15 0 408 KB
Rancangan Pengajaran Slot
Kelas
: Prasekolah Pintar
Tarikh
: 14 April 2018
Masa
: 10:30 pagi – 11:30 pagi ( 30 minit )
Bilangan murid
: 24 orang murid
Modul
: Aktiviti Pembelajaran (Muzik)
Tema
:-
Tajuk
: Bangun Pagi
Tunjang Utama / Fokus
: Tunjang Perkembangan Fizikal dan Estetika
Standard Kandungan
: (KE 1.3) Membuat pergerakan mengikut muzik
Standard Pembelajaran
: (KE 1.3.3) Melakukan pergerakan kreatif mengikut muzik
Kesepaduan Tunjang
: (BM 1.4.6 ) Bersoal jawab menggunakan ayat mudah berdasarkan bahan rangsangan
Objektif Pembelajaran
: Pada akhir pembelajaran ini, murid dapat : 1. Membuat pergerakan non-lokomotor mengikut lirik lagu “Bangun Pagi” dengan betul. 2. Menyanyikan lagu “Bangun Pagi” dengan sebutan yang betul dan jelas dengan iringan muzik berserta pergerakan nonlokomotor mengikut lirik dengan betul.
Pengetahuan Sedia Ada
: Murid pernah membuat pergerakan kreatif
Kemahiran Berfikir (KB)
: Menjana idea, menganalisis, mengikut urutan, membuat kesimpulan
Penerapan Nilai
: Berani, mendengar arahan, fokus, kerjasama
Bahan Bantu Mengajar
: Video lagu “Bangun Pagi” , kad bergambar
Focus MI
: Kinestetik, Verbal linguistik, Muzik
Kosa Kata
: Rutin harian, bangun pagi, gosok gigi, cuci muka, pakai baju, minum susu, makan roti
MASA /
ISI PELAJARAN
AKTIVITI P&P
CATATAN / BAHAN
LANGKAH
Set Induksi
Video lagu “Bangun Pagi”
( 4 minit )
1 ) Guru menayangkan
BBM :
lagu “Bangun Pagi”
Video lagu “Bangun
kepada murid
Pagi”
2 ) Guru dan murid
KB :
bersoal jawab
Menjana idea
Contoh Soalan : 1 ) Apakah yang awak lihat
Penerapan nilai :
dalam video sebentar tadi?
Berani
2 ) Apakah yang diceritakan
3 ) Guru mengaitkan
melalui video tersebut?
jawapan murid dengan
3 ) Berapakah pergerakan yang
aktiviti yang akan
ditunjukkan dalam video tadi?
dijalankan pada hari ini
Kecerdasan Pelbagai : Muzik, verbal linguistik
Langkah 1 ( 4 minit )
Lagu “Bangun Pagi”
1 ) Guru
BBM : Lagu “Bangun
memperdengarkan
Pagi”
keseluruhan lagu “Bangun Pagi” kepada murid
KB : Menganalisis
Penerapan nilai :
Mendengar arahan
Kecerdasan Pelbagai : Muzik, kinestetik
2 ) Murid menyanyikan lagu “Bangun Pagi” dengan iringan muzik
4 ) Murid membuat pergerakan secara bebas berdasarkan lagu “Bangun Pagi” Langkah 2
Video lagu “Bangun Pagi”
( 6 minit )
1 ) Guru menayangkan
BBM : Video lagu
video lagu “Bangun
“Bangun Pagi”
Pagi” kepada murid
KB : Membuat urutan 2 ) Guru menunjukkan demonstrasi pergerakan non-
Penerapan nilai :
Pergerakan non-lokomotor
lokomotor seperti yang
Fokus
mengikut lirik lagu
ditunjukkan dalam video
Bangun pagi (angkat tangan ke atas)
3 ) Guru mengajar
Kecerdasan Pelbagai
Gosok gigi (memberus gigi)
pergerakan non-
: Muzik, kinestetik
Cuci muka (mencuci muka
lokomotor kepada
dengan tangan)
murid mengikut lirik
Pakai baju (butangkan baju)
lagu baris demi baris
Makan roti (menggigit roti) Minum susu (memegang gelas dan minum)
Pergi sekolah (berjalan setempat) Senang hati (lambai-lambai tangan)
4 ) Murid mengikut setiap pergerakan yang ditunjukkan oleh guru
Langkah 3
1 ) Murid membuat
BBM : Lagu “Bangun
( 7 minit )
pergerakan non-
Pagi”
lokomotor megikut lirik lagu “Bangun Pagi” dengan bimbingan
KB : Membuat urutan
guru
Kumpulan A : lelaki
2 ) Guru
Penerapan nilai :
Kumpulan B : perempuan
membahagikan murid
Kerjasama
murid kepada dua kumpulan iaitu kumpulan A dan kumpulan B
Kecerdasan Pelbagai : Muzik, kinestetik
3 ) Guru meminta kumpulan A menyanyikan lagu “Bangun Pagi” dengan sebutan yang betul dengan iringan muzik manakala kumpulan B perlu membuat pergerakan mengikut lirik lagu
4 ) Guru meminta kumpulan B menyanyikan lagu “Bangun Pagi” dengan sebutan yang betul dengan iringan muzik manakala kumpulan A membuat pergerakan mengikut lirik lagu “Bangun Pagi”
Langkah 4
Perbuatan yang terdapat dalam
1 ) Guru menunjukkan
BBM : Kad
( 5 minit )
lirik lagu “Bangun Pagi”
kad bergambar
bergambar
perbuatan yang
RUTIN HARIANKU
terdapat dalam lirik
KB : Menganalisis
lagu “Bangun pagi” kepada murid-murid
Penerapan nilai : Fokus
Kecerdasan Pelbagai : Kinestetik
2 ) Murid meneka perbuatan tersebut dan membuat pergerakan berdasarkan kad bergambar yang ditunjukkan
3 ) Guru mengulang aktiviti ini dengan memilih kad bergambar secara rawak
Penutup
Contoh soalan bimbingan :
1 ) Murid membuat
KB : Membuat
( 4 minit )
1 ) Apakah aktiviti yang kita
rumusan tentang
kesimpulan
lakukan pada hari ini?
aktiviti yang telah dijalankan pada hari ini
2 ) Berapakah pergerakan yang
dengan bimbingan
Penerapan nilai :
kita belajar pada hari ini?
guru
Kerjasama
2 ) Murid menyanyikan Video :
lagu “Bangun Pagi” sambil membuat
Kecerdasan Pelbagai
pergerakan non-
: Muzik Kinestetik
lokomotor mengikut lirik lagu
REFLEKSI