3 0 214 KB
LATIHAN MENGAJAR 1 SET RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU 4
DISEDIAKAN OLEH:
NAMA
WAN NORHALIESHA BINTI WAN ROZEIMAN
NO.MATRIK
D20191087842
SEKOLAH
SMK ALAM MEGAH, JALAN SUNGAI SEKSYEN 27 SHAH ALAM, SELANGOR. PUAN ROBE’AH BINTI YUSUF 2 SEPTEMBER 2022 PUAN NORAZLINDA BINTI PUTIH
PENSYARAH TARIKH GURU PEMBIMBING
GAPIS,
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TINGKATAN 2 KSSM
Tarikh
: 2 September 2022
Tingkatan
: Tingkatan 2 Adil
Masa
: 11:00 pagi-12:30 tengah hari. (90 minit)
Jumlah murid : 28 orang Tema
: Tema 7: Indah Seni Gah Budaya
Tajuk
: Kata Ganda Separa
Kemahiran
Aspek Tatabahasa
Bahasa Standard
5.2 Memahami dan menggunakan kata ganda dalam pelbagai ayat.
Kandungan Standard
5.2.1 Memahami dan menggunakan kata ganda separa tunggal dan separa
Pembelajaran
berimbuhan dalam pelbagai ayat.
Objektif
Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
Pengajaran dan Pembelajaran
1. Mengenal pasti kata ganda separa tunggal dan separa berimbuhan dalam masa 10 minit. 2. Membina ayat lengkap berdasarkan kata ganda separa tunggal dan separa berimbuhan yang diperoleh melalui aktiviti “Pick and drop”.
Elemen
Ilmu: Nilai Murni
Merentas
Nilai: Kerjasama, Keberanian, Keyakinan, Ketekunan.
Kurikulum
Kemahiran: a) KBAT – Menganalisis, Mencungkil idea, Kemahiran berfikir. Penilaian/Pentaksiran: Secara bertulis, soal jawab, pemerhatian. Sistem Bahasa: Kosa kata.
ABM/BBM: Buku teks Bahasa Melayu Tingkatan 2, gambar. Aktiviti PAK 21: “Pick and drop” & “Think-pair-share”
Pengetahuan sedia ada: Murid telah mengetahui mengenai kata ganda. Model Pengajaran : Model Pengajaran Koperatif.
Fasa / Isi Kandungan
Set Induksi (5 minit)
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran 1. Guru masuk ke dalam kelas.
Catatan (Nilai/KBAT/ Pentaksiran/Aktiviti/ PAK21/ABM) ABM/BBM:
Peranan guru dalam
2. Murid memberi ucapan salam -Gambar
menarik minat
kepada guru.
pelajar untuk
3. Guru menjawab ucapan salam Nilai:
memulakan
murid dan meminta murid untuk -Keberanian
pengajaran dan
membaca
pembelajaran.
memulakan kelas. 4.Guru
doa bertanyakan
sebelum -Ketekunan khabar Pentaksiran:
Soalan guru:
murid pada hari tersebut.
-Apa khabar kamu semua hari
5.Murid
ini ? Sihat atau tidak?
yang baik terhadap pertanyaan
memberikan
-Soal jawab respon -Lisan
guru.
Kemahiran
Jangkaan jawapan murid:
6.Guru meminta murid untuk Bahasa:
-Khabar baik cikgu. Sihat.
bersedia dan fokus terhadap -Bertutur pengajaran
Gambar yang ditayangkan:
yang
akan
disampaikan. 7.Murid berada dalam keadaan bersedia. 8.Guru
menayangkan
gambar
rama-rama dan tetikus kepada murid.
EMK: -Nilai murni
Gambar 1: Rama-rama
9. Guru
mengaitkan
gambar
dengan
topik
tersebut
pembelajaran dan memberitahu objektif
pengajaran
pembelajaran
yang
dan hendak
dicapai pada hari ini. 10. Guru
Gambar 2: Tetikus
tentang
pengetahuan sedia ada murid
Soalan guru:
menanyakan
Apakah
gambar
mengenai kata ganda.
yang kamu lihat ini?
Apakah
perkaitan
antara gambar tersebut dengan topik kita pada hari ini? Jangkaan jawapan murid:
Gambar rama-rama dan tetikus cikgu.
Kata ganda cikgu. Fasa 1: Memberitahu
1. Guru
(25minit)
pembelajaran pada hari tersebut
Pemberitahuan
tentang
memberitahu
murid ABM/BBM:
topik adalah tentang tema 7, iaitu
pengajaran dan pembelajaran.
Indah Seni Gah Budaya dan mengenai kata ganda separa.
Tema 7: Indah Seni Gah 2. Guru
menyoal
kefahaman
Budaya.
murid tentang kata ganda yang
Kata ganda separa
telah mereka ketahui. 3. Murid
memberikan
respon
-Kad berwarna KBAT: -Menganalisis maklumat
Objektif 1: Mengenal pasti kata terhadap pertanyaan guru dengan Nilai: ganda separa tunggal dan separa baik. berimbuhan dalam masa 20 4. Guru mengulas respon yang -Kerjasama -Kepatuhan minit. diberikan oleh murid serta Pentaksiran:
memberikan pujian kepada murid -Pemerhatian -Soal jawab untuk jawapan yang diberikan. 5.Guru menulis semula mengenai PAK21: -“Pick and drop’ kata ganda di papan putih. 6.Murid melihat dan mendengar penerangan guru dengan baik. 7.Guru
menyediakan
kad
berwarna yang mengandungi kata ganda separa. 8.Murid diminta untuk memilih satu kad berwarna secara rawak serta menampalkannya di papan putih
mengikut
kategorinya
melalui aktiviti “Pick and drop”. 9.Guru
memberikan
maklum
balas terhadap jawapan murid. Fasa 2: Transisi (5 minit) - Pembahagian kumpulan.
