5 0 205 KB
3RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP) Satuan Pendidikan
: SMA Negeri .......
Mata Pelajaran
: Bahasa Jawa
Kelas / Semester
: X / Ganjil
Materi Pokok
: Aksara Jawa
Alokasi Waktu
: 3 Pertemuan (45 x 6 JP)
A.
KOMPETENSI INTI 1. Menghayati dan mengamalkan ajaran agama yang dianutnya. 2. Menghayati dan mengamalkan perilaku jujur, disiplin, tanggungjawab, peduli (gotong royong, kerjasama, toleran, damai), santun, responsive, dan pro-aktif dan menunjukkan sikap sebagai bagian dari solusi atas berbagai permasalahan dalam berinteraksi secara efektif dengan lingkungan sosial dan alam serta dalam menempatkan diri sebagai cerminan bangsa dalam pergaulan dunia. 3. Memahami,menerapkan, menganalisis pengetahuan faktual, konseptual, prosedural berdasarkan rasa ingin tahu tentang ilmu pengetahuan, teknologi, seni, budaya, dan humaniora dengan wawasan kemanusiaan, kebangsaan, kenegaraan, dan peradaban terkait penyebab fenomena dan kejadian, serta menerapkan pengetahuan prosedural pada bidang kajian yang spesifik sesuai dengan bakat dan minatnya untuk memecahkan masalah. 4. Mengolah, menalar, dan menyaji dalam ranah konkrit dan ranah abstrak terkait dengan pengembangan dari yang dipelajarinya di sekolah secara mandiri, dan mampu menggunakan metoda sesuai isi keilmuan.
B. KOMPETENSI DASAR DAN INDIKATOR PENCAPAIAN KOMPETENSI Kompetensi Dasar 3.4 Mengidentifikasi, memahami, menganalisis
dan
Indikator Pencapaian Kompetensi 3.4.1 Menandai tata tulis aksara Jawa
teks beraksara Jawa
sesuai kaidah. 4.4 Menyusun paragraf
menggunakan
3.5.1
dalam wacana. Mengelompokkan tata tulis aksara
4.4.1
Jawa sesuai dengan fungsinya. Menulis kalimat menggunakan aksara
4.5.1
Jawa sesuai kaidah. Menulis paragraf
4.6.1
aksara Jawa sesuai kaidah. Mengalihtuliskan paragraf beraksara
aksara Jawa sesuai kaidah.
menggunakan
Latin ke aksara Jawa sesuai kaidah.
C. TUJUAN PEMBELAJARAN Pertemuan Pertama Setelah mengikuti serangkaian kegiatan pembelajaran, siswa dapat: 1. Menandai tata tulis aksara Jawa dalam wacana.
2. Mengelompokkan tata tulis aksara Jawa sesuai dengan fungsinya. Pertemuan Kedua Setelah mengikuti serangkaian kegiatan pembelajaran, siswa dapat: 1. Menulis kalimat menggunakan aksara Jawa sesuai kaidah. 2. Menulis paragraf menggunakan aksara Jawa sesuai kaidah. Pertemuan Ketiga Setelah mengikuti serangkaian kegiatan pembelajaran, siswa dapat: 1. Mengalihtuliskan paragraf beraksara Latin ke aksara Jawa sesuai kaidah. FOKUS PENGUATAN KARAKTER 1. Tanggung jawab 2. Disiplin 3. Teliti 4. Percaya diri 5. Santun D. MATERI PEMBELAJARAN 1. Materi Pembelajaran Reguler a. Tata tulis aksara Jawa 2. Materi Pembelajaran Pengayaan a. Menandai tata tulis aksara Jawa dalam wacana. b. Mengelompokkan tata tulis aksara Jawa sesuai dengan fungsinya. 3. Materi Pembelajaran Remedial a. Menulis kalimat menggunakan aksara Jawa sesuai kaidah. b. Menulis paragraf menggunakan aksara Jawa sesuai kaidah. c. Mengalihtuliskan paragraf beraksara Latin ke aksara Jawa sesuai kaidah E. METODE PEMBELAJARAN Pembelajaran Berbasis Teks F. MEDIA DAN BAHAN 1. Media a. Laptop b. LCD c. Kartu d. LK pemandu kegiatan 2. Bahan a. Kertas buffalo b. Spidol c. Stick G. SUMBER BELAJAR S. Padmosoekotjo. 1987. Wewaton Panulisan Aksara Jawa. Surabaya: Citra Jaya Murti Purnomo, Bambang dkk. 2015. Sastri Basa. Surabaya: Dinas Pendidikan Provinsi Jawa Timur Majalah Jayabaya dan Panyebar Semangat H. LANGKAH-LANGKAH PEMBELAJARAN PERTEMUAN PERTAMA (2 JP) Kegiatan Pendahuluan (20 menit) 1. Melakukan pembukaan dengan mengucapkan salam. 2. Berdoa untuk memulai pembelajaran. 3. Menyanyikan lagu wajib “Indonesia Raya” (jika pertemuan dilaksanakan pada jam pertama). 4. Memeriksa kebersihan kelas dan kehadiran peserta didik sebagai perwujudan sikap tanggung jawab dan disiplin.
