RPH Seni Bahasa 2020 [PDF]

  • 0 0 0
  • Suka dengan makalah ini dan mengunduhnya? Anda bisa menerbitkan file PDF Anda sendiri secara online secara gratis dalam beberapa menit saja! Sign Up
File loading please wait...
Citation preview

INSTITUT PENDIDIKAN GURU, KAMPUS BAHASA MELAYU 59990, LEMBAH PANTAI, KUALA LUMPUR



PROGRAM IJAZAH SARJANA MUDA PERGURUAN (AMBILAN JUN 2018 SEMESTER 4)



PENGAJARAN ASPEK SENI BAHASA DAN TATABAHASA BAHASA MELAYU BMMB3093



NAMA PELAJAR



FAREEZ HAKEEM BIN MD ISA



ANGKA GILIRAN



2018192340068



NOMBOR KAD PENGENALAN



990208-05-5701



KUMPULAN



PISMP D4



TUGASAN



PENULISAN RPH



NAMA PENSYARAH



CIK HAYATI BINTI MAT YUSOF



TARIKH HANTAR



14 FEBRUARI 2020



PENGHARGAAN Salam, di sini saya ingin berterima kasih dan bersyukur kehadrat Tuhan kerana dengan izin dan kurnia-Nya dapat juga saya menyiapkan tugasan bagi subjek Pengajaran Aspek Seni Bahasa Dan Tatabahasa Bahasa Melayu (BMMB3093). Sepanjang saya menjalankan tugasan ini, saya telah memperolehi pelbagai pengalaman sama ada pahit mahupun manis yang amat berharga dan bermakna dalam hidup saya yang bakal bergelar sebagai seorang pendidik kelak. Pengalaman yang saya perolehi sepanjang menjalankan tugasan ini mungkin hanya akan datang sekali sahaja dalam hidup saya. Saya ingin mengucap ribuan terima kasih kepada Cik Hayati binti Mat Yusof, pensyarah bagi kursus Pengajaran Aspek Seni Bahasa Dan Tatabahasa Bahasa Melayu yang tidak mengenal erti penat lelah dalam memberi tunjuk ajar dalam menyiapkan tugasan ini. Tidak lupa juga kepada ibu saya yang selalu memberi sokongan moral dan nasihat sebagai pembakar semangat kepada saya dalam menyiapkan tugasan ini. Saya juga ingin mengucapkan terima kasih kepada rakanrakan yang selalu menyumbang pendapat dan idea-idea yang bernas ketika saya buntu dalam menyiapkan tugasan ini. Akhir kata, ucapan ini khasnya ditujukan kepada semua pihak yang telah terlibat secara langsung ataupun tidak langsung. Setiap bantuan yang anda berikan amatlah saya hargai kerana tanpa bantuan anda semua tugasan ini tidak akan dapat dilaksanakan dengan sempurna.



RANCANGAN PELAJARAN HARIAN



1. Mata Pelajaran



: Bahasa Melayu



2. Tahun



: 5 Bestari



3. Bilangan Murid



: 30 orang



4. Tarikh



: 18 Ogos 2020



5. Hari



: Khamis



6. Masa



: 8.10 hingga 9.10 pagi



7. Tema



: Keselamatan



8. Tajuk



: Mari Selamat di Jalan Raya



9. Kemahiran Fokus: Seni bahasa- Dialog



10. Standard Kandungan 4.3



Mengujarkan bahasa yang indah dan menggunakan bahasa badan



yang kreatif melalui lakonan secara didik hibur.



11. Standard Pembelajaran 4.3.1



Mengujarkan dialog dengan sebutan yang jelas dan intonasi yang



betul serta serta menggunakan bahasa badan yang kreatif melalui lakonan.



12. Objektif Pembelajaran Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat: i.



Mengujarkan sekurang-kurangnya tiga daripada empat dialog dengan sebutan yang jelas dan intonasi yang betul.



ii.



Mempersembahkan lakonan menggunakan bahasa badan yang kreatif.