1. Guru membahagikan murid Kemahiran bahasa: kepada
2
untuk Mendengar
pasangan
melakukan aktiviti think-pairKBAT:
share.
2. Murid diberi tugasan untuk -Menganalisis membina
ayat
lengkap maklumat
berdasarkan kata ganda separa tunggal dan separa berimbuhan Nilai: yang diperoleh melalui aktiviti -Kerjasama “Pick and drop”.
-Kepatuhan
3. Murid dikehendaki untuk berbincang
selama
25
minit
dalam kumpulan masing-masing.
4.
Setelah
itu,
murid
akan
membentangkan hasil kerja di papan putih. 5. Murid mendengar dan patuh arahan guru dengan baik. Fasa 3: Kerja Kumpulan (25
1. Guru mengarahkan murid ABM/BBM:
minit)
untuk
mula
melakukan
perbincangan. 2. Murid mula berfikir (Think) Objektif
2:
Membina
ayat untuk
menyelesaikan
tugasan
lengkap berdasarkan kata ganda yang diberikan. separa
tunggal
berimbuhan
dan
yang
separa 3. Murid mula mencari pasangan diperoleh masing-masing
(pair)
untuk
melalui aktiviti “Pick and drop”. berbincang mengenai jawapan. 4. Murid perlu berkongsi (share) pandangan sesama mereka. 5.Murid mula membina ayat dengan teliti secara berpasangan. 6.Guru memerhati dan memantau aktiviti murid.
-
Kertas A4
KBAT: -
Menganalisis
-
Mencipta
Nilai: -
Kerjasama
-
Kesungguhan
Penilaian / Pentaksiran: - Pemerhatian Aktiviti PAK21: - Think-pair-share
Fasa 4: Penilaian (25 minit)
1. Murid akan membentangkan ABM/BBM: hasil
kerja
mereka
dengan - Papan putih
Penilaian terhadap tugasan yang
menulis ayat tersebut di papan
diberikan.
putih.
Sesi pembentangan dijalankan.
2. Murid lain diminta untuk memerhati ayat yang dibina oleh rakan-rakan. 3. Murid-murid akan menyoal
- Marker
rakan-rakan yang membentang sekiranya ada persoalan yang timbul. 4. Guru akan memberi maklum balas terhadap jawapan murid.
KBAT: - Mengaplikasi - Mencungkil idea Sistem Bahasa: -kosa kata Nilai: . Keyakinan . Kerjasama -Keberanian Penilaian / Pentaksiran: . Pembentangan
Penutup (5 minit)
1. Guru
memilih
dua
orang Nilai:
Rumusan pengajaran dan
murid untuk membuat refleksi -Kerjasama
pembelajaran pada hari tersebut.
terhadap sesi pengajaran dan -Fokus pembelajaran pada hari tersebut.
Kognitif
Murid
mengetahui
2. Murid memberikan refleksi Pentaksiran: kata tentang topik pengajaran dan -Lisan
ganda separa tunggal dan pembelajaran pada hari tersebut. separa berimbuhan.
3.
berkaitan topik pengajaran dan
Sosial
Guru
membuat
pembelajaran.
rumusan
-Soal jawab
Murid
memberikan 4.
Sesi
pengajaran
dan
kerjasama yang baik dalam pembelajaran ditamatkan dengan sesi
pengajaran
pembelajaran.
dan membaca
surah
Al-Asr
dan
tasbih kifarah.
Refleksi: Objektif pengajaran pada hari ini dapat dicapai dengan jayanya apabila murid dapat mengenal pasti kata ganda separa tunggal dan separa berimbuhan dalam masa 10 minit. Selain itu, murid juga dapat membina ayat lengkap berdasarkan kata ganda separa tunggal dan separa berimbuhan yang diperoleh melalui aktiviti “Pick and drop”. Namun begitu, saya mendapati bahawa ada beberapa orang murid yang masih keliru untuk membezakan antara kata ganda separa tunggal dan separa berimbuhan. Justeru, saya merasakan bahawa saya perlu mengajar dengan cara yang lain dalam pengajaran dan pembelajaran pada masa akan datang. Keadaan kelas kadangkala agak bising apabila terdapat segelintir murid tidak dapat menumpukan perhatian terhadap proses pembelajaran yang dijalankan. Oleh itu, saya perlu memikirkan kaedah yang lebih sesuai untuk mengawal kebisingan tersebut. Secara keseluruhannya, saya gembira dengan maklum balas dan penglibatan murid terhadap aktiviti pengajaran dan pembelajaran pada hari ini.
LAMPIRAN
Gambar rama-rama
Gambar tetikus
Kad bewarna
Marker
Kertas A4