7 0 226 KB
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Mata Pelajaran
:
Pendidikan Muzik
Tahun
:
1 Al-Bukhari
Bilangan Murid
:
34
Tarikh
:
29 Julai 2015
Masa
:
1.40-2.10 petang
Tajuk
:
Pengalaman Muzikal
Standard Kandungan
:
1.1 Menyanyi pelbagai repertoire secara solo atau berkumpulan
Standard Pembelajaran
:
1.1.4 Menyanyi mengikut tempo. Cepat- Lambat
Objektif Pembelajaran
:
Pada akhir pembelajaran, murid dapat:
Aktiviti Pengajaran
:
dan Pembelajaran
Menyanyikan lagu Selamat Pagi dengan tempo yang betul
1. Pemanasan suara berpandukan kibod yang dimainkan oleh guru. 2. Guru menayang video 3. Murid membaca lirik dan juga mengikut irama lagu. 4. Murid menyanyi menggunakan minus-one. 5, Murid menyanyi mengikut tempo cepat dan lambat.
Elemen Merentas Kurikulum
:
Kerjasama, kreativiti
Alat Bantu Mengajar
:
Kibod, Laptop, LCD, Speaker
Kemahiran Berfikir
:
Murid berfikir dan berusaha
untuk menyanyikan lagu Selamat Pagi dengan tempo yang betul.
Langkah/Masa
Isi Pelajaran
Set Induksi
-Memperkenalkan
(5 minit)
topik pelajaran pada hari tersebut.
Aktiviti PdP 1. Guru mengajar solfa menggunakan kibod untuk sesi pemanasan suara. 2. Guru menayangkan gambar yang
Catatan/ABM
Kibod Laptop LCD
Laptop LCD Speaker
Laptop LCD Speaker
menggambarkan suasana pada waktu pagi. 3. Guru menyoal murid mengenai gambar-gambar tersebut. 4. Murid menjawab pertanyaan guru.
Langkah 1
-Tayangan video
1. Guru menayangkan video lagu Selamat Pagi kepada murid. 2. Murid mendengar sambil memerhati
(7 minit)
lirik di dalam video. 3. Guru menayangkan lirik lagu di
hadapan kelas. 4. Murid membaca lirik baris demi baris. 5. Murid membaca mengikut irama lagu dengan bimbingan guru.
Langkah 2
-Menyanyi
(5 minit)
menggunakan minus-one
1. Guru memperdengarkan lagu tersebut sekali lagi. 2. Murid menyanyi sambil dibimbing oleh guru. 3. Guru memasang minus-one sambil menyanyi bersama murid. 4. Murid menyanyikan lagu Selamat Pagi menggunakan minus-one
tanpa bimbingan guru. Langkah 3
-Menyanyi
(10 minit)
mengikut tempo cepat dan lambat.
1. Murid menyanyikan lagu Selamat Pagi sambil menepuk tempo yang sesuai. 2. Guru menunjukan cara menepuk
Laptop LCD Speaker
Laptop LCD Speaker
tempo cepat dan lambat. 3. Murid menyanyi mengikut tempo yang ditepuk oleh guru secara cepat. 4. Murid menyanyi mengikut tempo yang ditepuk oleh guru secara lambat Penutup
-Rumusan
1. Guru membahagikan murid kepada dua kumpulan. 2. Murid menyanyikan lagu Selamat
(3 minit)
Pagi dengan tempo cepat dan juga 3.
lambat. Guru merumuskan isi pembelajaran.
Refleksi: Kelemahan
Kekuatan
Penambahbaikan