13. Sistem Bahasa 



Tatabahasa: Sintaksis- Ragam, Binaan ayat







Kosa kata: Jejantas, lintasan zebra, bahu jalan, jalan raya kembar







Sebutan dan intonasi







Peribahasa: Pepatah- “Biar lambat, asal selamat”



14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum) 



Ilmu: Pendidikan Keselamatan dan Jalan Raya







Nilai Murni: Baik hati, kasih sayang, kebersihan







Peraturan Sosiobudaya: Peraturan jalan raya







Pendidikan



Alam



Sekitar:



bertanggungjawab



terhadap



kebersihan



persekitaran 



Teknologi Maklumat dan Komunikasi: Belajar melalui TMK







Kreativiti: Pergerakan kreatif – lakonan imaginatif







Elemen Keusahawanan: EK 3.4



Menilai perlaksanaan projek



EK 5.1



Prinsip tanggungjawab sosial



15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik) 



KB: menghubung kait pengalaman, sebab dan akibat menikut peraturan jalan raya







KP: verbal linguistik, interpersonal dan kinestetik







BCB: kemahiran mengumpul maklumat dan kemahiran komunikasi dan penyampaian







Pembelajaran Kontekstual: menghubungkait dengan kehidupan seharian



16. Bahan Bantu Mengajar



Bil. 1 2 3 4



Perkara Komputer riba Projektor LCD Video ‘Keselamatan Jalan Raya’ Cabutan Undi



Jumlah 1 1 1 6



5 6 7 8 9



Kotak Cabut Undi Lembaran Petikan Dialog Gambar Latar Belakang Situasi Peta i-Think (Peta Pelbagai Alir) Set kad traffic lights (merah, hijau, kuning)



1 30 6 6 30



17. Pengetahuan Sedia Ada i.



Murid sudah mengetahui peraturan asas jalan raya.



ii.



Murid sudah menguasai penggunaan peta i-Think.



Langkah / Masa



Isi Pelajaran



Pengurusan



 Kebersihan kelas



Bilik Darjah



 Persediaan murid untuk



(2 minit)



belajar



Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran  Murid memastikan kelas bersih dan mereka bersedia untuk belajar  Murid menonton tayangan



Catatan Peralatan yang sesuai dengan mata pelajaran BBM



Set Induksi



 Tayangan video



(5 minit)



https://www.youtube.com/



video tentang keselamatan



Komputer riba,



watch?v=qUPH6-dE6yI



jalan raya.



projektor, bahan internet- video



Jangkaan jawapan i. Jangan berlari ketika keluar rumah ii. Jangan menghalang laluan kenderaan



 Murid diminta untuk menyenaraikan langkahlangkah keselamatan jalan



KB



raya yang terdapat di dalam



Menghubung kait



video. BCB



ketika berjalan iii. Pandang kiri kanan sebelum melintas



YouTube



 Guru membimbing murid untuk menghubungkaitkan



Memproses maklumat



jawapan dengan tajuk  Tajuk pelajaran:



pelajaran pada hari ini.



Pembelajaran



‘Mari Selamat di Jalan



Kontekstual



Raya’



Menghubungkaitkan dengan pengalaman



Langkah / Masa



Isi Pelajaran



Aktiviti Pengajaran dan



Catatan



Pembelajaran



dalam kehidupan Langkah 1



Petikan dialog ‘Mari Patuhi



Aktiviti 1



Ilmu



(15 minit)



Peraturan Jalan Raya’



Elemen Drama



Pendidikan



(Rujuk Lampiran 1)



 Murid membentuk kumpulan



Keselamatan Jalan



dengan lima ahli.



 Setiap kumpulan diedarkan



Raya



BBM



lembaran dialog ‘Mari Patuhi



Lembaran petikan



Peraturan Jalan Raya’



dialog ‘Mari Patuhi Peraturan Jalan



 Murid membahagikan watak



Raya’



bagi setiap ahli kumpulan. KB  Murid membacakan dialog



Menghubung kait



secara mekanis di dalam kumpulan untuk memahami



Teknik



jalan cerita dialog tersebut.



Didik hibur,



Senarai watak:



kecerdasan pelbagai



 Aiman  Syafiq  Ain  Siti



 Murid berlatih mengujarkan dialog dengan sebutan yang jelas dan intonasi yang betul.



KP Interpersonal, verbal linguistik



 Hakim  Murid mempersembahkan ujaran dialog secara berkumpulan.



 Murid yang menonton



Nilai Murni Hemah tinggi, rasional, kasih sayang



Langkah / Masa



Isi Pelajaran



Aktiviti Pengajaran dan



Catatan



Pembelajaran memberi markah penilaian



Pembelajaran



persepuluh terhadap



Kontekstual



kumpulan yang sedang



Menghubungkait



membuat persembahan.



pengalaman dalam kehidupan.



