13 0 398 KB
Rancangan Pengajaran Kelas : Prasekolah 1 SK Trusan Tahap : 6 Tahun Masa : Tema : Cuaca Topik : Hujan Kemahiran : mendengar, membaca dan menulis
Aspek bahasa : mendengar dan bertutur, membaca dan menulis
Objektif Am : Murid dapat mengenali musim- musim yang berada di dalam Malaysia.
Objektif Khusus : Pada akhir pelajaran, murid-murid dapat :i) menyatakan secara lisan 2 ciri-ciri terjadinya hujan ii) menyenaraikan sekurang-kurangnya 2 kebaikan dan keburukan hujan iii) mewarnakan gambar dengan kemas simbol hujan
Pengetahuan Sedia ada : murid pernah melihat hujan
Nilai-nilai Murni : Kerjasama , bersyukur,berdikari, keberanian
Kemahiran Berfikir : mengelaskan , menentukan urutan, menerangkan sebab, menjana idea Alat Bantu Mengajar : Komputer riba, kad imbas, pakaian / alatan hujan.
Masa /
Aktiviti Guru
Aktiviti Murid
Langkah 1. Set induksi
Mengajar 1. Guru bersoal jawab dengan murid tentang jenis-jenis cuaca yang ada di dalam Negara Malaysia.
1. Murid menjawab soalansoalan yang diajukan oleh guru dengan pelbagai jawapan.
2. Penjelasan
1. Guru menyatakan tentang 1. Murid mendengar dengan kejadian hujan serta cuaca penjelasan serta yang ada di dalam Malaysia. penerangan guru dengan 2. Guru menjelaskan proses penuh perhatian. kejadian hujan. 2. Murid melihat barang3. Guru menerangkan kepada barang yang dibawa oleh murid pakaian yang sesuai guru. ketika hujan dan apa yang tidak sesuai. 4. Guru berbual dengan kanakkanak tentang situasi yang membahayakan sama ada semasa di rumah, di sekolah, dan di padang permainan dalam keadaan cuaca hujan. 5. Bersoal-jawab dan kanakkanak menyatakan situasi yang merbahaya itu.
3. Latihan dan
1. Guru bertanya kepada murid tentang kejadian hujan serta mngui pemahaman murid tentang apa yang telah dipelajari 1. Guru menayangkan video animasi proses kejadian hujan sambil menerangkan kepada murid
metakognisi
4. Aplikasi
Bahan Bantu
Kad imbas, gambar ilustrasi
Komputer riba, Barang-barang yang digunakan ketika hujan : -Payung -Baju hujan - kasut but
1. Murid menjawab soalan tanda faham.
1. Murid menonton tayangan video dengan penuh perhatian
komputer riba
5. Evaluasi
1. Guru memberikan lembaran kerja kepada murid.
1. Murid menjawab lembaran kerja yang diberikan oleh guru.
Lembaran kerja
2. Penutup
1. Guru memasang lagu 1. Murid menyanyi bersamatentang hujan ; “tip tap sama lagu yang dimainkan hujan dah turun, oleh guru. 2. Guru membuat rumusan 2. Murid mendengar rumusan tentang apa yang telah yang dibuat oleh guru diajarnya pada hari ini. dengan tekun. 3. Guru bertanya kepada murid 3. Murid menjawab soalan mengenai apa yang dipelajari guru mengenai apa yang pada hari ini. dipelajari pada hari ini dengan bersemangat.
