Modul Ajar Aksara Jawa-1 [PDF]

  • 0 0 0
  • Suka dengan makalah ini dan mengunduhnya? Anda bisa menerbitkan file PDF Anda sendiri secara online secara gratis dalam beberapa menit saja! Sign Up
File loading please wait...
Citation preview

MODUL AJAR I.



II.



Informasi Umum Nama Sekolah Mata Pelajaran Fase Tahun Ajaran Alokasi Waktu



: : : : :



SMA Negeri 1 Purwanegara Bahasa Jawa E 2021/2022 8 x 2 JP



Kompetensi Awal Profil Pelajar Pancasila



: :



Sarana dan Prasarana Target Peserta Didik Model Pembelajaran Nama Penyusun



: : : :



Membaca teks aksara jawa Beriman, bertakwa kepada Tuhan Yang Maha Esa, da n berakhlak Mulia, Mandiri, Bernalar Kritis, da n Kreatif Buku Ajar, LCD/ Internet, PPT Peserta Didik Kelas X Pembelajaran Berbasis Projek (Projek Based Learning)PBL Titi Utami, S.Pd.



Komponen Inti A. Tujuan Pembelajaran a) Peserta didik mampu memahami kaidah penulisan teks aksara jawa melalui kegiatan membaca teks aksara jawa (misalnya:nglegena/pasangan/sandhangan/angka/swara/ murda/rekan/lainnya). B. Pemahaman Bermakna 1. Memahamkan kepada peserta didik pentingnya memahami tentang aksara jawa dan menulis aksara jawa C. Pertanyaan Pemantik 1. Sapa sing minggu iki wes maca tulisan jawa? 2. Sapa sing wis tau nulisi tembok nganggo tulisan jawa?Persiapan Pembelajaran D. Persiapan Pembelajaran 1. Mengkondisikan suasana belajar yang menyenangkan dengan meminta Peserta didik berdoa terlebih dulu kemudian menyapa dan memberi salam. 2. Guru mengecek kehadiran Peserta didik dalam pembelajaran. 3. Guru dan Peserta didik menyepakati “kontrakbelajar”/kesepakatan belajar bersama 4. Guru menyampaian tujuan pembelajaran



E. Kegiatan Pembelajaran



Kegiatan Pendahuluan 1. Membuka proses belajar dengan salam dan doa melalui pembelajaranDaring 2. Mempersilahkan peserta didik untuk mengisi absen di geogleform. 3. Menyampaikan motivasi atau ransangan kepada peserta didik dalam mempelajari materi aksara jawa



4. Menjelaskan Profil Pelajar Pancasila dan Tujuan Pembelajaran yang akan dicapai 5. Kegiatan Inti 1. Peserta didik diberi motivasi dan panduan untuk melihat, mengamati, membaca dan memahami teks aksara jawa



2. Guru memberikan materi bahasa yang baik dengan penuliasan tentang aksara jawa nglegena dan lain2 3. Guru memberikan kesempatan untuk menanyakan tulisan atau bacaan aksara jawa yang mungkin kurang dipahami siswa



4. Peserta didik mampu menulis dan membaca aksara jawa dengan memperhatikan kaidah penulisan aksara jawa yang benar 6. Peserta didik diberikan soal atau tugas tentang menulis dan membaca aksara jawa Kegiatan Penutup 1. Guru bersama peserta didik menyimpulkan tentang materi yang telah dipelajari 2. Guru Memberikan tugas berkaitan dengan materi yang diberikan. 3. Guru memberikan pertanyaan tentang materi yang sudah dipelajari dengan memberikan penugasan dan menyampaikan rencana pembelajaran selanjutnya serta diakhiri salam penutup. F. Asesmen



1. Jenis asesmen a. Asesmen sebelum pembelajaran {diagnosis} Guru melakukan assesemen diagnosis untuk menyesuaikan tingkat pembelajaran dengan memprediksi dampak pada emosi, pikiran, dan interaksi sosial serta ekspresi. b. Asesmen selama proses pembelajran { Formatif} c. Asesmen pada akhir proses pembelajran {Sumatif} 2. Bentuk asesmen yang akan dilakukan a. Sikap (Profil Pelajar Pancasila) Selama proses mengajar berlangsung guru mengamati profil pelajar Pancasila pada siswa dalam pembelajaran yang meliputi Beriman, bertakwa kepada Tuhan Yang Maha Esa, dan berakhlak Mulia,Mandiri, Bernalar Kritis, dan Kreatif b. Performa (presentasi) c. Tertulis ( essay, pilihan ganda,isian, jawaban singkat menggunakan aplikasi} G. Pengayaan dan Remedial