5. Siswa melakukan gerakan literasi dengan membaca buku Wewaton Panulisan Aksara Jawa karangan S.Padmosoekojto yang dimilikinya atau meminjam di perpustakaan. 6. Dari kegiatan
literasi
yang
telah
dilakukan,
siswa
membuat
rangkuman
berdasarkan hasil pembacaannya terhadap buku Wewaton Panulisan Aksara Jawa karangan S.Padmosoekojto yang dimilikinya atau meminjam di perpustakaan. (Kegiatan literasi nomor 5 dan 6 dilakukan jika pertemuan dilaksanakan pada jam pertama) 7. Guru menyampaikan kompetensi yang akan dicapai, yaitu menandai tata tulis aksara Jawa dalam wacana. 8. Guru menyampaikan garis besar cakupan materi dan kegiatan yang akan dilakukan. 9. Guru menyampaikan lingkup penilaian yang akan dilakukan. Kegiatan Inti (60 menit) 1. Siswa mengamati teks aksara Jawa dengan teliti 2. Peserta didik merumuskan pertanyaan tentang tata tulis aksara Jawa 3. Peserta didik mengumpulkan informasi tentang tata tulis aksara Jawa dari teks aksara Jawa yang telah dibaca Kegiatan Penutup (10 menit) 1. Siswa diberi kesempatan untuk menanyakan hal-hal yang belum dipahami. 2. Guru memfasilitasi siswa untuk membuat kesimpulan materi yang telah dipelajari. 3. Guru memberikan umpan balik terhadap siswa dalam proses dan hasil pembelajaran dengan cara memberi kesempatan siswa untuk menandai tata tulis aksara Jawa dalam wacana. 4. Siswa diminta melakukan refleksi terhadap proses pembelajaran terkait dengan pengusaan materi, pendekatan, dan model pembelajaran yang digunakan. 5. Guru memberitahukan kepada siswa untuk mempelajari materi berikutnya tentang teknik menulis kalimat menggunakan aksara Jawa sesuai kaidah. 6. Menyanyikan lagu nasional “Desaku” (jika pertemuan dilaksanakan pada jam terakhir). 7. Guru mengakhiri pelajaran dan mengucapkan salam. PERTEMUAN KEDUA (2 JP) Kegiatan Pendahuluan (20 menit) 1. Melakukan pembukaan dengan mengucapkan salam. 2. Berdoa untuk memulai pembelajaran. 3. Menyanyikan lagu wajib “Indonesia Raya” (jika pertemuan pada jam pertama). 4. Memeriksa kebersihan kelas dan kehadiran peserta didik sebagai perwujudan sikap tanggung jawab dan disiplin. 5. Siswa membaca teks kalimat beraksara Jawa yang disajikan oleh guru di papan tulis. 6. Dari kegiatan literasi yang telah dilakukan, guru dan siswa bertanya jawab seputar teks aksara Jawa yang disajikan oleh guru di papan tulis. 7. Siswa membuat rangkuman dari hasil pembacaan terhadap aksara Jawa. 8. Guru mengecek penguasaan kompetensi yang sudah dipelajari siswa pada pertemuan sebelumnya melalui kegiatan tanya jawab. 9. Guru menyampaikan kompetensi yang akan dicapai, yaitu menulis kalimat menggunakan aksara Jawa sesuai kaidah. 10. Guru menyampaikan garis besar cakupan materi dan kegiatan yang akan dilakukan. 11. Guru menyampaikan lingkup penilaian yaitu keterampilan.
