RPH UB Pengakap [PDF]

  • 0 0 0
  • Suka dengan makalah ini dan mengunduhnya? Anda bisa menerbitkan file PDF Anda sendiri secara online secara gratis dalam beberapa menit saja! Sign Up
File loading please wait...
Citation preview

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KOKURIKULUM Mata Pelajaran



: Unit Beruniform Pengakap



Tahun



: Tahun 6 Pintar



Tarikh



: 5 September 2018



Masa



: 15.30 ptg – 16.30 ptg (1 Jam)



Tempat



: Dataran Perhimpunan SK Tanah Puteh



Pemimpin Bertugas : Ahmad Fauzan Bin Abu Talib Sekawan Bertugas



: Sekawan Jingga



Lencana



: Lencana Kemajuan Keris Perak (Pengembara)



Tajuk



: Mengetahui cara mendirikan khemah ringkas untuk berteduh dan menurunkan khemah dan mengetahui sebelum mendirikan khemah itu, kedudukan arah angin, arah cahaya matahari.



Objektif



: Murid dapat menguasai kemahiran mendirikan dan menurunkan khemah tanpa pertolongan guru



Hasil Pembelajaran



: Pada akhir sesi perjumpaan, murid dapat menguasai dari segi : 1. Kognitif : a. Mengetahui cara-cara yang betul untuk mendirikan dan menurunkan khemah berdasarkan kedudukan arah angin dan arah cahaya matahari. 2. Afektif : a. Memupuk sifat kerjasama dan bertanggungjawab antara satu sama lain. 3. Psikomotor : a. Mendirikan dan menurunkan khemah pada setiap kali perkhemahan tanpa bantuan guru.



Pengetahuan Sedia Ada : Murid mengetahui arah cahaya matahari dan kedudukan arah angin Bahan Bantu Mengajar : Khemah, tali khemah, pacak, kayu, plastik beg, lembaran kertas, bendera, kertas mahjong, pen marker



Langkah / Masa



Isi Pelajaran / Kemahiran



Set Induksi 15.30 ptg -15.40 ptg (10 minit) (Fauzan-Akela)



Permulaan Perjumpaan Pek  Laung Agung



Langkah 1 15.40 ptg -16.05 ptg



Aktiviti  Mendirikan khemah dan menurunkan khemad



(25 minit) (Fauzan)



Tugas / Aktiviti PdPC Aktiviti  Murid akan membuat upacara Laung Agung  Menaikkan Bendera Malaysia  Nyanyian Lagu Negaraku  Doa  Pemeriksaan Pakaian  Pemimpin Berucap  Pengumuman Akela  Murid dibahagikan kepada 3 sekawan/ kumpulan.  Guru menunjukkan cara/demonstrasi kepada murid. Perkembangan 1  Guru mengagihkan khemah kepada setiap kumpulan.



Catatan Nilai Semangat patriotisme Bahan Bendera



Nilai Kerjasama Bahan Khemah, tali khemah, pacak, batang kayu, plastik beg



 Murid akan membuat tanpa pertolongan sesiapa



 Murid perlu mengukur dimana kedudukan arah matahari



 Murid perlu mengukur arah angin (mengikut kesesuaian)



*boleh digantikan dengan plastik beg  Murid mendirikan khemah mengikut kedudukan arah angin dan kedudukan cahaya matahari yang ditetapkan  Guru menilai cara mendirikan khemah



Perkembangan 2  Murid perlu menurunkan khemah tersebut mengikut langkah yang betul



 Guru menilai cara murid menurunkan khemah  Murid perlu menyimpan semula khemah ke dalam beg dengan kemas Langkah 2 16.05 ptg -16.15 ptg (10 minit) (Fauzan)



Permainan  Melukis Pelan Tapak Perkhemahan



 Murid-murid diagihkan kertas mahjong dan pen marker  Berbincang sesama sekawan untuk membina pelan tapak perkhemahan



Nilai Kerjasama Bahan Kertas mahjong, pen marker



 Guru menilai pelan tapak murid-murid Langkah 3 16.15 ptg -16.25 ptg (10 minit) (Fauzan)



Lagu Pengakap  Lagu pengakap  Disini Kita Berkumpul  Sayounara



Aktiviti  Murid berbaris mengikut sekawan.  Guru memberikan kertas-kertas yang mengandungi lirik lagu.  Guru menyanyikan terlebih dahulu untuk murid memahami rentak lagu tersebut.  Guru meminta murid untuk menyanyikannya dan berkongsi dengan rakan sekelas.



Nilai Semangat patriotik Bahan Lembaran kertas



Penutup 16.25 ptg -16.30 ptg (5 minit) (Fauzan-Akela)



Permulaan Perjumpaan Pek  Laung Agung



Aktiviti  Murid akan membuat upacara Laung Agung  Menurunkan Bendera Malaysia  Nyanyian Lagu Negaraku  Doa  Pengumuman Akela



LAMPIRAN