6 0 265 KB
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN (SLOT) Kelas : Tarikh : Masa :
10.30– 11.00 pagi ( 30 minit)
Bilangan Murid :
25 orang
Modul :
Bertema
Tema :
Haiwan
Tajuk:
Burung Kakak Tua
Tunjang Utama/Fokus :
Perkembangan Fizikal dan Estetika
Standard Kandungan :
(KTI 2.1) Mengambil bahagian dalam aktiviti menyanyi
Standard Pembelajaran : (KTI 2.1.8) Menyanyi lagu dengan iringan muzik
EMK (Elemen Merentas Kurikulum) : Tunjang Komunikasi- Bahasa Melayu KBAT
: Menghubung kait
KREATIVITI
: Pemerhatian, analisis dan penjanaan idea
NILAI
: Bekerjasama, mematuhi arahan dan berdisiplin
KEUSAHAWANAN
: kesanggupan belajar daripada kesilapan
TMK
: Manipulasi kemahiran menggunakan fitur-fitur perisian(audio)
Objektif Pembelajaran :
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat: 1. menyanyi lagu ‘Burung Kakak Tua’ mengikut irama muzik. 2. melakukan pergerakan mengikut irama lagu Burung kakak Tua dengan gembira
Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah melihat beberapa jenis burung. Bahan Bantu Mengajar :
LCD, komputer, alat pembesar suara, gambar burung kakak tua, carta lagu.
Kosa Kata :
Burung, burung kakak tua, sudah, nenek, tua, dua, gigi
MASA / LANGKAH PERSEDIAAN
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PdP
CATATAN /BAHAN
Teka nama burung
(Set Induksi)
( 3 minit) Contoh soalan : 1. Apakah jenis burung yang kamu tahu? 2. Apakah nama burung ini?
Murid berkumpul dan duduk di ruang perbualan pagi di hadapan guru (circle time).
BBM : Kad gambar burung kakak tua,
Murid diperdengarkan dengan bunyi-bunyi burung dan ditanya tentang nama burung berdasarkan gambar yang ditunjukkan.
Nilai: Berdisiplin
Guru mengaitkan persediaan dengan isi pelajaran pada slot ini
KB : Menghubung kait MI : muzik
Burung Kakak Tua
IMIGINASI (Langkah 1)
(7 minit)
Guru memperdengarkan kepada murid lagu ‘Burung Kakak Tua’ bersama-sama lirik lagu tersebut dengan menggunakan persembahan power point.
Guru memperdengarkan ‘Burung Kakak Tua’ dan murid mendengar dengan penuh perhatian.
Murid menyanyi lagu sambil menggayakan aksi burung kakak tua mengikut imiginasi murid berdasarkan lirik lagu. .
BBM : Persembahan Powerpoint, gambar burung kakak tua, LCD, komputer, pembesar suara.
Nilai: Berdisiplin Mematuhi arahan Bekerjasama KBAT: Menghubung kait
MASA / LANGKAH
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PdP
CATATAN /BAHAN
PERKEMBANGAN
(Langkah 2)
(7 minit)
Murid menyanyi lagu Burung Kakak Tua baris demi baris dengan bimbingan guru.
Murid menyanyikan lagu dengan iringan muzik
Aktiviti di atas diulangi beberapa kali sebagai pengukuhan.
Murid-murid menyanyi lagu ‘Burung Kakak Tua’ dengan pergerakan sendiri mengikut kreativiti dengan iringan lagu.
BBM : Persembahan Powerpoint, gambar burung kakak tua, LCD, komputer, pembesar suara.
-
Gaya nenek tua
Nilai: Berdisiplin Mematuhi arahan Bekerjasama
-
Burung terbang dan hinggap
KBAT : Menghubung kait
Contoh pergerakan
MASA / LANGKAH
ISI PELAJARAN -
CATATAN /BAHAN
Tepuk tangan
TINDAKAN (LANGKAH 3) 8 Minit
AKTIVITI PdP
Pertandingan Nyanyian dan pergerakan dalam kumpulan
Murid-murid dalam kumpulan melakukan aktiviti nyanyian dan pergerakan lagu Burung kakak Tua
BBM LCD, komputer, Carta lagu
Murid-murid nilai kumpulan terbaik
Nilai Kerjasama dan disiplin
MASA / LANGKAH
ISI PELAJARAN Rumusan dan penilaian Contoh soalan :
Penutup (5 minit)
1. Apakah nama burung yang telah kita pelajari tadi? 1. Apa yang perlu kita lakukan supaya gigi kita tidak tinggal 2? 2. Kita mestilah menyayangi haiwan-haiwan dan tidak menzalimi mereka.
CATATAN /BAHAN
AKTIVITI PdP
KBAT: Sesi soal jawab mengenai perkara yang dipelajari. Murid-murid menyanyikan lagu yang telah dipelajari. Murid membuat rumusan bersama guru dan membuat hubungkait dengan kehidupan
menghubungkait Nilai: Berdisiplin Mematuhi arahan Kasih sayang
Refleksi: Guru Murid Tindakan Susulan: Contoh Pentaksiran Murid ( Penilaian berterusan ) : Bil
Indikator
1 2 3
Dapat menyanyikan lagu dengan senikata yang betul Dapat menyanyikan lagu dengan irama muzik Dapat melakukan pergerakan mengikut irama lagu dengan gembira
Ulasan Guru/ Pensyarah Pembimbing :
Ya
Tidak
Catatan