Murid
7 orang (3 lelaki, 4 perempuan)
Tema
Tatabahasa
Tajuk
Ayat Tunggal Dan Ayat Majmuk
Objektif
Pada akhir pengajaran, murid dapat: i) Membaca kuat ayat tunggal dan ayat majmuk dengan lancar, sebutan yang jelas dan intonasi yang betul mengikut tanda baca. ii)
Membina dan menulis ayat tunggal dan ayat majmuk yang betul berdasarkan gambar yang diberi.
Fokus Utama
8.1 Membina dan menulis perkataa, ayat tunggal, dan ayat majmuk. Aras 3 i. Menggunakan kata hubung yang sesuai untuk membina ayat majmuk.
Fokus sampingan
1.2 Bertanya dan menjawab tentang sesuatu perkara secara bertatasusila. Aras 2 ii. Memberi respons yang sesuai berdasarkan soalan yang dikemukakan.
Pengetahuan sedia ada
i. Murid pernah mempelajari cara-cara membina ayat tunggal dan ayat majmuk. ii. Murid pernah mempelajari kata hubung dan kata tanya.
Sistem Bahasa
Kosa kata, Kata erja serta Ayat Tunggal dan ayat majmuk
Pengisisian Kurikulum Ilmu
Kajian Tempatan
Nilai
Kerajinan, kerjasama, bertanggungjawab
Kemahiran Bertambah Nilai
Menjana Idea, menghubungkaitkan, kemahiran menulis
Bahan Bantu mengajar
Komputer dan projector,Power Point , Lembaran kerja dan Buku aktiviti
Langkah/ Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran
Set Induksi
KB: Menilai 1. Guru
( 3 minit )
Catatan
Lakonan
menyuruh salah seorang murid
tampil ke hadapan. 2. Guru menyuruh murid tersebut berlakon situasi 1 iaitu duduk di kerusi membaca BCB:Mendapatkan surat khabar. 3. Guru bersoal jawab dengan murid yang
Maklumat
lain. a) Apakah yang sedang dilakukan oleh Wei Jia?
TKP:Intrapersonal
Jawapan murid Wei Jia sedang membaca surat khabar.
Verbal- linguitik
4. Guru bersoal jawab pula dengan murid. a) Apakah jenis ayat tersebut? Jawapan murid
BBB: slide power point,
Ayat tunggal 5. Seterusnya
guru
menyuruh
murid
komputer,
tersebut berlakon untuk situasi yang kedua iaitu duduk di kerusi membaca surat khabar sambil minum segelas air. 6. Guru bersoal jawab dengan murid untuk situasi yang kedua. a) Apakah yang sedang dilakukan oleh Wei Jia sekarang?
projektor
Langkah/ Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran
Catatan
Jawapan murid Wei Jia sedang membaca surat khabar sambil minum air. 7. Guru bersoal jawab pula dengan murid. a) Apakah jenis ayat tersebut? Jawapan murid Ayat majmuk 8. Guru mengaitkan tajuk pelajaran hari ini. Langkah 1
Memperkukuhkan kefahaman murid tentang ayat tunggal dan
( 6 minit )
ayat majmuk
1. Guru memaparkan maksud ayat tunggal KB: Menilai serta contoh ayat tunggal.
BCB:Mendapatkan
2. Guru menjelaskannya dan murid diminta membaca .
Ayat Tunggal
Ayat Majmuk
1. Guru memaparkan maksud ayat majmuk serta dua contoh ayat majmuk. 2. Guru menjelaskanya dan murid diminta untuk membaca ayat majmuk tersebut.
Maklumat TKP:Intrapersonal Verbal- linguitik BBB: slide power point, komputer,
Langkah 2
Lima keping gambar bersama kosa kata
( 12 minit )
yang
berkaitan
dengan
“Bagaimanakah Teh Dihasilkan”
projector 1. Guru memaparkan lima keping gambar KB: Menjana idea dan yang berkaitan dengan “Bagaimanakah Teh Dihasilkan” 2. Setiap gambar diperuntukkan dengan
(Sila rujuk Lampiran)
kosa kata.
menghubungkaitkan BCB: Kemahiran bertutur
Langkah/ Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran 3. Murid meneliti gambar-gambar tersebut. 4. Guru memberitahu murid cara-cara
Catatan Nilai:Kerajinan,Kerjasama, Tanggungjawab
membina ayat yang lengkap sebelum mereka sendiri membina ayat berdasarkan gambar yang dipapar.
BBB: slide power point,
5. Guru menerangkan teknik-teknik membina ayat berdasarkan paparan. 6. Guru memperkenalkan kata hubung dan kata sendi nama yang kerap digunakan semasa membina ayat. 7. Guru meminta murid-murid cuba membina ayat yang lengkap berdasarkan gambar yang dipaparkan satu per satu. 8. Guru memastikan murid membina ayat tunggal dan ayat majmuk berdasarkan gambar yang dipapar tersebut secara lisan. 9. Guru memaparkan serta menerangkan contoh jawapan yang betul. 10. Murid-murid membaca contoh ayat yang dipaparkan dengan sebutan dan intonasi yang betu.
komputer, projektor
Langkah/ Masa
Isi Pelajaran
Langkah 3
Lembaran Kerja
( 6 minit )
(Sila rujuk Lampiran)
Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran 1. Guru memberi lembaran kerja kepada murid-murid.
Catatan KB: Menjana idea dan Menghubungkaitkan
2. Guru memastikan murid membina dan menulis ayat tunggal dan ayat majmuk berdasarkan gambar yang terdapat
BCB: Kemahiran menulis
dalam lembaran kerja. 3. Guru memberi tunjuk ajar kepada murid
Nilai:Kerajinan,Yakin
yang lemah. 4. Guru dan murid berbincang jawapan bersama.
Penutup
1. Guru bersoal jawab dengan murid untuk
pada diri sendiri BBB: Lembaran kerja KB: Menilai
menilai kefahaman murid tentang ( 3 minit )
Bersoal
jawab
kefahaman murid.
untuk
menilai
pengajaran dan pembelajaran hari ini.
BCB:Mendapatkan
a) Apakah yang anda semua pelajari
maklumat
hari ini? b) Nyatakan satu contoh ayat tunggal dan ayat majmuk. 2. Tepuk galakkan diadakan untuk semua murid di dalam kelas.
Nilai: yakin pada sendiri , bersyukur
diri