Kegiatan Inti (60 menit) 1. Guru menyiapkan kartu soal yang berisi kalimat bertuliskan huruf latin untuk diubah siswa menjadi kalimat beraksara Jawa. 2. Siswa menerima kartu soal yang dibagikan oleh guru. 3. Siswa menulis kalimat menggunakan aksara Jawa sesuai kaidah dengan penuh kecermatan dan ketelitian. 4. Siswa saling bertukar pekerjaan dengan siswa lain untuk dikoreksi dan dikomentari oleh temannya dalam satu kelas dengan bahasa yang santun. 5. Siswa secara berpasangan, menulis paragraf menggunakan aksara Jawa sesuai kaidah. Kegiatan Penutup (10 menit) 1. Siswa diberi kesempatan untuk menanyakan hal-hal yang belum dipahami. 2. Guru memfasilitasi siswa untuk membuat kesimpulan materi yang telah dipelajari. 3. Guru memberikan umpan balik terhadap siswa dalam proses dan hasil pembelajaran dengan cara memberi kesempatan siswa untuk menulis kalimat menggunakan aksara Jawa sesuai kaidah. 4. Siswa diminta melakukan refleksi terhadap proses pembelajaran terkait dengan pengusaan materi, pendekatan, dan model pembelajaran yang digunakan. 5. Guru memberitahukan kepada siswa untuk mempelajari materi berikutnya tentang teknik mengalihtuliskan paragraf beraksara Latin ke aksara Jawa sesuai kaidah. 6. Menyanyikan lagu nasional “Ibu Pertiwi” (jika pertemuan pada jam terakhir). 7. Guru mengakhiri pelajaran dan mengucapkan salam. PERTEMUAN KETIGA (2 JP) Kegiatan Pendahuluan (20 menit) 1. Melakukan pembukaan dengan mengucapkan salam. 2. Berdoa untuk memulai pembelajaran. 3. Menyanyikan lagu wajib “Indonesia Raya” (jika pertemuan dilaksanakan pada jam pertama). 4. Memeriksa kebersihan kelas dan kehadiran peserta didik sebagai perwujudan sikap tanggung jawab dan disiplin. 5. Siswa melakukan gerakan literasi dengan membaca teks beraksara Jawa 6. Dari kegiatan literasi yang telah dilakukan, siswa membuat rangkuman berdasarkan hasil pembacaannya terhadap teks beraksara Jawa. (Kegiatan literasi nomor 5 dan 6 dilakukan jika pertemuan dilaksanakan pada jam pertama) 7. Guru menggali pengetahuan siswa terkait materi yang telah dipelajari pada pertemuan sebelumnya. 8. Guru menyampaikan kompetensi yang akan dicapai, yaitu mengalihtuliskan paragraf beraksara Latin ke aksara Jawa sesuai kaidah. 9. Guru menyampaikan garis besar cakupan materi dan kegiatan yang akan dilakukan. 10. Guru menyampaikan lingkup penilaian yaitu keterampilan. Kegiatan Inti (60 menit) 1. Siswa membaca dengan teliti teks berhuruf latin yang disajikan oleh guru dalam lembar kerja. 2. Siswa bertanya jawab tentang teknik mengalihtuliskan paragraf beraksara Latin ke aksara Jawa sesuai kaidah. 3. Siswa mengumpulkan informasi dari berbagai sumber tentang teknik mengalihtuliskan paragraf beraksara Latin ke aksara Jawa sesuai kaidah.
4. Siswa mengalihtuliskan paragraf beraksara Latin ke aksara Jawa sesuai kaidah dengan penuh ketelitian dan kecermatan. 5. Guru membantu siswa dalam mengalihtuliskan paragraf beraksara Latin ke
aksara
Jawa sesuai kaidah. 6. Guru mengoreksi hasil kerja siswa untuk mendapatkan bimbingan dan pengarahan atas hasil kerja yang telah dilaksanakan. Kegiatan Penutup (10 menit) 1. Siswa diberi kesempatan untuk menanyakan hal-hal yang belum dipahami. 2. Guru memfasilitasi siswa untuk membuat kesimpulan materi yang telah dipelajari. 3. Guru memberikan umpan balik terhadap siswa dalam proses dan hasil pembelajaran dengan cara memberi kesempatan siswa untuk mengalihtuliskan paragraf beraksara Latin ke aksara Jawa sesuai kaidah. 4. Siswa diminta melakukan refleksi terhadap proses pembelajaran terkait dengan pengusaan materi, pendekatan, dan model pembelajaran yang digunakan. 5. Guru memberikan tugas kepada siswa agar mempelajari materi pada KD 3.4 dan 4.4 untuk diadakan ulangan harian pada pertemuan selanjutnya. 6. Menyanyikan lagu nasional “Bagimu Negeri” (jika pertemuan dilaksanakan pada jam terakhir). 7. Guru mengakhiri pelajaran dan mengucapkan salam. I.
PENILAIAN 1. Teknik Penilaian a. Sikap (Spiritual dan Sosial) 1) Observasi (Jurnal) b. Pengetahuan 1) Tes Tertulis c. Keterampilan 1) Produk 2. Instrumen Penilaian a. Jurnal Satuan Pendidikan Kelas/Semester Tahun Pelajaran No.
Waktu
: SMA . . . . . . . : X/Ganjil : 2017/2018 Nama Siswa
Catatan
Butir
Perilaku
Sikap
Ttd
Tindak Lanjut
1 2 3 b. Tes Tertulis 1) Soal a) Kepriye tata tulise pasangan adhedhasar ukara mawa aksara Jawa ing
b)
ngisor iki! ?bpkS[rj[mWolubezinlikakumulihsinauk[rokvCku. Klompokna jinis sandhangan kang tinemu ing sajrone ukara mawa aksara
Jawa ing ngisor iki! ?bukukufisilihf/wisMauawnNlikketemuai=k}tegKifulKli. 2) Kunci Jawaban a) Pasangan kuwi manggone ana sing sejajar karo aksara sing dipasangi b)
(sa=S), ana sing manggon ing sangisore aksara sing dipasangi ( W lan C ) Sandhangan kang tinemu ing ukara kasebut : Sandhangan sigeg = h / = Sandhangan wyanjana = }
Sandhangan swara = i u e 3) Pengolahan Nilai No.
Soal Nomor a b 20 30
Nama
Jml
Nilai
50
100
1. 2.
