10 0 107 KB
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA TAHUN 4 ASPEK TATABAHASA
Mata Pelajaran
: Bahasa Malaysia
Tarikh/ Hari
: 14 Februari 2014 (Jumaat)
Tahun
: 4 Amanah
Bil. Murid
: 36 Orang
Masa
: 8.50 pagi – 9.50 pagi (1 Jam)
Tema
: Amalan Kesihatan dan Kebersihan
Tajuk
: Makanan Sihat
Standard Kandungan
Standard Pembelajaran
5.1 Memahami dan menggunakan golongan 5.1.5 Memahami dan menggunakan kata kata dengan betul mengikut konteks.
adjektif dan kata penguat mengikut konteks.
Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat : i.
Membaca dengan lancar petikan dialog yang diberikan.
ii.
Mengenal pasti sekurang-kurangnya tiga daripada lima kata adjektif dan kata penguat berdasarkan petikan dialog.
iii.
Membina sekurang-kurangnya tiga ayat mudah dengan menggunakan kata penguat dan kata adjektif.
Sistem Bahasa : Tatabahasa – Kata adjektif dan kata penguat Kosa Kata : Saluran darah, lemak, pengaliran darah Pengisian Kurikulum
Ilmu
: Pendidikan Kesihatan, Sains
Nilai
: Kebersihan mental dan fizikal
EMK : Sains dan Teknologi
Kepelbagaian kaedah dan teknik
KB : Penyoalan, menghubungkait dengan pengalaman, sebab akibat menjaga kebersihan
KP : Verbal linguistik
BCB : Mencari maklumat
Pembelajaran Kontekstual : Menghubung kait dengan amalan pemakanan dalam kehidupan seharian
Pembelajaran konstruktivisme : Menghubung kait
Bahan Bantu Mengajar Bil.
Jenis
Jumlah
1.
Baling ajaib
2
2.
Peta minda
1
3.
Petikan dialog
36
4.
Lembaran kerja
36
Pengetahuan Sedia Ada : Murid mengetahui jenis makanan yang seimbang
Langkah /
Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran dan
Masa Set induksi 8.50 pagi – 8.55 pagi
Catatan
Pembelajaran Balang ajaib
1. Guru memilih beberapa orang BBB : Balang ajaib
-
Gula-gula
murid datang ke hadapan untuk
-
Buah epal
melihat benda yang ada di Pembelajaran
Soalan -
(5 minit)
dalam baling ajaib.
Manakah
Kontekstual :
2. Murid yang dipilih tadi diminta Menghubungkait
makanan yang
menyatakan apa yang mereka dengan amalan
menyihatkan?
lihat.
pemakanan dalam
3. Guru mengaitkan dengan isi kehidupan seharian pelajaran pada hari ini. Langkah 1
Petikan
dialog 1. Guru
‘Pemakanan yang 8.55 pagi –
seimbang’
petikan BBB : Petikan
dialog kepada murid.
petikan dialog secara senyap.
Kata
yang
menerangkan
membaca petikan dialog. 4. Guru memberikan penerangan
keadaan atau
mengenai kata adjektif dan kata
sifat
sesuatu
penguat.
kata
nama
atau
frasa
nama Kata penguat -
Kata
tugas
yang menguatkan maksud adjektif
Nilai : Menjaga
3. Beberapa orang murid diminta kesihatan
Kata adjektif -
dialog, peta minda
2. Murid diberikan masa membaca
9.10 pagi
(5 minit)
mengedarkan
kata
Langkah 2
Kata adjektif dan 1. Murid
menyenaraikan
kata BCB : Mencari
kata penguat
adjektif dan kata penguat yang maklumat
9.10 pagi –
-
Enak sekali
terdapat dalam petikan dialog.
9.25 pagi
-
Sedap
(5 minit)
2. Beberapa orang murid dipilih Nilai : Berdikari
sungguh
secara rawak untuk menulis
-
Paling lazat
kata adjektif dan kata penguat
-
Sangat tebal
pada papan tulis.
-
Agak kurus
3. Guru
menyemak
jawapan
bersama-sama murid. Langkah 3
Ayat mudah -
9.25 pagi –
Buah manggis itu enak
9.45 pagi (20 minit)
1. Guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid. 2. Murid diminta membina ayat
sekali.
mudah berdasarkan kata adjektif
Air laici itu
dan
sedap
diberikan.
kata
penguat
yang
sungguh. -
-
Masakan ibu
Pengayaan
adalah paling
1. Murid diminta membina ayat
lazat.
majmuk dengan menggunakan
Isi rambutan
kata adjektif dan kata penguat
itu sangat
yang diberikan.
tebal. Pemulihan 1. Murid diminta menggariskan kata adjektif dan kata penguat yang sesuai pada ayat yang diberikan.
Penutup
Penutup sosial
1. Guru kepada
memberikan murid
pujian yang
9.45 pagi -
menunjukkan tingkah laku yang
9.50 pagi
baik. Penutup kognitif
(5 minit)
-
Berikan
satu
dengan bersoal jawab dengan
contoh
kata
murid.
adjektif? -
2. Guru merumuskan isi pelajaran
Berikan
satu
contoh
kata
penguat?