6 0 187 KB
2.0 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN : MODEL INKUIRI 5E
Mata Pelajaran
:
Sains
Tahun
:
Tahun 6
Bilangan pelajar
:
25 orang
Tarikh
:
20 September 2014
Masa
:
8.40 am – 9.40 am
Tema
:
Menyiasat Bumi dan Alam Semesta
Tajuk
:
Gerhana Matahari
Objektif umum
:
Memahami kejadian gerhana matahari
Hasil pembelajaran
:
Di akhir pembelajaran, murid-murid dapat : I.
Menerangkan proses terjadinya gerhana matahari
II.
Melukiskan kedudukan bulan, bumi dan matahari semasa kejadian gerhana matahari
III.
Menyusun bentuk permukaan matahari semasa gerhana matahari terjadi
PENDEKATAN
:
Konstruktivisme
strategi
:
Simulasi, soal jawab, aktiviti hands on dan minds-on
Pengetahuan sedia
:
I.
ada
Murid sudah mempelajari kedudukan Matahari, Bumi dan Bulan dalam system suria
II.
Murid telah mengenal Matahari, Bumi dan Bulan
Nilai murni
:
Bersyukur, kepercayaan kepada Tuhan, Bekerjasama
Kemahiran proses
:
Memerhati, berkomunikasi, membuat inferens
Sains
Bahan Bantu Mengajar
:
I.
Model gerhana Matahari
II.
Video interaktif
III.
Buku Teks
IV.
Carta bergambar
V.
Buku Besar “ Big Book”
VI.
Carta
VII.
Projektor LCD
VIII.
Komputer
IX.
speaker
2.1 Langkah-langkah pengajaran dan pembelajaran :
Fasa
Isi Pelajaran
Pengajaran /
Aktiviti Pengajaran dan
Catatan / Nilai /
Pembelajaran
BBM
Masa Penglibatan
Tayangan video
1. Guru menayangkan
Kaedah :
video tentang berita (Engage)
Tayangan video berita tentang kejadian
(5 minit)
Gerhana Matahari SOALAN :
kejadian gerhana matahari yang berlaku di seluruh dunia.
Penerangan, soal jawab nilai : bersyukur, prihatin
2. Murid menyaksikan Apakah yang anda perhatikan berlaku
tayangan video. 3. Guru membuat
BBM : Tayangan video,
dalam tayangan video
penerangan secara
computer, speaker,
tersebut?
umum berkaitan
projector LCD
dengan tayangan video tersebut. 4. Guru mencetuskan idea murid dengan
KPS : Memerhati, membuat inferens
bertanyakan soalan. 5. Guru dan murid bersama-sama mengaitkan berita kejadian gerhana Matahari dengan tajuk pelajaran.
Penerokaan (Explore) (10 minit)
Simulasi pergerakan
1. Guru memberikan
Kaedah :
Bumi dan Bulan
tugasan kepada
Simulasi dan main
mengelilingi Matahari
murid dalam
peranan, soal
kumpulan untuk
Jawab, aktiviti
menjalankan aktiviti
berkumpulan
Bulan bergerak mengelilingi bumi.
berkumpulan.
Bumi bergerak mengelilingi matahari.
2. Murid diagihkan ke
nilai :
dalam beberapa
bersyukur,
kumpulan untuk
bekerjasama,
menjalankan simulasi
keyakinan diri
mengenai pergerakan bulan
BBM :
mengelilingi bumi,
Kotak tag nama
bumi mengelilingi matahari dalam
KPS :
kelas.
berkomunikasi,
3. Murid meneroka
membuat inferens
pergerakan Bumi dan Bulan mengelilingi Matahari dan memainkan peranan sebagai bulan, bumi dan matahari.
Penjelasan
Kejadian gerhana matahari
(Explain) Gerhana Matahari Langkah 1 (15 minit)
berlaku apabila bulan menghalang matahari daripada dilihat dari Bumi.