Nilai = Jumlah Skor yang Diperoleh x 2 c. Produk 1) Rubrik Penilaian Menulis Kalimat Menggunakan Aksara Jawa Sesuai Kaidah Skor
Aspek
1
2
Ditemukan
lebih
dari 4 kata yang Kebenaran
salah
dalam
penulisan aksara Kerapian
Kecepatan waktu
3
Ditemukan
3-4
4
Ditemukan
1-2
kata yang salah
kata yang salah
dalam
dalam
penulisan
penulisan
Tidak
ditemukan
kesalahan
dalam
penulisan kalimat menggunakan
aksara Jawa
aksara Jawa
Cukup rapi dalam
Rapi
dalam
aksara Jawa Sangat rapi dalam
penulisan kalimat
penulisan kalimat
penulisan kalimat
penulisan kalimat
menggunakan
menggunakan
menggunakan
menggunakan
aksara Jawa Memerlukan
aksara Jawa Memerlukan
aksara Jawa Memerlukan
aksara Jawa Memerlukan
waktu lebih dari 7
waktu antara 5-7
waktu antara 3-5
waktu kurang dari
menit
menit
menit
3
Jawa Kurang rapi dalam
dalam
menulis
satu
dalam
menulis
satu
dalam
menulis
satu
menit
dalam
menulis
satu
kalimat
kalimat
kalimat
kalimat
menggunakan
menggunakan
menggunakan
menggunakan
aksara Jawa
aksara Jawa
aksara Jawa
aksara Jawa
2) Rubrik Penilaian Menulis Paragraf Menggunakan Aksara Jawa Sesuai Kaidah Skor
Aspek
Kebenaran
Kerapian
Kecepatan waktu
1
2
Ditemukan 3 atau
Ditemukan
lebih kalimat yang
kalimat
salah
salah
dalam
3 2 yang dalam
4
Ditemukan
1
kalimat salah
yang dalam
Tidak
ditemukan
kesalahan
dalam
penulisan paragraf
penulisan aksara
penulisan aksara
penulisan aksara
menggunakan
Jawa Kurang rapi dalam
Jawa Cukup rapi dalam
Jawa Rapi
aksara Jawa Sangat rapi dalam
penulisan
penulisan
penulisan
penulisan paragraf
paragraf
paragraf
paragraf
menggunakan
menggunakan
menggunakan
menggunakan
aksara Jawa
aksara Jawa Memerlukan
aksara Jawa Memerlukan
aksara Jawa Memerlukan
Memerlukan
waktu lebih dari
waktu antara 15-
waktu antara 10-
waktu kurang dari
20 menit dalam
20 menit dalam
15 menit dalam
10
menulis
menulis
menulis
menulis
satu
satu
dalam
satu
menit
dalam
paragraf
paragraf
paragraf
paragraf
menggunakan
menggunakan
menggunakan
menggunakan
aksara Jawa
aksara Jawa
aksara Jawa
aksara Jawa
satu
3) Rubrik Penilaian Mengalihtuliskan Paragraf Beraksara Latin ke Aksara Jawa Sesuai Kaidah Skor
Aspek
Kebenaran
Kerapian
1
2
3
Ditemukan 3 atau
Ditemukan
lebih kalimat yang
kalimat
2
salah
dalam
salah
penulisan
aksara
penulisan aksara
yang dalam
ditemukan
Ditemukan 1 kalimat
kesalahan dalam
yang salah dalam
penulisan
penulisan
paragraf
aksara
Jawa
Jawa
Jawa
Kurang rapi dalam
Cukup rapi dalam
Rapi
penulisan
paragraf
4 Tidak
menggunakan dalam
penulisan
penulisan
menggunakan
paragraf
menggunakan
paragraf
aksara Jawa
menggunakan
aksara Jawa
menggunakan
Memerlukan waktu lebih dari 20 menit Kecepatan
dalam menulis satu
waktu
paragraf menggunakan aksara Jawa
aksara Jawa Memerlukan waktu antara 1520 menit dalam menulis
satu
paragraf menggunakan aksara Jawa
paragraf
aksara Jawa Sangat rapi
Memerlukan waktu antara 10-15 menit dalam menulis satu paragraf menggunakan aksara Jawa
dalam
aksara Jawa Memerlukan waktu kurang dari 10 menit dalam menulis
............................................
satu
paragraf menggunakan aksara Jawa
, Juli 2017 Mengetahui, Kepala SMA Negeri ......
penulisan
Guru Mata Pelajaran
............................................
LAMPIRAN MATERI
Mangerteni Jawa
Tata
Tulis
Aksara
Sawise maca wacan mawa aksara Jawa ing dhuwur, kaajab para siswa bisa mangerteni kepriye tata tulis sajroning aksara Jawa. Supaya luwih gampang anggone sinau maca lan nulis aksara Jawa, mula luwih dhisik kudu mangerteni perangan aksara Jawa kang paling wigati yaiku aksara legena, pasangan lan sandhangan sarta kagunan lan panulisane. Bab kasebut bakal dijlentrehake ana ing andharan ing ngisor iki. 1.
