13 0 239 KB
Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Seni Visual Mata Pelajaran
: Pendidikan Seni Visual
Kelas
: 5 Amanah
Tarikh
: 31 Julai 2013
Masa
: 11.55 pagi – 12.55 tengahari (60 minit)
Bil Murid
: __/ 21 orang murid
Bidang
: Mengenal Kraf Tradisional
Tema
: Alam semulajadi - Fauna
Tajuk
: Anyaman Ikan
Teknik
: Guntingan, anyaman, tampalan
Hasil Pembelajaran : Aras 1: Mengetahui langkah-langkah untuk menghasilkan anyaman dengan menggunakan kertas warna Aras 2: Memilih alat dan bahan yang sesuai bagi menghasilkan anyaman ikan Aras 3: Menghasilkan anyaman ikan dengan mengaplikasikan asas seni reka dalam penghasilan kraf tradisional
Objektif
: Pada akhir pengajaran, murid dapat :
i.
Mengenal jenis-jenis dan cara untuk menghasilkan anyaman
ii.
Mengenal dan menghargai kraf tradisional tempatan
Pengetahuan sedia ada murid : i. ii.
Murid pernah melihat anyaman pada tikar mengkuang Murid mahir menggunakan gunting
Nilai murni
: Kreatif, keseronokan, kasih sayang terhadap guru, kepatuhan, ketelitian, kekemasan.
Strategi
: Kecerdasan pelbagai visual-ruang, intrapersonal, pemerhatian, kontestual.
Alat dan bahan
: kertas lukisan, kertas warna, gunting, gam, pensil warna
Bahan Bantu Mengajar (BBM) : i. ii. iii. iv. v. vi. vii. viii. ix.
Langkah
Set Induksi ( 5 minit )
Contoh siap anyaman ikan Contoh-contoh anyaman Kertas warna Kertas lukisan Gunting Pensil warna Gam Pensel Pembaris
Isi Pelajaran
Pengenalan Definisi Anyaman : Satu proses menjalinkan daun / kertas/ plastik, secara berselangseli atas ke bawah
Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran Set Induksi ( 5 minit ) i) Guru menunjukkan contoh jenis-jenis anyaman ii) Guru menunjukkan contoh anyaman ikan yang telah siap. iii) Guru menanyakan murid-murid tentang pemahaman mereka terhadap kraf anyaman
Catatan
Strategi: Kecerdasan pelbagai. Nilai: keseronokan, kasih sayang terhadap guru. BBM: contoh anyaman dan contoh siap anyaman ikan
Langkah 1 (10 minit)
Pengenalan tajuk pelajaran hari ini, iaitu anyaman ikan Alatan dan bahan untuk menghasilkan mozek.
i)
ii)
Guru memberitahu murid bahawa mereka akan menghasilkan anyaman ikan Guru memberikan sedikit maklumat kepada murid-murid tentang teknik menghasilkan anyaman
Strategi: pemerhatian, kecerdasan pelbagai. BBM: -
Kertas lukisan Kertas warna Gam Gunting Pensel warna Pensel Pembaris
iii) Guru memperkenalkan bahan dan alatan untuk menghasilkan mozek
Langkah 2 (15 Minit)
Tunjukcara / langkah penghasilan
Proses penghasilan :
1. Guru menunjukkan cara melakar lukisan ikan pada kertas lukisan
2. Lakar garisan selari pada lukisan ikan tersebut 3. Lakarkan garisan selari pada kertas warna dengan ukuran yang sama sepanjang 1 cm 4. Potong garisan selari yang dibuat pada kertas
Nilai: Kerjasama
warna dan kertas lukisan 5. Guru menunjukkan proses mengayam pada lukisan ikan tersebut. 6. Membuat kemasan
Langkah 3 ( 20 minit )
Penghasilan anyaman
i.
Guru mengarahkan murid-murid membuat anyaman ikan
- Kreativiti - Kecerdasan pelbagai
ii. Guru membimbing murid-murid dalam menyiapkan anyaman iii. Membuat kemasan pada hasil kerja secara kreatif.
Langkah 4 (5 minit)
Sesi apresiasi dan refleksi.
i) Murid mempamerkan hasil kerja mereka. ii) Guru memuji setiap hasil yang telah dibuat oleh murid. iii) Murid menceritakan perasaan terhadap aktiviti yang telah dilakukan. iv) Guru mengkategorikan hasil kerja murid kepada tahap - Baik - Sederhana - Lemah
Nilai: Keberanian
Penutup (5 minit)
Rumusan
i) Guru meminta muridmurid melekatkan hasil karya mereka di dalam buku latihan
ii) Guru meminta murid membersihkan bilik darjah.