RPH Kata Adjektif [PDF]

  • 0 0 0
  • Suka dengan makalah ini dan mengunduhnya? Anda bisa menerbitkan file PDF Anda sendiri secara online secara gratis dalam beberapa menit saja! Sign Up
File loading please wait...
Citation preview

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN



Tarikh



: 15 Februari 2015



Tahun



: 2 Cerdik



Bil. Murid



: 28 Orang



Masa



: 10.00 pagi – 10.30 pagi



Mata Pelajaran



: Bahasa Malaysia



Tema



: Warisan Tradisional



Tajuk



: Makanan tradisional



Standard Kandungan



: 5.1 Memahami dan menggunakan golongan kata dengan betul mengikut konteks.



Standard Pembelajaran



: 5.1.5 Memahami dan menggunakan kata adjektif pancaindera dengan betul mengikut konteks.



Objektif



: Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat: i.



Menjelaskan makna kata adjektif pancaindera dengan tepat.



ii.



Membina dan menulis kata adjektif pancaindera dengan betul mengikut konteks.



Sistem Bahasa



: Tatabahasa : Golongan kata ( Kata adjektif pancaindera)



Kosa Kata : cantik, wangi, manis, kacak



Pengisian Kurikulum/ Elemen Merentas Kurikulum : Ilmu



: Kajian Tempatan, Budaya Masyarakat



Nilai murni



: Hormat menghormati, bekerjasama, berdisiplin



Kreativiti



: Imaginasi dan Visualisasi



Strategi



: Kemahiran Berfikir



: Menjana idea, penyoalan, menghubungkait dengan pengalaman



Kecerdasan Pelbagai : Verbal linguistik, kinestatik Kemahiran Belajar Cara Belajar: Mengumpul maklumat dan membina kata adjektif mengikut konteks



Bahan Bantu Belajar



: Komputer riba, LCD, Petikan teks, kad imbasan, Lembaran kerja



Pengetahuan Sedia Ada



: Murid-murid mengetahui dan melakukan rutin penjagaan gigi setiap hari.



Langkah/ Masa



Set Induksi



Isi Pelajaran



Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran



Guru menunjukkan gambar dan benda maujud kepada murid.



1. Murid-murid diminta membersihkan lantai bilik darjah.



(5 minit)



Catatan



BBB: -Minyak wangi



2. Murid memeriksa pakaian dari kepala hingga ke kasut secara berpasangan.



-Gula-gula



3. Murid diminta menghidu pasangan masing-masing.



-Gambar



-Meja Murid



Contoh soalan: Wangi tak rakan kamu hari ini?



-Lagu



4. Guru bertanya soalan kepada murid. Berdasarkan benda dan gambar yang cikgu tunjukkan, apa yang kamu dapat rasa atau lihat?



5. Guru menunjukkan gambar dan benda maujud kepada murid sambil bertanya soalan.



KB: Penyoalan, menjana idea



6. Guru mengaitkan set induksi dengan tajuk yang hendak diajar. BCB: Mengumpul maklumat



Nilai murni: Hormat menghormati



Langkah 1



Tayangan video kata adjektif pancaindera.



(7 minit)



Kad Huruf Berwarna



1. Guru memaparkan tayangan video mengenai kata adjektif pancaindera. 2. Setiap murid mendapat kad huruf



BBB: Komputer riba



- Cantik - Wangi - Manis - Kasar - Merdu



berwarna daripada guru. 3. Guru membahagikan murid kepada lima kumpulan mengikut warna huruf yang mereka dapat.



LCD Kad huruf



KB: 4. Wakil setiap kumpulan menerangkan perkataan yang mereka dapat dan kumpulan pancaindera bagi perkataan tersebut.



Menjana idea KP: Verbal Lingusitik Nilai murni: Kerjasama



Petikan teks: Langkah 2



Kuih Baulu



1. Murid diminta membaca petikan dengan intonasi dan sebutan yang betul.



BBM:



2. Murid dan guru bersoal jawab tentang kata adjektif pancaindera yang terkandung dalam petikan yang dibaca.



KB:



(7 minit)



3. Murid menyenaraikan kata adjektif pancaindera yang terdapat di dalam petikan.



Petikan teks



Bersoal jawab Menghubung kait



KP: Verbal Linguistik



Nilai murni: Kerjasama



Lembaran kerja 1: Langkah 3



1. Murid diberi lembaran kerja kepada setiap murid.



BBM: kad imbasan



2.



buku latihan



Pentaksiran.



(8 minit)



Murid diminta melengkapkan tempat kosong dengan kata adjektif pancaindera yang betul secara individu.



3. Guru memantau setiap kerja yang dilakukan oleh murid.



Lembaran kerja 2. Pemulihan.



Kedah : Penyoalan



4. Guru dan murid berbincang bersama-sama mengenai jawapan bagi setiap soalan tadi.



KB:



5. Guru akan membimbing dan membetulkan jawapan yang salah.



Menjana Idea, menyelesaikan masalah



6. Murid yang tidak dapat melepasi ujian pentaksiran akan diberikan latihan pemulihan manakala murid yang melepasi ujian pentaksiran akan diberikan latihan pengayaan.



Nilai murni: Hormat menghormati



Lembaran kerja 3. Pengayaan. Sosial : Bersoal jawab Penutup



Kognitif :



(3 minit)



Rumusan isi pelajaran Contoh soalan: Apakah kata adjektif pancaindera yang kamu pelajari pada hari ini?



1. Guru bersoal jawab tentang kata adjektif dan meminta murid menyebut kembali semua kata adjektif yang telah dipelajari.



KP: Kinestatik Verbal linguistik



2. Guru merumuskan pembelajaran pada hari tersebut. Nilai murni: Kerjasama