14 0 144 KB
RANCANGAN PENGAJARAN SLOT
Kelas : Prasekolah Intan Tarikh : 25 September 2018 Masa : 12.05 – 12.45 tengaharii (30 minit) Bilangan Murid : 23 orang *Tema : Tajuk:
Jagalah Kebersihan Diri !
Tunjang Utama/Fokus :
Tunjang Perkembangan Fizikal dan Estetika
Standard Kandungan : FK 5.1 Mengaplikasi kemahiran membuat keputusan dalam konteks kesihatan diri dan reproduktif Standard Pembelajaran : FK 5.1.1 Menyatakan cara menjaga kebersihan anggota tubuh dengan betul Kesepaduan Tunjang :
Tunjang Komunikasi
EMK (Elemen Merentas Kurikulum) : Kreativiti
: Pemerhatian, analisis dan penjanaan idea
Nilai
: Mematuhi arahan dan berdisiplin
Keusahawanan
: kesanggupan belajar daripada kesilapan
TMK
: Manipulasi kemahiran menggunakan fitur-fitur perisian(audio)
Objektif Pembelajaran :
Pada akhir pembelajaran, murid dapat: 1. Menyatakan cara untuk memberus gigi dengan betul.
Pengetahuan Sedia Ada : Kanak-kanak biasa melihat peralatan kebersihan diri dirumah. Kemahiran Berfikir (KB) : Menjana idea, ,Menghubung kait (+HOM, +KBAT) Bahan Bantu Mengajar :
kotak, berus gigi, ubat gigi, sabun, gambar peralatan kebersihan diri, gam, kertas, putik kapas,
pengetip kuku Fokus KP/ MI :
Kinestetik, Verbal linguistik, Muzik, Interpersonal
Kosa Kata
: sabun, berus gigi, pengetip kuku,ubat gigi, putik kapas
MASA / FASA PERSEDIAAN (Set Induksi) ( 3 minit)
ISI PELAJARAN Kotak Misteri
AKTIVITI PdP -
Kandungan kotak : -
Sabun Berus gigi Ubat gigi Putik kapas Pengetip kuku
-
-
-
IMIGINASI (Langkah 1) (7 minit)
PERKEMBAN GAN (Langkah 2)
Jom Bersihkan Diri ! Tunjuk cara menggunakan peralatan kebersihan diri seperti pengetip kuku, memberus gigi dan menggunakan puitk kapas dengan betul.
Jom Berus Gigi ! Amali memberus gigi
-
-
(7 minit) -
-
-
-
CATATAN /BAHAN
Guru akan mengumpulkan kanak-kanak di rungan belajar Kanak-kanak akan edarkan satu kotak misteri dalam setiap kumpulan. Kanak-kanak yang terpilih dalam setiap kumpulan akan dikehendaki untuk mengambil satu barang yang terdapat dalam kotak tersebut. Kanak-kanak akan diminta untuk menyebut alat yang ditunjukkan oleh rakan mereka
BBM : -
Seorang kanak-kanak akan dipanggil untuk menunjukkan cara menggunakan eralatan kebersihan diri dan akan diikuti dengan kanak-kanak yang lain.
BBM : -
Kanak-kanak akan diminta untuk berkumpul di ruangan pembelajaran. Guru akan memberitahu kanak-kanak mengenai aktiviti yang akan dijalankan iaitu memberus gigi. Kanak-kanak akan diminta untuk mengisi air di dalam gelas masing-masing untuk kegunaan berkumur Kanak-kanak akan di arahkan untuk ke kawasan luar bilik darjah bersamasama berus gigi dan gelas yang berisi air. Guru akan menunjukkan demostrasi memberus gigi dengan menggunakan model gigi sekali lagi kepada kanak-kanak. Kanak-kanak akan diberikan peluang untuk memberus gigi sendiri sepertimana yang telah ditunjukkan oleh guru.
Kotak misteri Berus gigi Ubat gigi Pengetip kuku Putik kapas Sabun
KB : -
Mengenal pasti
Kotak peralatan
Fokus MI : Intrapersonal Nilai : -
BBM : -
Kebersihan
Berus gigi Ubat gigi Model gigi dan berus gigi Gelas
Fokus MI : Interpersonal Nilai : -
Kerjasama Kebersihan
TINDAKAN (LANGKAH 3) 8 miit
Menyiapkan lembaran kerja Melengkapkan susunan cara memberus gigi dengan betul.
Rumusan Penutup (5 minit)
Nasihat supaya kanakkanak menjaga kebersihan diri
Refleksi pensyarah/ guru pembimbing :
-
-
-
Kanak-kanak akan diedarkan satu lembaran kerja dan diminta untuk menyiapkan lembaran kerja tersebut. Ganjaran akan diberikan kepada mereka yang berjaya menyiapkan lembaran kerja paling awal.
BBM : -
Kanak-kanak diberikan nasihat suaya mengamalkan kebersihan diri dalam kehidupan seharian.
Nilai : -
Lembaran kerja
KB : Nilai : -
Menjana idea
Berani
Kebersihan Hormat
Pentaksiran Murid ( Penilaian berterusan ) : Konstrukr : ( FK 6) Kesihatan diri dan reproduktif
Bil
Nama Murid
Standard Prestasi (SP) 1
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 PETUNJUK 1 2 3
Boleh menjaga kesihatan diri dengan bimbingan Boleh menjaga kesihatan diri sendiri Mengamalkan penjagaan kesihatan diri dalam kehidupan
2
3
Catatan