21 0 72 KB
Rancangan Mengajar Harian Sekolah Menengah
Pendekatan Pembelajaran Berasaskan Kolaboratif
Kemahiran bahasa
Aspek Tatabahasa
Tingkatan
1
Masa
1 Jam
Tema/Tajuk
Frasa Nama
Standard Kandungan
5.4 Memahami dan menggunakan frasa dalam pelbagai ayat
Standard Pembelajaran
5.4.1 Memahami dan menggunakan frasa nama dengan betul mengikut konteks.
Objektif Pengajaran &Pembelajaran
Pada akhir pengajaran, murid dapat: i. Mengenal pasti lima penggunaan frasa nama dengan betul mengikut konteks. ii. Membina lima ayat dengan menggunakan frasa nama yang disenaraikan dengan betul mengikut konteks. Ilmu: Pendidikan Moral Nilai: Kemanusiaan
Elemen Merentas Kurikulum
Kemahiran:
KBAT – Mengaplikasi dan menganalisis
i -Think – Peta Buih
Nilai murni
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan 1. Guru memperdengarkan lagu yang bertajuk”Keluarga Bahagia” daripada kumpulan Saujana. Guru mengedarkan lirik dan meminta pelajar menyanyikan lagu tersebut bersama-sama.
Lagu “Keluarga Bahagia” Didik hibur
2. Guru bersoal jawab dengan murid : - Apakah maksud di sebalik lagu keluarga bahagia? - Siapakah yang terlibat dalam keluarga tersebut?. Guru menerangkan tajuk yang akan dipelajari pada hari ini. Aktiviti 1: Membentuk “kumpulan rumah” Setiap murid diberikan nombor 1 hingga 5. Aktiviti 2: Murid membentuk kumpulan pakar mengikut nombor yang sama.. Aktiviti 3.
Setiap nombor diberikan tajuk oleh guru.
Nombor 1 : Frasa nama sebagai inti frasa Contoh: guru saya (inti: kata nama tunggal) Mereka semua (inti: kata ganti nama)
Nombor 2: Fungsi frasa nama dalam ayat sebagai subjek Contoh: Dia (subjek) orang Terengganu (predikat)
Nombor 3 : Fungsi frasa nama dalam ayat sebagai objek. Contoh: Kakak (subjek) menjahit (kata kerja) baju (objek)
Nombor 4 : Fungsi frasa nama dalam ayat sebagai pelengkap Contoh: Kakak Komala (subjek) menjadi (kata kerja) jururawat(pelengkap)
Nombor 5: : Fungsi frasa nama dalam ayat sebagai unsur dalam frasa sendi nama
Jigsaw Puzzle
Contoh: Abang (subjek) ke (kata sendi) Kuala Lumpur (frasa nama) Aktiviti 4: Kumpulan pakar kembali kepada kumpulan rumah dan akan membimbing rakan dalam kumpulan rumah. 4. Murid membina ayat frasa nama yang telah diberikan oleh guru. 5. Guru mengedarkan lembaran latihan isikan tempat kosong kepada murid sebagai latihan kerja rumah. Guru membuat penilaian jawapan murid Murid membuat rumusan tentang perkara yang dipelajari.