10 0 912 KB
KUMPULAN 3: TUGASAN INDIVIDU NAMA PELAJAR: SHARIFAH AZIAH BINTI SH RAMLEE (861005-02-5050)
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TAHUN 3 Mata pelajaran
:
Pendidikan Islam
Bidang
:
Al-Quran (Hafazan)
Kelas
:
3 Jihad
Masa
:
10.00 – 11.00 pagi (60 minit)
Tarikh
:
21.02.2014 / 21 Rabiulakhir 1435
Bilangan murid
:
25 orang
Tajuk
:
Surah al-Fill
Standard Kandungan
:
1.1 Bacaan dan hafazan 1.1.1.1
Membaca, menghafaz dan mengamalkan Surah al-Fill ayat 1 – 5
Standard Pembelajaran
:
1.1.1.1 Membaca, menghafaz dan mengamalkan Surah al-Fill dengan betul dan bertajwid.
Objektif
:
Di akhir pembelajaran, murid dapat: 1. Membaca Surah al-Fill dengan betul dan fasih. 2. Menghafaz Surah al-Fill dengan betul dan fasih. 3. Mengamalkan Surah al-Fill dengan betul dan bertajwid.
Kemahiran Berfikir
:
Membuat sekuen (urutan) bacaan Surah al-Fill dengan betul.
Penerapan Nilai
:
Bersunguh-sungguh, bekerjasama dan mengamalkan dalam kehidupan.
Gabung jalin
:
Akhlak Islamiah – sentiasa beramal dengan Al-Quran
Penyerapan Ilmu
:
Sirah – peristiwa tentera bergajah.
Elemen Merentas
:
Kreativiti dan Inovatif TMK – Kemahiran menggunkan ICT
Kurikulum (EMK)
Keusahawanan – Berusaha bersungguh-sungguh sehingga berjaya. Bahan bantu belajar
:
Kad ayat, slaid power point, video, audio, lembaran kerja
MODEL “ASSURE” A
Analyze Learners ( Analisis Pelajar )
Umur: 9 tahun
Kelas: 3 Jihad
Bilangan murid: 25 orang
Pengetahuan sedia ada murid: Murid boleh membaca ayat-ayat mudah dan pendek dalam al-Quran
S
State Objective ( Nyatakan Objektif )
Di akhir pembelajaran, murid dapat: 1. Membaca Surah al-Fill dengan betul dan fasih. 2. Menghafaz Surah al-Fill dengan betul dan fasih. 3. Mengamalkan Surah al-Fill dengan betul dan bertajwid.
S
Select Methods, Media and Materials (Pilih Kaedah dan Bahan) KAEDAH
BAHAN
1. Bercerita
Video animasi kartun
2. Bacaan dan
Audio contoh bacaan qari dan tayangan video
hafazan
U
surah yang dibaca
3. Latih tubi
Slaid power point
4. Permainan / kuiz
Slaid power point dan kad kalimah
Utilize Media and Materials ( Guna Media dan Bahan) 1. Video animasi kartun digunakan supaya dapat menarik minat murid terhadap cerita yang disampaikan dan murid lebih memahami isi cerita tersebut. 2. Audio dan video bacaan surah al-Fill digunakan dalam pengajaran supaya murid dapat membaca dan menghafaz ayat al-Quran dengan betul dan bertajwid mengikut contoh bacaan qari. 3. Slaid power point digunakan dalam aktiviti kuiz dan pengajaran supaya murid lebih terdedah kepada penggunaan teknologi dan boleh menarik minat murid dengan adanya pelbagai unsur warna dan animasi.
R
Require Learner Participation (Perlu Penyertaan Pelajar)
Penyertaan murid dalam proses pembelajaran dilaksanakan secara individu, berkumpulan dan kelas.
Murid membaca dan menghafaz ayat al-Quran yang dipelajari secara kelas, kumpulan dan individu.
Aktiviti permainan dijalankan secara berkempulan supaya wujud sikap kerjasama di kalangan murid.
E
Evaluate and Revise ( Menilai dan Semak Semula)
Aktiviti kuiz dan permainan menyusun semula ayat yang dihafaz dilaksanakan kepada semua murid dalam bentuk berkumpulan untuk menguji tahap pencapaian mereka terhadap hasil pembelajaran.
Kaedah soal jawab digunakan dari masa ke semasa untuk memantau pencapaian murid.
Langkah pengajaran dan pembelajaran
Langkah / masa Mukaddimah
Isi kandungan Bacaan doa belajar
(3 minit)
Aktiviti - Murid diminta membaca doa belajar secara beramai-ramai
Catatan Nilai: Adab berdoa
dengan betul
Fasa persediaan 1.1 Pemerhatian
Gambar gajah
- Murid melihat gambar gajah
(Set induksi)
yang ditayangkan oleh guru.
(5 minit)
- Bersoal jawab antara guru dan murid tentang gambar yang
BBB: Gambar
Kaedah: Soal jawab.
dipaparkan. - Murid memberikan pelbagai jawapan. - Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk pelajaran.