Aksara Legena Aksara legena utawa carakan bisa uga diarani dentawyanjana. Denta ateges untu lan wyanjana ateges aksara. Ana uga sing ngarani aksara wuda, jalaran durung oleh sandhangan apa-apa, saengga legena isine saswara. Aksara legena cacahe ana 20 kang kaya tinulis ing ngisor iki.
2.
ha
na
ca
ra
ka
a da
n ta
c sa
r wa
k la
f pa
t dha
s ja
w ya
l nya
p ma
d ga
j ba
y tha
v nga
m
g
b
q
z
Pasangan Aksara Jawa Pasangan ing panulisane aksara Jawa nduweni kagunan minangka masangi sesigeging wanda kang ana ing satengahing tembung utawa ukara (ateges ora pungkasaning ukara utawa tembung, kang nggunakake pangkon). Wujude pasangan aksara Jawa bisa dititeni ing tabel ngisor iki! a H f F p P m M
n t d g
N T D G
c C s S j J b B
r w y q
R W Y Q
k K l L v V z Z
Tuladha : Aku wegah ngrepek utawa nurun kanca nalika ulangan. ?akuweghz}[pkHutwnurunKvCnlikaul=zn\, -
Jalaran aku ngerti yen iku tumindak ala. ?jl/rnHkuze/ti[ynHikutuminFkHl.
Panulisane pasangan aksara Jawa a. Ana ing sangisore aksara kang dipasangi. Tuladha: mangan tahu = mznTau , ngombe es teh = [zo[mB[a[sTh b. Kajaba aksara ha, sa lan pa, (....H ...S ...P). panulisane pasangan ana ing samburine aksara kang dipasangi. Coba gatekna tuladha ing ngisor iki: bakso = b[kSo , tanpa = tnP , kowe lan aku = [ko[wlnHku
c.
Pasangan iku ora bisa dipasangi maneh, nanging pasangan isih bisa diwenehi sandhangan. Mula yen nemoni ana huruf konsonan (kejaba, r,h,ng,y) jejer telu, sing
d.
paling ngarep iku dipangku. Tuladha: kebat kliwat = kebt\kLiwt\ ; liwat tlaga = liwt\tLg Mligine pasangan ka, ta, lan la yen telung pasangan kasebut oleh sandhagan suku, mula kudu ditulis kaya wujud legena, nanging manggone tetep ing sangisore aksara
e.
3.
sing dipasangi. Tuladha: mangan kurma = mznÑ|/m iwak tuna = aiwkÒ|n arep lumban = axpÓ|mBn\ Nalika ana aksara na dipasangi aksara ja, lan ca, mula aksara na iku ditulis nganggo
aksara nya. Tuladha; banjir = bvJi/ titi wanci = titiwvCi Sandhangan Sandhangan nduweni kagunan nyandhangi aksara legena utawa aksara wuda. Kaya dene ing aksara latin, sandhangan bisa diarani aksara vokal. Sandhangan ana patang bab kang kaya tinulis ing ngisor iki; a. Sandhangan swara Jeneng wulu suku taling taling tarung pepet b.
Wujud ing aks Jawa ......i .......u [....... [..... o e.......
Wujud ing aks Latin i u e o ê
Tuladha pipi = pipi tuku = tuku rene = [r[n toko = [to[ko sêpêt = sepet\
Sandhangan wyanjana
Jeneng
Wujuding aksara
Wujuding aksara
Tuladha
Cakra
Jawa .......]
Latin ....ra / (konsonan) ra
krasa = k]s
Kêrêt
........}
...rê / (konsonan) rê
nrima = n]im krêtêg = k}teg\
Pengkal
.......-
...ya / (konsonan) ya
srêgêp = s}gep\ kopyah = [kop-h
c.
tyas = t-s\ Sandhangan panyigeging wanda Jeneng
Wujuding aksara
Wujuding aksara
Jawa .....h
Latin ....h
lurah = lurh
...../
....r
cahya = chy arta = a/t
Wignyan Layar
Tuladha
pasar = ps/ Cecak
.....=
....ng
kanggo = k=[go gesang = ges=
d.
Sandhangan Pangkon
Sandhangan pangkon uga diarani sandhangan paten, nduweni kagunan kanggo mratelake yen aksara kang dipangku iku dadi sesigeging wanda kang ana ing sangarepe. Kajaba iku sandhangan pangkon uga dadi sesluih pada lingsa lan pada lungsi. Tuladha : Tuku sega pecel = tukusegpeceel\ karo bapak = k[robpk\
4.
