RPS Sains [PDF]

  • 0 0 0
  • Suka dengan makalah ini dan mengunduhnya? Anda bisa menerbitkan file PDF Anda sendiri secara online secara gratis dalam beberapa menit saja! Sign Up
File loading please wait...
Citation preview

Rancangan Pengajaran Slot Kelas



: Prasekolah Camelia



Tarikh



: 16.01.2018 (Selasa)



Masa



: 8.00 pagi – 9.00 pagi



Bil. Pelajar



: 25



Tema/ Tajuk



: Pengajaran Stesen



Tunjang Utama



: Tunjang Sains dan teknologi : Tunjang Komunikasi – Bahasa Melayu



Standard Kandungan



: SA 5.1 Meneroka alam fizikal dalam kehidupan seharian : BM 1.5 Bertutur untuk menyampaikan idea



Standard Pembelajaran



: SA 5.1.1 Menyatakan pelbagai sumber cahaya : SA 5.1.2 Merekod hasil pemerhatian terhadap bayang-bayang : BM 1.5.1 Menyampaikan idea tentang sesuatu yang didengar, dilihat atau dialami



Kesepaduan Tunjang



: PM 12.1.3 Mengamalkan kerjasama dengan rakan dalam melaksanakan sesuatu tugasan.



Objektif Pengajaran



: Pada akhir pelajaran, murid dapat: 1) Menyatakan sumber-sumber cahaya di sekeliling mereka. 2) Menyatakan ciri-ciri cahaya.



Pengetahuan Sedia Ada



: Kanak-kanak pernah melihat cahaya dari pelbagai sumber seperti cahaya matahari dan cahaya lilin.



Kemahiran Berfikir



: Menghubung kait, mencirikan, menjana idea,



Penerapan Nilai



: Mendengar arahan, mengikut giliran, kerjasama, fokus



Bahan Bantu Mengajar



: Lampu suluh, Laser, cermin, botol air, buku, plastik jernih, straw, kayu, lidi, lcd, kertas, kayu.



Kecerdasan Pelbagai



: Logikal matematik, Verbal linguistik, Interpersonal



Kosa Kata



: Cahaya, pantul, bias.



LANGKAH / MASA



Set Induksi (5 Minit)



Perkembangan PdP (47 Minit)



Langkah 1 (5 Minit)



ISI PELAJARAN



Menyanyi lagu rama-rama sambil membuat bayang rama-rama menggunakan tangan. Soalan: 1. Apa yang kamu nampak di belakang rama-rama yang berwarna hitam tadi? 2. Bagaimana bayang-bayang itu terjadi? 3. Kita boleh membuat bayangbayang dengan menggunakan cahaya apa? Penerangan Stesen



AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN



CATATAN (BBM, Kesepaduan, KB, Nilai, dll) 1. Guru menyanyi lagu rama-rama sambil BBM – LCD, membuat bayang-bayang rama-rama dengan bantuan cahaya LCD. KBKK - Menjana Idea 2. Murid diminta mengikut guru untuk melakukan aksi bayang rama-rama NILAI - Fokus sambil menyanyi. 3. Guru bersoal jawab dengan murid MI/KP - Verbal linguistik mengenai aktiviti yang telah dibuat sebentar tadi.



1. Guru memberi penerangan tentang setiap stesen kepada murid. 2. Murid memberi perhatian dan mendengar arahan guru. 3. Guru membahagikan murid kepada tiga kumpulan 4. Setiap kumpulan akan diberi peluang untuk menjalankan aktiviti pada ketigatiga stesen tersebut mengikut giliran. 5. Aktiviti stesen akan bertukar selepas setiap kumpulan membuat aktiviti yang diberi di setiap stesen.



BBM - Lampu suluh, Laser, cermin, botol air, buku, plastik jernih, straw, kayu, lidi, lcd. KBKK - Menghubung Menjana idea NILAI arahan



Fokus,



kait,



Mendengar



MI/KP - Verbal linguistik



Langkah 2 (42 Minit)



Aktiviti Stesen Stesen 1 Objek yang boleh ditembusi dan objek yang tidak boleh ditembusi cahaya.



Stesen 2 Objek yang boleh memantulkan dan tidak boleh memantulkan cahaya.



1. Guru memberi penerangan tentang kaedah menjalankan aktiviti di stesen itu 2. Murid mendengar penerangan Guru dengan teliti. 3. Setiap ahli kumpulan mengambil objek yang boleh ditembusi dan objek yang tidak boleh ditembusi cahaya. 4. Murid menggunakan cahaya laser untuk mengenalpasti samaada objek tersebut boleh ditembusi atau tidak boleh ditembusi cahaya. 5. Murid mengasingkan objek yang boleh ditembusi cahaya atau tidak di ruangan yang disediakan.



BBM – Laser, botol air, buku, plastik jernih, kertas, kayu



1. Guru memberi penerangan tentang kaedah menjalankan aktiviti di stesen itu 2. Murid mendengar penerangan Guru dengan teliti. 3. Murid memilih beberapa objek yang telah disediakan oleh guru. 4. Murid menggunakan lampu suluh untuk melihat samaada objek itu boleh memantulkan cahaya atau tidak. 5. Murid mengasingkan objek yang boleh memantulkan cahaya atau tidak di ruangan yang disediakan.



BBM – Lampu suluh, cermin, buku, kertas, kaca.



KBKK - Mencirikan NILAI - Mendengar arahan, mengikut giliran, kerjasama MI/KP - Logikal matematik, Verbal linguistik, Interpersonal



KBKK - membuat Menghubung kait



urutan,



NILAI - Fokus, mendengar arahan, kerjasama. MI/KP - Logikal matematik, Verbal linguistik, Interpersonal



Stesen 3 Aktiviti pembiasan cahaya



Penutup/Refleksi (10 Minit)



Membuat rumusan dan sesi soal jawab



1. Guru memberi penerangan tentang kaedah menjalankan aktiviti di stesen itu 2. Murid diminta bergerak ke kawasan yang mempunyai sumber cahaya matahari. 3. Setiap ahli mengambil satu objek dan diletakkan di dalam air secara bergilirgilir. 4. Murid diminta melihat perubahan bentuk dan saiz objek semasa di dalam air. 5. Setelah selesai, murid lain akan memasukkan objek yang mereka ambil di dalam air. 1. Guru dan murid bersoal jawab berkaitan dengan aktiviti yang telah mereka jalankan. 2. Murid mendengar arahan guru dengan menjawab soalan guru mengikut giliran. 3. Guru mengimbas kembali pengajaran hari itu dengan secara menyeluruh.



BBM – Kayu, straw, lidi, pensel, daun, pemadam, pen, sudu, garpu. KBKK - mencirikan NILAI - Fokus, Mendengar arahan, kerjasama MI/KP - Verbal linguistik



KBKK - Menghubung kait NILAI - Mendengar arahan, mengikut giliran, kerjasama, fokus MI/KP - Verbal linguistik