1. Guru menerangkan
Kaedah :
kejadian fenomena
Penerangan, soal
gerhana matahari
Jawab,aktiviti
boleh berlaku apabila
hands-on
cahaya matahari dihalang oleh bulan. 2. Guru menggunakan model gerhana
nilai : bersyukur, bekerjasama
Waktu siang yang
matahari untuk
secara tiba-tiba menjadi
menerangkan
BBM :
gelap untuk beberapa
tentang kejadian
Model 3D gerhana
seketika dan kembali
gerhana matahari.
matahari
terang semula.
3. Soal jawab dengan murid bagi
KPS :
mencungkil minat
Memerhati,
dan pengetahuan
berkomunikasi,
Soalan :
murid tentang
membuat inferens.
Bagaimanakah kejadian
kejadian gerhana
gerhana matahari
matahari.
terjadi?
Langkah 2 (10 minit)
Kedudukan matahari,
1. Guru menggunakan
bumi dan bulan untuk
carta bergambar
Penerangan, soal
menunjukkan kejadian
tentang kedudukan
Jawab, aktiviti
gerhana matahari.
matahari, bumi dan
hands-on
Kaedah :
bulan bagi kejadian gerhana matahari. Gerhana matahari
2. Murid diminta
nilai : bersyukur, prihatin
berlaku apabila bulan
meletakkan
berada di antara
kedudukan matahari,
BBM :
matahari dan bumi
bumi dan bulan
Carta gambar
dalam satu garis lurus.
dengan batul bagi menunjukkan
KPS :
kejadian gerhana
Memerhati,
matahari.
berkomunikasi,
3. Guru menyoal murid tentang proses Soalan :
kejadian gerhana matahari untuk
Dimanakah kedudukan
dikaitkan dengan
bulan semasa gerhana
kedudukan tersebut.
matahari? Dimanakah kedudukan bumi semasa gerhana mataahri? Dimanakah kedudukan matahari semasa gerhana matahari?
membuat inferens
Kaedah : Pengolahan (Elaborate) (10 minit)
Melukis bentuk
1. Guru menunjukkan
permukaan matahari
satu buku besar “Big
semasa gerhana
Book”tentang proses
matahari
kejadian gerhana matahari.
Bentuk permukaan matahari yang terhasil semasa kejadian gerhana matahari.
untuk melukiskan
dilihat semasa
cincin semasa kejadian
matahari. 3. Murid diberikan sehelai kertas kosong untuk
Soalan : Lukiskan bentuk permukaan matahari yang dapat diperhatikan dari bumi semasa gerhana matahari berlaku? Penilaian
Aktiviti penilaian dan pengukuhan
(Evaluate) Membuat penilaian (10 minit)
tentang sejauh mana murid telah memahami konsep kejadian gerhana matahari.
dan minds-on nilai : bersyukur, prihatin BBM :
bentuk matahari yang
kejadian gerhana
siang.
jawab, hands-on
2. Guru meminta murid
Matahari berbentuk
gerhana matahari waktu
Perbincangan, soal
Buku besar,Kertas lukisan, pensel warna KPS : Membuat inferens, berkomunikasi
melukiskan bentuk matahari semasa gerhana matahari. 4. Setiap murid diminta untuk menunjukkan hasil lukisan masingmasing.
1. Murid diberikan
Kaedah :
lembaran kerja bagi
Aktiviti minds-on, ,
menguji tahap
soal jawab
pengetahuan dan mengukuhkan lagi
nilai :
pengetahuan tentang
bersyukur, prihatin,
gerhana matahari.
kerajinan,
2. Murid membuat
keyakinan diri
lembaran kerja dengan tekun. 3. Nota ringkas diedarkan oleh guru kepada semua murid.
BBM : Lembaran kerja
KPS : Kesimpulan
Guru meminta murid menyatakan apakah fenomena kejadian
Soalan :
gerhana matahari.
Bagaimanakah kejadian
Guru menyuruh murid
gerhana matari terjadi
untuk membuat nota
secara keseluruhannya?
ringkas sendiri di rumah. Guru menanyakan tentang kedudukan matahari, bumi dan bulan semasa kejadian gerhana matahari berlaku.
Memerhati, membuat kesimpulan