Tata Tulis Aksara Jawa Tata tulis aksara Jawa kayata; pada lingsa, pada lungsi, adeg-adeg lsp. Ananging kudu digatekake ing panulisan aksara Jawa ora ana tandha hubung ( - ), spasi, uga ora ana tanda pitakon ( ? ) sarta tandha seru ( ! ). Dene tanda wacan ing ing aksara Jawa kaperang dadi 12, andharane bisa kokgatekake ana ing ngisor iki! a. Adeg-adeg [ ? ] Adeg – adeg nduweni kagunan minangka tandha pambukaning ukara utawa pada. Panganggone adeg-adeg wigati banget ing panulisan aksara Jawa. Sajroning ukara, panulisane aksara Jawa kudu migunakake adeg-adeg lan pada lungsi. Supaya luwih
b.
cetha, coba gatekna tuladha ing ngisor iki! Tuladha: ?rinwezitnShsinau. = Rina wengi tansah sinau. Pada Lingsa (,) Aksara pada lingsa nduweni kagunan minangka tandha koma (,). Kaya dene ing aksara latin, tandha iki digunakake kanggo nyambung antarane kalimat siji lan sijine supaya luwih efektif lan komunikatif. Dene tandha koma ing aksara Jawa (pada lingsa),
c.
d.
panulisane bisa kokkagatekake ing ngisor iki! ?bpkDa/, aibutinFkPs/. = Bapak dhahar , ibu tindak pasar. Pada Lungsi (.) Tandha aksara pada lungsi nduweni kagunan minangka tandha titik (.). Coba gatekna panulisane padha lungsi sajroning ukara. ?wiwitSaiki, [aorantuk/pfu. = wiwit saiki, ora ana tukar padu. Pada Pangkat Pada pangkat yaiku tandha aksara Jawa kanggo ngapit antarane aksara angka lan aksara latin. Tuladha : ?siti du[wduwit ;5000;
Nulis Ukara Mawa Aksara Jawa Sawise maca andharan lan nindakake pakaryan sadurunge, para siswa diajab bisa mangerteni tata tulis sajroning aksara Jawa. Para siswa uga kaajab mangerteni pambeda antarane ukara lan paragraf sajroning wacan mawa aksara Jawa. Panulisan ukara mawa aksara
Jawa uga kudu nggatekake paugeran panulisan. Kang kudu digatekake nalika nulis ukara mawa aksara Jawa yaiku; 1)Panganggone adeg-adeg [?] Adeg – adeg digunakake ing wiwitane paragraf. Saben ukara sajroning paragraf ora prelu nganggo adeg adeg kejaba saukara. Adeg-adeg kagunan nalika nulis saukara. Tuladha ; -Panganggone adeg-adeg ing wiwitane paragraf. ?aiseb=]klian[kewnK=[aorkypft[nN,[kwnKsebutBimbu/ky [fnemnuk\,............................................. -Panganggone adeg-adeg ing saukara. ?wisWvCi[nbpkZ|vJ|[kHobt\, = Wis wancine bapak ngunjuk obat. ?rinweziaibu[aorbiss[r. = Rina wengi ibu ora bisa sare. 2)Panganggone pangkon minangka minangka pada lungsi Pangkon bisa dadi pada lungsi (titik) yaiku nalika ing pungkasane ukara minangka wanda sigeg utawa sadurunge titik iku aksara konsonan saliyane h,r,ng. Mula pada lungsi iku nggunakake pangkon. Tuladha : -Yiyidan mungging rampadan ?yiyifFnmu=gi=rmPfn\, -Kadang konang. ?kf=[kon=. Ing tuladha sepisan, pada lungsi (.) owah dadi (\,), jalaran pungkasane ukara iku wanda sigeg. Dene ing tuladha kapindho, pada lungsi ora owah jalaran pungkasane ukara iku wignyan (ng). 3)Pangkon minangka pada lingsa. Pangkon minangka pada lingsa (koma) yaiku digunakake ing tengahing ukara, sadurunge koma yen aksara konsonan liyane kejaba aksara konsonan h,r,ng, mula pada lingsa diganti pangkon. Tuladha: -Adhepane kanggo buka pada ana kolak, rawon, es buah, lan isih akeh liyane. ?adepP[nk=[gobukpsan[kolk\r[w[won\[asB|wh,lnHisih a[khly[n. Ing tuladha kasebut, pada lingsa (,) owah dadi (\) jalaran sadurunge koma iku huruf konsonan saliyane r,h,ng.
LEMBAR KERJA SISWA Pertemuan 1 Judul
: Aksara Jawa
Mata Pelajaran
: Bahasa Jawa
Kelas/Semester
: X/Ganjil
Nama
: ................................................................
Kelas
: ................................................................
3.
Kompetensi Inti Memahami,menerapkan, menganalisis pengetahuan faktual, konseptual, prosedural berdasarkan rasa ingin tahu tentang ilmu pengetahuan, teknologi, seni, budaya, dan humaniora dengan wawasan kemanusiaan, kebangsaan, kenegaraan, dan peradaban terkait penyebab fenomena dan kejadian, serta menerapkan pengetahuan prosedural pada bidang kajian yang spesifik sesuai dengan bakat dan minatnya untuk memecahkan
4.
masalah. Mengolah, menalar, dan menyaji dalam ranah konkrit dan ranah abstrak terkait dengan pengembangan dari yang dipelajarinya di sekolah secara mandiri, dan mampu menggunakan metoda sesuai isi keilmuan.
