4 0 316 KB
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN KESENIAN TAHUN 2 Matapelajaran
Pendidikan Kesenian
Kelas/Tahap
Tahun 3 / Tahap 1
Bil. Murid
20 orang
Tarikh
22 April 2018
Masa
8.00a.m – 9.00a.m
Bidang Kegiatan
Membentuk dan Membuat Binaan
Tema/Tajuk
Alam Semula jadi (buah-buahan)
Kemahiran/fokus
Lipatan dan Guntingan
Pengetahuan Sedia Ada
Murid pernah melihat pelbagai topeng di cerita atau televisyen.
Murid pernah menggunting dan menampal.
Alat dan Bahan
Gunting, pensel warna atau krayon, kad manila, gam, dan bahan hiasan yang sesuai.
Hasil Karya
Topeng Serkup
Elemen Merentasi
TMK, Kreativiti dan Inovasi, Keusahawanan, Nilai murni
Kurikulum
Standard Kandungan: 1. Persepsi dan pemahaman bahasa seni visual seperti bentuk, ruang jalinan dan imbangan yang terdapat pada alam semula jadi dan karya seni dalam penghasilan topeng serkup. 2. Aplikasi pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual menerusi penentuan media dan teknik dalam penghasilan topeng serkup. 3. Aplikasi pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual menerusi penghasilan stabail. 4. Apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual, sejarah seni, dan budaya.
Standard Pembelajaran: 3.1 Persepsi Estetik: Murid boleh membuat pemerhatian dan mengetahui bahasa seni visual dari segi bentuk, ruang, imbangan dan jalinan. 3.1.1 Unsur Seni 3.1.1.1 Bentuk - konkrit 3.1.1.2 Ruang – jalinan 3.1.1.3 Jalinan – tampak dan sentuh
3.1.2 Prinsip rekaan 3.1.2.1 Imbangan – semetri 3.2 Aplikasi Seni: Murid dapat mengetahui dan memahami bahasa seni visual, media, serta proses dan teknik dalam penghasilan topeng serkup. 3.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media dalam penghasilan karya 3.2.1.1 Alat – gunting 3.2.1.2 Bahan –pensel warna atau krayon, kad manila, gam, dan bahan hiasan yang sesuai.
3.2.2 Mengetahui penggunaan media, teknik, dan proses dalam penghasilan karya.
3.3 Ekspresi Kreatif : Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual, kefahaman media, serta kemahiran teknik dan proses dalam menghasilkan topeng serkup. 3.3.1 Memilih dan memanipulasikan bahan secara kreatif 3.3.2 Mengaplikasikan proses dan teknik yang bersesuaian dalam penghasilan topeng serkup. 3.3.3 Menggunakan bahasa seni visual : bentuk, ruang, imbangan, dan jalinan dalam penghasilan karya.
3.4 Apresiasi Seni : Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual. 3.4.1 Mempamerkan karya yang dihasilkan 3.4.2 Menghargai dan menceritakan karya sendiri dan rakan
Objektif Pembelajaran: Pada akhir pembelajaran murid dapat: 1. Memahami dan menggunakan unsur seni dan prinsip rekaan dalam membuat topeng serkup 2. Menghasilkan topeng serkup yang menarik menggunakan bahan yang sesuai. 3. Membuat apresiasi berpandukan bahasa seni visual yang telah dipelajari.
LANGKAH PENGAJARAN/MASA
PERKEMBANGAN ISI PELAJARAN
AKTIVITI P&P
Set Induksi
Memainkan video dikir “Buah Buahan Tempatan” menggunakan Komputer dan LCD.
Guru memainkan video lagu.
(5 minit)
Contoh soalan : 1. Siapa pernh makan buahbuahan? 2. Apa buah-buahan tempatan yang terdapat dalam video tadi?
Murid mendengar dan mengikut guru menyanyikan lagu tersebut. Murid membuat pergerakan dan menepuk tangan mengikut rentak lagu tersebut.
STRATEGI /GAMBARAJAH /NILAI/CATATAN TKP : Kecerdasan PelbagaiMuzik, Linguistik, Ruang, Kinestetik. BBM : TMK “Lagu buah-buahan tempatan”
Guru bersoal jawab dengan murid mengenai lirik lagu berkenaan.
Persepsi Estetik Fasa Persediaan (10 minit)
Membuat persepsi dan pemahaman bahasa seni visual seperti bentuk, ruang jalinan dan imbangan yang terdapat dalam penghasilan topeng serkup.
Guru menunjukkan gambar beberapa jenis buah-buahan tempatan menggunakan aplikasi “power point”.
KB : Pemerhatian, HOM (berfikir fleksibel) EMK : Keusahawanan BBM : “Slide Power point”
Aplikasi Seni (10 minit)
Contoh soalan : 1. Apakah bahan yang sesuai digunakan untuk menghasilkan topeng serkup? 2. Apakah jenis-jenis topeng yang kamu ketahui? 3. Apakah kegunaan topeng?
Guru bersoal jawab tentang gambar dengan murid dan mengaitkan dengan tajuk.
Mengaplikasikan pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual menerusi penentuan media dan teknik dalam penghasilan topeng serkup.
Guru memberi penerangan berkaitan aktiviti yang akan dijalankan.
Carta alir yang dihasilkan dari aplikasi “Bookwidget”
Guru bersoal jawab dengan murid tentang media yang sesuai untuk membuat topeng serkup.
Guru menunjukkan topeng serkup yang telah siap.
KB : Penjanaan idea Strategi : belajar cara belajar BBM : Carta alir, aplikasi TMK (BookWidget)
Guru menunjukkan bahan yang digunakan untuk membuat topeng serkup. Guru membuat demontrasi membuat topeng serkup secara berperingkat menggunakan carta alir.
Ekspresi kreatif Fasa imaginasi
Mengaplikasi pengetahuan dan
Guru mengharahkan murid menghasilkan topeng serkup.
kefahaman bahasa seni Fasa perkembangan (25 minit)
visual menerusi penghasilan topeng serkup oleh setiap pelajar.
Murid melakukan aktiviti membuat topeng serkup dengan bimbingan guru.
KB : Penambahbaikan da penilian HOM : menggunakan penetahuan sedia ada. TP : Konstruktivisme EMK : Kreativiti, inovasi, keusahawanan
Contoh topeng serkup yang telah selesai dihasilkan :
Proses penghasilan : Langkah 1 Murid melipat kertas manila kepada 3 bahagian yang sama besar. Langkah 2 Murid melakarkan gambar buah di atas kad manila. Langkah 3 Guntingkan bentuk buah. Langkah 4 Guntingkan lubang ‘mata’ topeng serkup. Langkah 5 Mewarnakan gambar buah. Langkah 6 Cantumkan keduadua hujung topeng.
Apresiasi seni Fasa perkembangan
Apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa
Fasa tindakan
seni visual, sejarah seni,
(7 minit)
dan budaya.
Penutup
Nilai murni : Bekerjasama, tekun, gigih, teliti, kemas.
(3 minit)
Murid mempamerkan hasil kerja dengan memakai topeng serkup.
KB : Penilaian dan pelaksanaan EMK : kreativiti, invasi, keusahawnan
Murid menceritakan hasil kerja sendiri kepada rakan-rakan. Guru merumuskan isi pembelajaran dan menerap nilai murni yang bersesuaian.
KB : Membuat rumusan