Komputer riba, Pembesar suara
RANCANGAN MENGAJAR Nama kelas
: Prasekolah 1 SK Trusan
Umur
: 6 Tahun
Tarikh
:
Cadangan masa Tema
Tunjang utama
: 60 minit : Cuaca
: Tunjang Sains Dan Teknologi (Awal Sains)
Tunjang disepadankan : Tunjang Komunikasi Bahasa Malaysia (BM) : Tunjang Perkembangan Fizikal Dan Estetika (Kreativiti) Standard pembelajaran utama : i) (ST 5.12) Memerhati dan menceritakan bentuk dan warna awan pada cuaca yang berbeza (contoh : awan pada hari panas, cuaca mendung, cuaca berangin dan hari hendak hujan. Standard pembelajaran yang disepadukan : i) (BM 3.4.3) Membina dan menbunyikan suku kata hasil gabungan huruf konsonan dan huruf vokal (contoh : ba). ii) (KTI 2.1.8) Menyanyi lagu dengan iringan muzik. iii) (KTI 1.15) Mewarna gambar dalam ruang tertentu. Objektif pembelajaran : Di akhir pengajaran, murid boleh : i) Memerhati dan menceritakan bentuk dan warna awan pada cuaca yang berbeza. ii) Membina dan membunyikan suku kata hasil gabungan huruf konsonan dan huruf vokal. iii) Menyanyikan lagu tap tap hujan dah turun dengan baik
v) Mewarnakan gambar bentuk awan dengan baik. Pengetahuan sedia ada : Murid sedah mengetahui nama cuaca. Penerapan nilai : Tekun dan bersungguh-sungguh. Alat bantu mengajar (ABM) : Kad gambar Bentuk dan warna awan mengikut cuaca dan carta Lirik lagu. KBKK : Menjana idea
LANGKAH
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
MASA
AKTIVITI GURU
AKTIVITI MURID
CATATAN
Set
- Guru masuk ke dalam kelas sambil
- Murid tertanya-tanya apa yang
ABM : Kad
membawa kad gambar bentuk dan
dibawa oleh guru didalam beg
gambar
warna awan mengikut cuaca,
tersebut.
bentuk dan
Induksi (5 minit)
didalam sebuah beg.
warna awan mengikut cuaca.
- Guru menyoal murid apa yang ada didalam beg yang dibawa oleh nya?
- Murid menjawab soalan yang di tanya oleh guru dengan pelbagai jawapan.
Objektif : -
Nilai : Bersungguh-
sungguh
KBKK : Menjana idea
. Langkah 1 (15 minit)
- Guru menunjukkan kad gambar
- Murid melihat apa yang di
ABM : Kad
yang dibawanya kepada murid dan
tunjukkan oleh guru dan
gambar
menerangkan kepada murid
mendengar peneragan yang diberi
bentu dan
mengenai cuaca mengikut gambar
oleh guru dengan penuh
warna awan.
yang ditunjukkan.
perhatian. Objektif : (i)
- Guru meminta murid untuk melihat di luar dan menyatakan bentuk awan di luar dan guru meminta murid
- Murid melihat kearah luar dan
untuk menceritakan kepada guru
murid menceritakan kepada guru
cuaca apa ?
cuaca apa diluar itu dengan bersungguh-sungguh.
Nilai : Tekun
KBKK : Menjana idea
Langkah 2 (22 minit)
- Guru membuka persembahan slaid
- Murid melihat apa yang
ABM : Laptop
gambar mengenai cuaca beserta
dilakukan oleh guru dengan penuh
& carta lirik
ejaan. (contoh : hujan, panas,
perhatian,
lagu
berangin, dan mendung). Objektif : (ii) & (iii) - Guru meminta murid untuk mengeja bersama-sama dengan guru.
- Murid mengeja bersama-sama dengan guru dengan bersungguhsungguh.
- Guru menanpal carta lirik lagu di
Nilai : Bersungguh-
papan putih. - Murid melihat apa yang dibuat
sungguh
oleh guru dengan penuh tanda tanya. - Guru meminta murid untuk berdiri dan menyanyikan lagu tanya sama pokok mengikut iringan muzik.
KBKK : Menjana
- Murid berdiri dan menyanyikan
idea
lagu tanya sama pokok mengikut iringan muzik dengan bersungguhsungguh.
Langkah 3 (10 minit)
- Guru memberi kertas kerja kepada
- Murid membuat lembaran kerja
ABM
murid. (contoh : menggunting
yang diberi oleh guru dengan
: Lembaran
gambar-gambar bentuk awan
bersunggu-sungguh.
kerja
kemudian tambal gambar tersebut di
atas kertas tang telah disediakan
Objektif : (v)
kotak mengikut nama yang telah di
Nilai :
tetapkan dan menulis semula
Bersungguh-
perkataan tersebut.
sungguh KBKK : Menjana idea
. Penutup (8 minit)
- Guru membuat rumusan tentang
- Murid mendengar rumusan yang
apa yang telah diajarnya pada hari
dibuat oleh guru dengan tekun.
ABM : -
ini. Objektif : (iii) - Guru bertanya kepada murid mengenai apa yang dipelajari pada hari ini.
- Murid menjawab soalan guru mengenai apa yang dipelajari pada hari ini dengan bersemangat.
Nilai : Bersungguh-
- Guru meminta murid untuk menyanyikan semula lagu tanya sama pokok.
sungguh - Murid menyanyikan semuala lagu tanya sama pokok dengan bersungguh-sungguh. KBKK : Menjana idea