11 0 145 KB
RANCANGAN PENGAJARAN KOKURIKULUM PERSATUAN BAHASA MELAYU A. BUTIRAN PdP Mata Pelajaran
Bahasa Melayu
Tarikh
18 March 2021
Masa
2.00-3.00 tengah hari
Tahun/Darjah
3
Bilangan Murid
28 orang
Tema
Nasihat
Tajuk
Pantun Dua Kerat
Fokus
Seni Bahasa
Kemahiran Sedia Ada
Murid pernah mempelajari pantun empat kerat.
Objektif Pembelajaran
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat: 1. Memahami dan menjelaskan maksud pantun empat kerat melalui video. 2. Membaca pantun empat kerat dengan nada suara dan intonasi yang betul dan tepat 2. Menjawab soalan dengan betul dan tepat melalui Kahoot.
Penerapan Nilai
Berdisiplin, Berkeyakinan diri
Bahan Bantu Mengajar
Komputer riba, Slaid Powerpoint, Nota Ringkas Pantun Dua Kerat
B. BUTIRAN GURU Kemahiran Insaniah (KI):
Kerja Pasukan
Pedagogi Masa Kini(PMK):
Pembelajaran Terarah Kendiri
Langkah / Masa Persediaan
Isi Pelajaran
(10 minit)
Video tentang
Aktiviti PdP Aktiviti dipimpin oleh guru:
Catatan 1. Kehadiran
1. Murid diberi arahan
diambil oleh
Pantun
untuk melihat video
google form.
(https://youtu.be/D2
tentang pengenalan
tR-kqSRSo)
pantun
Pengenalan
2. Murid dapat
2. Guru memantau dan
memahami maksud
memberi
pengenalan.
maklum balas.
3. Murid menjawab soalan yang diberikan melalui Google Classroom. Perkembangan Langkah 1
1. Aktiviti 1:
(15 minit)
Pengenalan Nota
Aktiviti dipimpin oleh guru. 1. Murid diberi arahan
1. Guru dapat memantau
tentang Pantun
untuk membaca nota
dan memberi
Empat Kerat
ringkas pantun covid
maklum balas.
tentang Covid 19
19. 2. Murid dapat
Strategi PdP:
memahami maksud
Berpusatkan
tentang Pantun 19.
murid. BBM: Slaid Powepoint,
Perkembangan Langkah 2
2. Aktiviti 2
(15 minit)
Lafazkan tentang
Aktiviti dipimpin oleh Guru. 1. Murid diberi arahan
komputer riba. 1. Guru dapat memantau
Pantun Covid 19.
untuk mempelajari cara dan memberi
Video tentang cara
lafaz Pantun Covid 19. maklum balas.
lafazkan Pantun
2. Murid melafazkan
Covid-19
Pantun Covid 19
Strategi Pdp:
(https://youtu.be/Vh
dengan nada suara
Berpusatkan
88yHdHU5Y)
dan intonasi yang betul murid dan tepat. BBM: Slaid
Powepoint, Kemuncak
3. Aktiviti 3
(15 minit)
1. Murid membuat
komputer riba 1. Guru dapat
Merakam suara
rakaman melalui
memantau
lafazkan pantun
telefon bimbit.
dan memberi
empat kerat.
2. Murid menghantar
maklum balas.
rakaman mereka melalui Google
Strategi Pdp:
Classroom.
Berpusatkan murid. BBM: Slaid Powepoint,
Penutup
(5 minit)
Guru membuat
Aktiviti dipimpin oleh guru:
Kemahiran
kesimpulan kepada murid.
komputer riba Strategi Pdp:
1. Guru membuat kesimpulan
membuat
tentang sesi pengajaran dan
kesimpulan.
pembelajaran bersama murid.
Disediakan oleh, _______________ (SOH CHIN YEN)
Disemak oleh, ____________ (
Catatan Refleksi Pelajar: Catatan Guru Pembimbing: Catatan Pensyarah Penyelia:
Nota Ringkas Pantun Empat Kerat
)
Pantun Covid-19 Pembayang
Dedalu melata menumpang perumah, Senang kelihtan senang diperhati; Jika kita duduk di rumah, Virus jangkitan boleh dihenti. Maksud Maksud :Virus jangkitan dapat dihentikan jika kita mematuhi sop seperti duduk di rumah.