CONTOH RPH 30 MINIT PRA Burung Kakaktua [PDF]

  • 0 0 0
  • Suka dengan makalah ini dan mengunduhnya? Anda bisa menerbitkan file PDF Anda sendiri secara online secara gratis dalam beberapa menit saja! Sign Up
File loading please wait...
Citation preview

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN (SLOT) Kelas : Tarikh : Masa :



10.30– 11.00 pagi ( 30 minit)



Bilangan Murid :



25 orang



Modul :



Bertema



Tema :



Haiwan



Tajuk:



Burung Kakak Tua



Tunjang Utama/Fokus :



Perkembangan Fizikal dan Estetika



Standard Kandungan :



(KTI 2.1) Mengambil bahagian dalam aktiviti menyanyi



Standard Pembelajaran : (KTI 2.1.8) Menyanyi lagu dengan iringan muzik



EMK (Elemen Merentas Kurikulum) : Tunjang Komunikasi- Bahasa Melayu KBAT



: Menghubung kait



KREATIVITI



: Pemerhatian, analisis dan penjanaan idea



NILAI



: Bekerjasama, mematuhi arahan dan berdisiplin



KEUSAHAWANAN



: kesanggupan belajar daripada kesilapan



TMK



: Manipulasi kemahiran menggunakan fitur-fitur perisian(audio)



Objektif Pembelajaran :



Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat: 1. menyanyi lagu ‘Burung Kakak Tua’ mengikut irama muzik. 2. melakukan pergerakan mengikut irama lagu Burung kakak Tua dengan gembira



Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah melihat beberapa jenis burung. Bahan Bantu Mengajar :



LCD, komputer, alat pembesar suara, gambar burung kakak tua, carta lagu.



Kosa Kata :



Burung, burung kakak tua, sudah, nenek, tua, dua, gigi



MASA / LANGKAH PERSEDIAAN



ISI PELAJARAN



AKTIVITI PdP



CATATAN /BAHAN



Teka nama burung



(Set Induksi)



( 3 minit) Contoh soalan : 1. Apakah jenis burung yang kamu tahu? 2. Apakah nama burung ini?



 Murid berkumpul dan duduk di ruang perbualan pagi di hadapan guru (circle time).



BBM : Kad gambar burung kakak tua,



 Murid diperdengarkan dengan bunyi-bunyi burung dan ditanya tentang nama burung berdasarkan gambar yang ditunjukkan.



Nilai: Berdisiplin



 Guru mengaitkan persediaan dengan isi pelajaran pada slot ini



KB : Menghubung kait MI : muzik



Burung Kakak Tua



IMIGINASI (Langkah 1)







(7 minit)



Guru memperdengarkan kepada murid lagu ‘Burung Kakak Tua’ bersama-sama lirik lagu tersebut dengan menggunakan persembahan power point.







Guru memperdengarkan ‘Burung Kakak Tua’ dan murid mendengar dengan penuh perhatian.







Murid menyanyi lagu sambil menggayakan aksi burung kakak tua mengikut imiginasi murid berdasarkan lirik lagu. .



BBM : Persembahan Powerpoint, gambar burung kakak tua, LCD, komputer, pembesar suara.



Nilai: Berdisiplin Mematuhi arahan Bekerjasama KBAT: Menghubung kait



MASA / LANGKAH



ISI PELAJARAN



AKTIVITI PdP



CATATAN /BAHAN



PERKEMBANGAN







(Langkah 2)



(7 minit)



Murid menyanyi lagu Burung Kakak Tua baris demi baris dengan bimbingan guru.



 Murid menyanyikan lagu dengan iringan muzik 



Aktiviti di atas diulangi beberapa kali sebagai pengukuhan.



 Murid-murid menyanyi lagu ‘Burung Kakak Tua’ dengan pergerakan sendiri mengikut kreativiti dengan iringan lagu.



BBM : Persembahan Powerpoint, gambar burung kakak tua, LCD, komputer, pembesar suara.



-



Gaya nenek tua



Nilai: Berdisiplin Mematuhi arahan Bekerjasama



-



Burung terbang dan hinggap



KBAT : Menghubung kait



Contoh pergerakan



MASA / LANGKAH



ISI PELAJARAN -



CATATAN /BAHAN



Tepuk tangan



TINDAKAN (LANGKAH 3) 8 Minit



AKTIVITI PdP



Pertandingan Nyanyian dan pergerakan dalam kumpulan



 Murid-murid dalam kumpulan melakukan aktiviti nyanyian dan pergerakan lagu Burung kakak Tua



BBM LCD, komputer, Carta lagu



 Murid-murid nilai kumpulan terbaik



Nilai Kerjasama dan disiplin



MASA / LANGKAH



ISI PELAJARAN Rumusan dan penilaian Contoh soalan :



Penutup (5 minit)



1. Apakah nama burung yang telah kita pelajari tadi? 1. Apa yang perlu kita lakukan supaya gigi kita tidak tinggal 2? 2. Kita mestilah menyayangi haiwan-haiwan dan tidak menzalimi mereka.



CATATAN /BAHAN



AKTIVITI PdP



KBAT:  Sesi soal jawab mengenai perkara yang dipelajari.  Murid-murid menyanyikan lagu yang telah dipelajari. Murid membuat rumusan bersama guru dan membuat hubungkait dengan kehidupan



menghubungkait Nilai: Berdisiplin Mematuhi arahan Kasih sayang



Refleksi: Guru Murid Tindakan Susulan: Contoh Pentaksiran Murid ( Penilaian berterusan ) : Bil



Indikator



1 2 3



Dapat menyanyikan lagu dengan senikata yang betul Dapat menyanyikan lagu dengan irama muzik Dapat melakukan pergerakan mengikut irama lagu dengan gembira



Ulasan Guru/ Pensyarah Pembimbing :



Ya



Tidak



Catatan