RPH Mobail Ikan [PDF]

  • 0 0 0
  • Suka dengan makalah ini dan mengunduhnya? Anda bisa menerbitkan file PDF Anda sendiri secara online secara gratis dalam beberapa menit saja! Sign Up
File loading please wait...
Citation preview

Bidang: Membentuk dan Membuat Binaan



Tahun



:



3



Bidang



:



Membentuk dan membuat binaan



Aktiviti



:



Mobail



Tema



:



Alam Semula Jadi



Tajuk



:



Akuarium Di Udara



Masa



:



60 minit



Pengetahuan Sedia Ada



:



Murid mengenal dan pernah melihat ikan.



Hasil Pembelajaran



:



Pada akhir sesi PdP, murid dapat: 1. Menghasilkan mobail ikan. 2. Mengetahui bahawa imbangan adalah penting dalam penghasilan mobail ikan. 3. Mengaplikasikan teknik lipatan dan guntingan, mengikat dan menggantung yang betul. 4. Menghargai haiwan dan mencintai alam sekitar.



Jenis-Jenis Media



Bahan Bantu Mengajar



:



:



Alatan



: gunting, stapler, penebuk lubang



Bahan



: sampul duit raya,



Contoh mobail, slaid powerpoint, klip video ‘Ikan Kekek’



EMK



:



Keusahawanan, Kreativiti dan Inovasi



FAKHRIYAH SAID [PPG21578/12]



Bidang: Membentuk dan Membuat Binaan STANDARD KANDUNGAN 1.



Persepsi dan pemahaman bahasa seni visual iaitu bentuk, ruang, kepelbagaian, imbangan, serta ritma dan pergerakan yang terdapat pada objek alam semula jadi dan karya seni dalam penghasilan mobail.



2.



Aplikasi pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual menerusi penggunaan media dan teknik dalam penghasilan mobail.



3.



Penzahiran idea melalui pelbagai sumber, kajian, dan teknologi dalam penghasilan mobail.



4.



Apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual, sejarah seni.



STANDARD PEMBELAJARAN



3.1



Persepsi Estetik Murid dapat mengenal, menamakan, dan memahami bahasa seni visual yang ada pada mobail. 3.1.1 Unsur seni 3.1.1.1



Bentuk – konkrit



3.1.1.2



Ruang - nyata



3.1.2 Prinsip rekaan 3.1.2.1



Kepelbagaian – bentuk



3.1.2.1



Imbangan – semetri atau tidak simetri atau gabungan Imbangan.



3.1.2.1



Ritma dan pergerakan – susun atur objek pada mobail.



FAKHRIYAH SAID [PPG21578/12]



Bidang: Membentuk dan Membuat Binaan 3.2



Aplikasi Seni Murid dapat mengetahui dan memahami bahasa seni visual, media serta proses dan teknik dalam penghasilan mobail. 3.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media. 3.2.1.1



Alat – gunting, stapler, penebuk lubang



3.2.1.2



Bahan –sampul duit dan bahan lain yang sesuai.



3.2.2 Mengetahui penggunaan media, teknik dan proses dalam penghasilan karya.



3.3



Ekspresi Kreatif Murid dapatmengaplikasikan pengetahuan, kefahaman bahasa seni visual, media serta proses dan teknik dalam penghasilan karya. 3.3.1 Memilih dan memanipulasi bahan secara kreatif 3.3.2 Menggunakan bahasa seni visual iaitu bentuk, ruang, imbangan serta ritma dan pergerakan dalam penghasilan karya. 3.3.3 Mengaplikasikan proses dan teknik yang sesuai dalam penghasilan karya.



3.4



Apresiasi Seni Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual. 3.4.1 Mempamerkan hasil karya yang dihasilkan. 3.4.2 Menceritakan karya sendiri dan rakan secara lisan. 3.4.3 Menggantungkan mobail yang dihasilkan.



FAKHRIYAH SAID [PPG21578/12]



Bidang: Membentuk dan Membuat Binaan STANDARD PEMBELAJARAN



ILUSTRASI AKTIVITI



Set Induksi (3 minit) 



Guru memaparkan klip video lagu ‘Ikan Kekek’ dan murid menyanyi bersama-sama.  (ppt mobail ikan.pptx)







Guru bersoal jawab dengan murid tentang:  siapa yang ada memelihara ikan di rumah.



Klip video ‘Ikan Kekek’



 ikan yang sering dipelihara di dalam akuarium



Persepsi Estetik (7 minit) 



Guru memberitahu murid bahawa aktiviti mereka pada hari ini ialah menghasilkan sebuah akuarium udara.







Guru mempamerkan contoh mobail.







Guru menyatakan definisi mobail.







Guru membincangkan bahasa seni visual yang ada pada mobail.



Contoh mobail KBKK: Menjana idea.



 Rujuk slaid 2,3 dan 4 powerpoint  (ppt mobail ikan.pptx)



Aplikasi seni (10 minit) 



Guru menyatakan media yang akan digunakan dalam penghasilan mobail ikan.







Guru menegaskan imbangan adalah penting dalam penghasilan mobail ikan dan bentuk mobail mesti menepati tema dan tajuk. FAKHRIYAH SAID [PPG21578/12]



Bidang: Membentuk dan Membuat Binaan 



Guru menunjukkan cara menghasilkan mobail ‘Ikan Peliharaan’.







Langkah-langkah :  melipat dan menggunting sampul duit supaya menjadi bentuk segi empat sama.  menggunting sampul duit mengikut garis putusputus yang dibuat.  melipat dan membentuk ekor ikan.  menebuk lubang pada sirip ikan untuk digantung sebagai mobail.



Ekspresi kreatif (30 minit) 



Murid menghasilkan mobail ikan peliharaan berpandukan cara yang telah ditunjukkan oleh guru.







Murid menggunakan kreativiti dalam menghasilkan mobail.







Murid menggantungkan mobail ikan yang telah siap pada penyangkut baju.



Apresiasi seni (7 minit) 



Murid mempamerkan mobail ikan masing-masing.







Murid menceritakan pengalaman menghasilkan mobail.







Murid memperagakan mobail ikan yang dihasilkan sambil menggerakkan mobail seperti akuarium yang terapung di udara.



FAKHRIYAH SAID [PPG21578/12]



Bidang: Membentuk dan Membuat Binaan







Murid membanding beza “akuarium terapung di udara” sesama sendiri.







Murid menggantung mobail di dalam kelas.



Penutup (3 minit) 



KBKK: Membanding beza



Guru bersoal jawab dengan murid berkenaan prosedur menghasilkan mobail ikan:  Apakah bahan yang perlu kamu sediakan



Menghubung kait Menganalisis



sebelum bermula menghasilkan mobail ini?  Apakah bahagian yang perlu diberi perhatian sewaktu menghasilkan mobail?  Apakah kaitan antara imbangan, harmoni dan warna sewaktu penghasilan mobail ikan ini?  Apakah perasaan kamu sewaktu melihat ikan-ikan yang sepatutnya berenang di dalam air tetapi sekarang berada di udara? 



Guru membuat rumusan bagi PdP hari ini.



FAKHRIYAH SAID [PPG21578/12]