14 0 248 KB
2.1
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata Pelajaran
: Pendidikan Islam (Aqidah)
Kelas
: 2 Ibnu Khaldun
Tarikh / Hari
: 15 Syawal 1435 / 11 Ogos 2014 / Isnin
Masa
: 7.40-8.40 pagi (1 jam)
Bilangan Murid
: 30 orang (lelaki:14, perempuan:16)
Tajuk
: Kenali Malaikat
Pengetahuan Sedia Ada
: Murid telah mempelajari rukun iman yang kedua iaitu beriman kepada Malaikat.
Standard Kandungan
: 2.1 Memahami dan menghayati konsep beriman kepada Malaikat
Standard Pembelajaran
: 2.1.1 Menyatakan pengertian Malaikat. : 2.1.2 Menyatakan hukum mempercayai wujudnya Malaikat. : 2.1.3 Menyebut sepuluh nama dan tugas Malaikat yang wajib diketahui.
Objektif
: Selepas pengajaran dan pembelajaran murid dapat: 1) Menyebut pengertian Malaikat dengan tepat selepas penerangan guru melalui paparan slaid. 2) Mengenalpasti hukum beriman kepada Malaikat dengan betul selepas penerangan guru melalui paparan slaid.
2
3) Menyenaraikan sekurang-kurangnya 5 daripada 10 nama Malaikat beserta tugas dengan jelas selepas aktiviti permainan. Kemahiran Berfikir
: Membezakan tugas 10 Malaikat yang wajib diketahui.
Gabung Jalinan
: Ibadah - Taati Perintah Allah
Penyerapan
: Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan - Berakhlak Mulia Dalam Kehidupan
Penerapan Nilai
: Taat, Bersungguh-sungguh dan Berakhlak Mulia
E.M.K
: 1) Teknologi Maklumat – Pengajaran Berasaskan Web 2) Keusahawanan – boleh membina jaringan sosial (murid boleh berkomunikasi dengan baik) 3) Daya Kreativiti dan Inovasi – (murid dapat memberi banyak idea)
Bahan Bantu Mengajar
: Laman Web (http://ninikarlinayusof.weebly.com)
3
FASA PENGAJARAN / (MASA) MUQADDIMAH (3 minit)
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
ISI KANDUNGAN Bacaan Doa:
بسم القرءان الرمحن الرحيم " اللهم افتح علينا حكمتك وانشر علينا من خزائن "رمحتك يا أرحم الرمحني
CATATAN
- Seorang murid diminta oleh guru mengetuai bacaan doa. - Murid lain diminta mengikut bacaan doa bersama-sama - Semua murid melafazkan kalimah shahadah bersama-sama.
Bacaan Shahadah:
أشهد ان ال اله اال اهلل وأشهد ان حممد الرسول اهلل FASA PERSEDIAAN (15 MINIT) PEMERHATIAN
Paparan gambar pengantin dan pengapit.
- Murid diminta mendengar arahan guru. - Murid diminta memberi perhatian terhadap paparan gambar. - Murid diminta menganalisis paparan gambar mengikut kefahaman masingmasing.
4
Kecerdasan: Visual Kaedah: Penerangan Bahan bantu: Tayangan gambar.
ANALISIS
Soal jawab antara murid dan guru: 1) Apakah yang dapat kamu lihat daripada gambar ini? 2) Berapa orangkah yang terdapat di dalam gambar ini? 3) Siapakah dua orang yang duduk di tengah-tengah gambar ini? 4) Siapakah yang berada di kiri dan kanan pengantin? 5) Siapakah yang berada bersama dengan kita sekarang?
- Murid disoal tentang paparan gambar. - Murid menjawab soalan yang dilontarkan oleh guru. - Jawapan murid dikaitkan dengan isi pelajaran.
Kemahiran Berfikir: Menganalisis
- Murid disoal tentang pengertian dan hukum beriman kepada Malaikat berdasarkan pengetahuan sedia ada murid. - Murid diberi penerangan terperinci tentang pengertian dan hukum beriman kepada Malaikat. - Murid diminta menyebut kembali penerangan yang diberikan oleh guru berulang kali secara individu, berpasangan dan berkumpulan.
Kemahiran belajar: Menjana idea
Kaedah: Soal jawab,
FASA IMAGINASI (20 MINIT) PENJANAAN IDEA
Paparan Slaid tentang Kenali. Malaikat. Soalan: 1) Apakah erti Malaikat?
5
Kaedah: Penerangan Bahan: Paparan slaid
2) Apakah hukum beriman kepada Malaikat?
SINTESIS IDEA
Kad Imbasan Nama dan Tugas 10 Malaikat.
- Murid dipaparkan kad imbasan yang mengandungi nama dan tugas 10 Malaikat yang wajib diketahui. - Murid menyebut dan menghafal tugas Malaikat yang ditunjukkan oleh guru. - Murid diuji oleh guru.
FASA PERKEMBANGAN (10 MINIT)
6
Kaedah: Soal jawab Bahan bantu: Kad imbasan
PENAMBAHBAIKAN Kuiz
MENILAI
Lembaran Kerja
- Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan. - Aktiviti dijalankan secara pertandingan. - Jawapan murid disemak dan diperbetul oleh guru.
Kaedah: Permainan Nilai: Bekerjasama
- Lembaran kerja diedarkan oleh guru Nilai: Bersungguhkepada murid. sungguh - Murid membuat/menjawab lembaran kerja yang diberikan. Bahan: Peta minda - Murid menyemak jawapan bersama guru. - Jawapan yang salah dibetulkan oleh guru.
FASA TINDAKAN (7 MINIT) PELAKSANAAN
AMALAN
Penutup kognitif Nasyid 10 Malaikat.
Penutup sosial
- Murid ditayangkan video nasyid di hadapan kelas. - Murid diminta menyanyikan nasyid. - Murid diminta menyebut semula namanama dan tugas-tugas Malaikat yang wajib diketahui. - Murid dinasihatkan supaya sentiasa
7
Nilai: Menumpukan perhatian Kaedah: Nyanyian Nilai: Bersungguh-
BERTERUSAN
- Beriman kepada Malaikat. - Patuh perintah Allah
berakhlak mulia serta taati perintah Allah.
sungguh Kaedah: Penerangan
8