Penilaian Objektif Langkah 2 (15 minit)



 Aktiviti mengenal pasti sebab dan akibat



Aktiviti 1



(i) BBB



 Setiap kumpulan mencabut



Kotak cabut undi,



undi situasi. Senarai situasi;  Melintas jalan raya  Memakai topi dan tali pinggang keledar  Berniaga di kawasan



projektor, peta i Murid mendengar arahan aktiviti memasukkan nilai



 Menggunakan kawasan



situasi.



jalan raya (Rujuk Lampiran 2)



KB



 Murid berbincang dan mengisi peta i-Think.



BCB Memproses



Aktiviti 2  Murid membentangkan isi yang terdapat di dalam peta iThink yang telah dibincangkan di hadapan kelas.



(Rujuk Lampiran 3)



lights



Menghubung kait



pejalan kaki  Memastikan kebersihan



Think, kad traffic



sebab dan akibat bagi setiap



lampu isyarat  Menunggang basikal



komputer riba,



 Murid lain yang mendengar



maklumat



Teknik Kecerdasan pelbagai, penyelesaian masalah



PAK-21



Langkah / Masa



Isi Pelajaran



Aktiviti Pengajaran dan



Catatan



Pembelajaran menggunakan kad traffic



Peta i-Think, Team



Fungsi kad traffic lights;



lights sebagai respon kepada



word-web, kad traffic



 Kad Hijau- Setuju



pembentangan yang sedang



lights



 Kad Merah- Tidak setuju



dijalankan.



 Kad Kuning- Kurang faham



KP  Murid yang mengangkat kad merah sebagai tanda tidak



(Setiap situasi yang dibentangkan akan



Interpersonal, verbal linguistik



setuju perlu menyatakan sebab tidak setuju.



Nilai Murni



ditayangkan paparan latar



Bekerjasama,



belakang melalui



hemah tinggi, kasih



projektor) (Rujuk Lampiran 4)



 Murid yang membuat pembentangan perlu memberi penjelasan kepada murid yang mengangkat kad



sayang



TMK Microsoft Powerpoint



kuning. EK  Murid mempersembahkan



EK 3.4, EK 5.1



lakonan simulasi.



 Murid yang menonton memberi markah penilaian persepuluh terhadap kumpulan yang sedang Langkah 3 (18 minit)



 Aktiviti lakonan simulasi spontan.



membuat persembahan. Elemen Drama



BBB



 Berdasarkan nilai sebab dan



Komputer riba,



akibat yang dihasilkan murid,



projektor



Langkah / Masa



Isi Pelajaran



Aktiviti Pengajaran dan



Catatan



Arahan guru:



Pembelajaran setiap kumpulan



 Setiap kumpulan perlu



membincangkan lakonan



KB



melakonkan simulasi



simulasi spontan bagi situasi



Menghubung kait



secara spontan dengan



masing-masing. BCB



memasukkan nilai sebab dan akibat kepada tindakan mengikut situasi.  Durasi lakonan murid adalah dalam lingkungan lima minit.



(Setiap situasi yang dibentangkan akan ditayangkan paparan latar belakang melalui projektor)



 Murid boleh menggunakan alat improvisasi untuk



Memproses maklumat



menjayakan lakonan. Teknik  Murid membuat



Kecerdasan



persembahan lakonan



pelbagai,



simulasi spontan.



penyelesaian masalah, didik hibur



 Murid yang menonton memberi markah penilaian persepuluh terhadap kumpulan yang sedang



PAK-21 Peta i-Think, team project



membuat persembahan.



(Rujuk Lampiran 4)



KP  Wakil kumpulan yang membuat persembahan



Interpersonal, verbal linguistik, kinestetik



merumuskan isi lakonan simulasi mereka.



Nilai Murni Bekerjasama, hemah tinggi, kasih sayang



TMK Microsoft



Langkah / Masa



Isi Pelajaran



Aktiviti Pengajaran dan



Catatan



Pembelajaran



Powerpoint



EK EK 3.4, EK 5.1



Penilaian Objektif Penutup



Kognitif



(5 minit)







Merumuskan isi pelajaran







Kepentingan mematuhi peraturan jalan raya



Sosial 



Pujian dan penghargaan atas usaha dan kejayaan



 Murid menjawab soalan guru tentang isi pelajaran.  Murid mendengar rumusan keseluruhan isi pelajaran yang diterangkan oleh guru.