1.2 Analisis (5 minit)
Pengenalan Surah
- Murid mendengar cerita
al-Fill - Peristiwa
ringkas yang terkandung
tentera bergajah
dalam Surah al-Fill - Murid melihat tayangan video kartun tentang peristiwa tentera bergajah Abrahah. - Murid mendengar rumusan guru tentang kisah tersebut.
BBB : video
Kaedah: Bercerita
Fasa imaginasi 1.3 Penjanaan idea (8 minit)
Bacaan surah al-Fill
- Murid diperdengarkan
B.B.B:
dengan betul dan
contoh bacaan surah al-Fill
Audio dan
bertajwid
ayat 1 -5 daripada bacaan
video ayat
qari terkenal
Al-Quran
- Murid mengikut guru membaca ayat demi ayat daripada surah al-Fill
1.4 Sintesis Idea
- Latih tubi membaca surah al
Kaedah:
(5 minit)
Fil secara kelas, kumpulan
Latih tubi
dan individu. - Murid yang lemah dibimbing bacaan oleh guru.
B.B.B: Slaid power point
Fasa Perkembangan 1.4 Penambahbaik
Menyebut dan
- Murid mengikut guru
B.B.B :
an
menghafal kalimah
menyebut kalimah dan
Kad kalimah
(7 minit)
dan potongan ayat.
potongan ayat daripada surah
dan kad ayat
ْف َ ت َ َر َكي ب ْ َ بِأ ِ ص َحا ض ِليل ْ َت علَ ْي ِه ْم َ س َل َ َوأ َ ْر ارة َ ت َ ْر ِمي ِه ْم ِب ِح َج
َت ص ْر ِميهم ف َم ِأ ْ ْ ُكول ْ َك َع ارة َ بِ ِح َج
al Fill. - Murid diminta untuk menyebut kalimah dan
Kaedah:
potongan ayat tersebut
Sebutan dan
dengan betul.
bacaan
- Murid menghafaz potongan ayat tersebut dengan bimbingan guru.
1.5 Penilaian ( 7 minit)
Menghafaz surah alFil ayat 1-5
- Murid diminta untuk menghafaz ayat demi ayat
َ ْمممف بَعَممم َل َربممم َ أَلَممم ْم تَم َ ممر َكي ) أَلَمممم ْم1 ب ِْل ِِيمممم ِل ْ َ بِأ ِ صمممم َحا ْ يَجْ عَم ضممم ِليل ْ َ ممل َك ْيممم َ ُِ ْم بِمممل ت َ َ سممم َل َعلَممم ْي ِه ْم ِا ْيمممر َ ) َوأ ْر2 مارة َ ) ت َْر ِمي ِه ْم بِ ِح َج3 أَبَابِي َل ْ ِمم ) بَ َجعَلَ ُهمممم ْم4 مممجيل ِ مممِ ِسم ْ )5 صف َمأ ُكول ْ ََكع
Kaedah: Hafazan
daripada surah al-Fil. - Latih tubi menghafaz surah
B.B.B:
al-Fil dengan betul dan
Slaid power
bertajwid.
point
- Murid memperdengarkan hafazan mereka di hadapan guru.
Fasa Tindakan 1.6 Perlaksanaan
Permainan kad
(15 minit)
hafazan / kuiz
beberapa kumpulan kecil.
ْف َ أَلَ ْم ت َ َر َكي
َفَعَ َل َربُّك
)1( ب ا ْلفِي ِل ْ َ ِبأ ِ صحَا أَلَ ْم يَجْ عَ ْل
َك ْي َد ُه ْم
- Murid dibahagikan kepada
ْ َ فِي ت )2( ضلِي ٍل علَي ِْه ْم َ س َل َ َوأ َ ْر َ )3( طي ًْرا أَبَابِي َل َار ٍة َ يه ْم بِحِ ج ِ ِت َ ْرم )4( مِ ْن س ِِجي ٍل جْ َع ْل ْف َف َج َعلَ ُه ْم ٍ َك َعص )5( َمأْكُو ٍل
B.B.B: Kad potongan
- Setiap kumpulan diminta
ayat / Slaid
untuk melekatkan kad
power point
potongan ayat surah Al-Fil pada kertas manila yang telah disediakan. - Kumpulan yang berjaya menyiapkan permainan ini
Kaedah: Permainan
dengan susunan yang betul akan diberikan hadiah oleh guru. - Murid diminta untuk
Penerapa nilai: bekerjasama
membaca dan menghafaz ayat daripada surah Al-Fil setelah permainan selesai.
1.7 Amalan Berterusan
Kognitif (Rumusan)
- Murid diminta menghafaz surah Al-Fill secara beramai-
Penerapan nilai:
(Penutup) (5 minit)
Sosial
ramai. - Murid dinasihati menghafaz
Bersungguhsungguh
ayat Al-Quran dengan betul dan bertajwid. - Murid diingatkan supaya sentiasa membaca Surah Al-
B.B.B:
Fill dalam solat.
Lembaran
- Murid dibekalkan dengan lembaran kerja rumah.
kerja