Kompetensi Dasar 3.4 Mengidentifikasi, memahami, menganalisis
dan
3.4.1
Indikator Pencapaian Kompetensi Menandai tata tulis aksara Jawa
3.4.2
dalam wacana. Mengelompokkan tata tulis aksara
4.4.1
Jawa sesuai dengan fungsinya. Menulis kalimat menggunakan aksara
4.4.2
Jawa sesuai kaidah. Menulis paragraf
4.4.3
aksara Jawa sesuai kaidah. Mengalihtuliskan paragraf beraksara
teks beraksara Jawa
sesuai kaidah. 4.4 Menyusun paragraf
menggunakan
aksara Jawa sesuai kaidah.
menggunakan
Latin ke aksara Jawa sesuai kaidah. PITUDUH : 1. 2. 3. 4. 5.
Gatekna urut-urutaning peprentah sajrone lembar kerja ing ngisor iki! Wacanen kanthi titi reringkesaning materi ing perangan sadurunge! Tindakna apa kang dadi peprentah ing sajrone lembar kerja! Wangsulana pitakonan-pitakonan sajroning lembar kerja iki! Tulisen panemumu ngenani materi aksara Jawa kang diandharake ing sajrone lembar iki kanthi ngisi kothak ing perangan pungkasan lembar kerja!
URUT-URUTANING KERJA : 1.
Wacanen teks mawa aksara Jawa ing ngisor iki, banjur wangsulana pitakonan-pitakonan ing sangisore!
?kufubisvri=w/tk=bene/. ?jmnSaikiwisKenfarnip[vCnJmnHin[p/ +omsitenn\,apw[aberitkykybisfiakSesai=sbenWekT|,se[mo[noaugjini[sw/taikuyw e/nwe/n,m_[kopdmetu[d[w[d[wsl rsk[roaps_fikxpP[k. ?s[j]on_zkSesBeritautwapw[amaugmP_bzet\,[n_w/ [kopsi=kyjmu/qukulHi=m=saufnHuvediyk[kwip+isi=bisvmB|=z[ka[pmr=ainTe/ [ntKnQig]tis\,mu=bnDduwitLim=[awubistuku[kopisec=ki/lnJjnGed=[go[r=[lo[ro,a [nDo[kKsi=fwai=wru=aikuznTijmJmn\, ?p[vCnHi=kannKy[z[naiki[mBokMenwspw[abisjemB/kwu]h[a,bissinaumu=skainT/ [ntSi=gmP=vmB|=[zai=wru=wru=mau,nzi=aug[aorwuru=a[khbze[tNg ti[p+P+lmu[nHorbismilhaenFisi=[co[cokLnHenFisi=[aor [co[cok\, ? si=anF[fk[kmutwtirimau,ai=jmnSaiki,p]vtwru=[kopimau[aormu=k=[go[w=ofiws w[a,[boch[bochai=swetrp=[gonN[nYzepsiwektT| sepi[w=ofiws,bvJ|/gnTi[boch[bochsi=pda[nDo[kKopi,bvJ|/[folnNnH[ps ksmB| znWip+ isi=g]tisSnT|m]pSi=pda[nDokHi=wru=[kopimau. ?fkKir, aikikufuanT|kKwig[tnMiru=gnT|m]pPr[w=otuw, kufubiszwsipu t] [nsi=as]i=[folnNnH[pai=wru=[kopi,aiki[aorapikT|m][pBoch,nfnjmnWisMju,nzi=kendlikufufi[go[nDlLi,ajznTipdkebbLsSenllisek[bh a[nlnBvJ|/ktutHi=bbK=kur=bene/. ?zwsilnSiygsfuru[zkef[fynL|wihbecikKtimB=pdwisKtu[tHor[konzn\, a.
Wacan ing ndhuwur dumadi pirang pada? Wangsulan: .......................................................................................................................................... .......................................................................................................................................... ..........................................................................................................................................
b.
Ing dhuwur ana panulisan kang salah, mula golekana panulisan kang salah kasebut! Wangsulan: .......................................................................................................................................... .......................................................................................................................................... ..........................................................................................................................................
c.
Kepiye panulisane kang bener manut paugeran nulis aksara Jawa? Wangsulan: .......................................................................................................................................... .......................................................................................................................................... ..........................................................................................................................................
d.
Apa wos saka pada sepisan? (Wangsulana kanthi aksara Jawa) Wangsulan: .......................................................................................................................................... .......................................................................................................................................... ..........................................................................................................................................
e.
Apa wos saka pada kapindho? (Wangsulana kanthi aksara Jawa) Wangsulan:
.......................................................................................................................................... .......................................................................................................................................... ..........................................................................................................................................
2.
f.
Dumadi saka pirang ukara ing pada katelu? Sebutna! Wangsulan: .......................................................................................................................................... .......................................................................................................................................... ..........................................................................................................................................
g.
Owahana pada kapapat kasebut mawa aksara latin! Wangsulan: .......................................................................................................................................... .......................................................................................................................................... ..........................................................................................................................................
h.