 Murid diberikan pujian dan penghargaan oleh guru kerana memberi penglibatan penuh dalam sesi PdP



(ii) KB Kemahiran merumus



Nilai Kesyukuran, kasih sayang



KP  Verbal linguistik  Intrapersonal



18. Refleksi



19. Ulasan Guru Pembimbing / Pensyarah Penyelia



LAMPIRAN 1 Bacakan dialog mengikut watak ‘Mari Patuhi Peraturan Jalan Raya’ di bawah secara lisan dengan menggunakan sebutan yang jelas dan intonasi yang betul. Lima orang murid dalam perjalanan pulang dari sekolah dan ingin menyeberang jalan raya kembar. Aiman:



Mari kawan-kawan, kita melintas jalan.



Syafiq:



Eh, Aiman. Bukankah kita pernah berlajar tentang peraturan jalan raya?



Hakim:



Aiman, kita perlu mencari lintasan zebra atau lebih baik kita gunakan jejantas untuk melintas.



Ain:



Tapi Hakim, tiada jejantas kelihatan di sini.



Siti:



Kalau begitu, kita melintas sahaja menggunakan lintasan zebra di hadapan sana.



Hakim:



Setuju!



Aiman:



Ayuh, kita menuju ke lintasan zebra itu. Siapa sampai dahulu dia menang!



Syafiq:



Aiman! Jangan terlalu rapat dengan bahu jalan, walaupun peraturan jalan raya menetapkan pejalan kaki tidak boleh melebihi garisan putih jalan.



Ain:



Betul itu. Lebih selamat sekiranya kita berjalan secara berdua-dua dan tidak berjalan secara berkelompok sebegini.



Siti:



Dah sampai! Tapi, sebelum melintas kita perlu melihat kanan dan kiri untuk memastikan tiada kenderaan berdekatan.



Hakim:



Kanan. Kiri. Tiada kenderaan kedengaran atau kelihatan. Kita selamat untuk melintas jalan.



Aiman:



Mari melintas!



Ain:



Aiman, jangan berebut-berebut. Nanti terjatuh. Biar lambat, asal selamat.



Syafiq:



Sewaktu melintas, kita memang perlu mempercepatkan langkah, tetapi tidaklah sehingga berebut, Aiman.



Siti:



Kita berjaya melintas dengan selamat!



Ain:



Tahniah semua, kita berjaya patuhi peraturan jalan raya.



Aiman:



Terima kasih kawan-kawan, kerana memberi bimbingan tentang peraturan jalan raya.



Hakim:



Sama-sama Aiman, keselamatan keutamaan kita bersama. Maka, marilah kita patuhi peraturan jalan raya.



LAMPIRAN 2 CABUTAN UNDI SITUASI



1 Melintas jalan raya



3



2 Memakai topi dan tali pinggang keledar



4



Berniaga di kawasan lampu isyarat



Menunggang basikal



5



6



Menggunakan kawasan pejalan kaki



Memastikan kebersihan jalan raya



LAMPIRAN 3



Peta i-Think- Pelbagai Alir



LAMPIRAN 4



Melintas Jalan Raya



Memakai topi keledar



Memakai tali pinggang keledar



Berniaga di kawasan lampu isyarat



Menggunakan kawasan pejalan kaki



Memastikan kebersihan jalan raya



RUJUKAN



Adenan Ayob, Mohd rashid Md Idrid dan Mohd Ra'in Shaari. (2010). Aspek kemahiran berbahasa. Tanjung Malim: Emiritus Publication. Akhiar Pardi dan Shamsina Shamsuddin. (2016). Rancangan pengajaran harian. Petaling Jaya: Sasbadi Sdn. Bhd. Aziah Tajudin & Mohd. Fazli Tajuid. (2016). Kamus pelajar edisi kedua. Kuala Lumpur: Dewan Bahasa dan Pustaka. Bahagian Pembangunan Kurikulum. (2016). Dokumen standard kurikulum dan pentaksiran tahun 5. Putrajaya: Kementerian Pendidikan Malaysia.