Owahana pada kalima kasebut mawa aksara latin! Wangsulan: .......................................................................................................................................... .......................................................................................................................................... ..........................................................................................................................................
i.
Sebutna limang tuladha ukara wae saka wacan kasebut! Wangsulan: .......................................................................................................................................... .......................................................................................................................................... ..........................................................................................................................................
j.
Andharna pitutur luhur kang bisa dijupuk saka wacan ing ndhuwur! Wangsulan: .......................................................................................................................................... .......................................................................................................................................... ..........................................................................................................................................
Tulisen ukara ing ngisor iki nganggo aksara Jawa kanthi ngugemi wewaton panulise aksara Jawa sing trep! a.
Sapa wani rekasa bakal nggayuh mulya. Wangsulan: .......................................................................................................................................... .......................................................................................................................................... ..........................................................................................................................................
b.
Reca kayu, goleka kawruh kang rahayu. Wangsulan: .......................................................................................................................................... .......................................................................................................................................... ..........................................................................................................................................
c.
Ngegong cilik, tansah kumpul ora becik. Wangsulan: .......................................................................................................................................... .......................................................................................................................................... ..........................................................................................................................................
d.
Tumindak kang ora becik, bakale ngunduh wohing pakarti ing tembe mburine. Wangsulan: .......................................................................................................................................... .......................................................................................................................................... ..........................................................................................................................................
e.
Dadiya banyu emoh nyawuk, dadiya godhong emoh nyuwek, dadiya suket emoh nyenggut. Wangsulan: .......................................................................................................................................... .......................................................................................................................................... ..........................................................................................................................................
f.
Gliyak – gliyak tumindak, sareh pikoleh. Wangsulan: .......................................................................................................................................... .......................................................................................................................................... ..........................................................................................................................................
g.
Bebarengan nyambut gawe karo kanca-kancane. Wangsulan: .......................................................................................................................................... .......................................................................................................................................... ..........................................................................................................................................
h.
Kwajiban anak tumrap wong tuwa yaiku kudu ngabekti, aja kaya paribasan anak polah bapa kepradah. Wangsulan: .......................................................................................................................................... .......................................................................................................................................... ..........................................................................................................................................
3.
i.
Tunggak jarak mrajak, tunggak jati mati. Wangsulan: .......................................................................................................................................... .......................................................................................................................................... ..........................................................................................................................................
j.
Rejeki iku ora bisa ditiru, senajan padha lakumu. Wangsulan: .......................................................................................................................................... .......................................................................................................................................... ..........................................................................................................................................
Owahana teks ing ngisor iki nganggo aksara Jawa! Aku Tresna Sliramu Tanpa mbiji mbangir lan orane irungmu, aku tresna sliramu. Tanpa mbiji kulitmu, embuh ireng embuh putih, embuh mrusuh embuh alus kasab mbengkerok, aku tresna sliramu. Tanpa mbiji dedegmu, embuh dhuwur embuh cendhek, aku tresna sliramu. Tanpa mbiji rambutmu, embuh lurus embuh kriting, aku tresna sliramu.
Aku tresna sliramu sing sengkud tumandang, mangkat esuk mulih sore, ora wedi kangelan. Aku tresna sliramu sing saben dina adus kringet nglabuhi kasaguhan ngayomngayemi kulawarga. Aku tresna sliramu sing wedi goroh kendel jujur mbelani butuhe wongwong kecingkrangan, wong-wong sing ora nduwe sendhenan, wong-wong sing ora sugih bandha-donya nanging sugih prekara.
Aku tresna sliramu, embuh lanang embuh wadon, watone isih ana rasa kamanungsanmu. Aku tresna sliramu, embuh enom embuh tuwa, watone ana jiwa pangayommu. Aku tresna sliramu, embuh sugih brewu embuh mlarat ketimplak-timplak, watone nduwe panglegawa menawa ora kuwawa urip tanpa nandukake tresna marang sapadha-padhaning titah. Aku nandukake tresna marang sliramu jalaran aku lan sliramu padha dene tinitahake dening Gusti ing alam padhang amrih padha dene tresna-tinresnan. Wangsulan : .................................................................................................................................................. .................................................................................................................................................. .................................................................................................................................................. .................................................................................................................................................. .................................................................................................................................................. .................................................................................................................................................. .................................................................................................................................................. .................................................................................................................................................. .................................................................................................................................................. .................................................................................................................................................. .................................................................................................................................................. .................................................................................................................................................. .................................................................................................................................................. .................................................................................................................................................. .................................................................................................................................................. .................................................................................................................................................. .................................................................................................................................................. .................................................................................................................................................. .................................................................................................................................................. .................................................................................................................................................. .................................................................................................................................................. .................................................................................................................................................. .................................................................................................................................................. ..................................................................................................................................................
.................................................................................................................................................. .................................................................................................................................................. ..................................................................................................................................................
Panyaruwe :
.......................................................................................................................... .......................................................................................................................... ..........................................................................................................................