a. Kegiatan Pembelajaran Pengayaan akan diberikan pada peserta didik dengan capaian tinggi agar mereka dapat mengembangkan potensinya secara optimal. b. Kegiatan Pembelajaran Remedial akan diberikan pada peserta didik yang membutuhkan bimbingan untuk memahami materi atau pembelajaran mengulang. H. Refleksi Peserta Didik dan Guru 1. Siswa diminta menjawab pertanyaan Reflektif Seperti: a. Hal apa saja yang kalian dapat dari pembelajaran hari ini?



b. Hal apa yang paling menarik dan dapat kalian ambil hikmahnya dalam teks aksara Jawa di atas? c. Bagian mana dalam kegiatan pembelajaran yang belum kalian pahami?



III. Lampiran A. Lembar Kerja Peserta Didik



Latihan Soal 1 Ukara ing ngisor iki tulisen nganggo aksara Jawa ! 1. Fajar arep kerja ana ing Amerika mulane tanggal 9 sasi 2 wingi ngurus surate neng Semarang. 2. Kancaku sik jenenge Verdi wingi oleh kiriman dhuwit 3.750.000 saka kakange sik kerja neng Kediri. 3. Saka lulusan sekolahku cacah 416 sik wis nyambut gawe enek 387. 4. Sik nembang wis dibaleni kaping 13 nanging swarane durung pas karo titi larase. 5. Zaki wis tau urip 20 taun ana Arab mulane sik maca tulisan lancar banget. Latihan Soal 2 1. aumu/[r;66;taun\ Ukara ing dhuwur menawa ditulis nganggo aksara latin, yaiku.... A. umure 66 tahun B. umure 66 taun C. umure 56 tahun D. umure 55 taun E. umure 46 tahun 2. su[w[n;5;jm\ unine ing tulisan biasa.... A. sungune 5 wae B. suwene 5 jam C. sengrenge 5 jam D. srawunge 5 maneh E. suwene 5 dina 3. [nome/[t[l[ponK|;08122822271; A. Nomer teleponku 081228333371 B. Nomer teleponku 08222833391 C. Nomer teleponku 08522833391 D. Nomer teleponku 08112833391 E. Nomer teleponku 08122822271 4. siki[lL;2; karepe.... A. sikile 2 B. sikile lara C. sukune 2 D. sukuneloro E. sikile 1 5. wujude aksara Angka kababar ing ngisor iki,kajaba.... A. 3



B. C. D. E. 6. A. B. C. D. E. 7. A. B. C. D. E.



8 9 & 7 Panulisan angka 1987 sing bener yaiku.... ;1987; 1983 ;1984; ;1977; 1945’ Aksara kang direka kanggo nandhani aksara sing asale saka basa manca, utamane basa Arab diarani…. Aksara Murda Aksara Legena Aksara Rekan Aksara Swara Aksara Jawa



8. A. B. C. D. E.



Nguri-uri kabudayan Jawa. Yen ditulis kanthi aksara Jawa yaiku…. ?zurizurikbufynJw. ?zuriaurikbufynJw. ?zuriaurikbufynjw. ?zurizurikbufyn\jw. ?zurizurikbufynjw.



9. A. B. C. D. E.



Khasanah karo Fauzan menyang sekolah. Yen ditulis kanthi aksara Jawa yaiku…. ?k+snhk[rop+auj+nMev=se[kolh. ?k+snhk[rop+aujnMev=se[kolh. ?k+j+nhk[rop+auj+nMev=se[kolh. ?k+snhk[ropauj+nMev=se[kolh. ?k+skhk[rop+auj+nMev=se[kolh.



10.?nlikwulnPsakuamBy/j+ktP+ it]h. yen ditulis kanthi aksara latin yaiku…. A. Nalika sasi pasa aku mbayar zakat pitrah. B. Nalika wulan pasa aku mbayar zakat fitrah. C. Nalika wulan pasa padha mbayar zakat fitrah. D. Nalika wulan siyam ibuku mbayar zakat fitrah. E. Nalika sasi ramadhan bapakku mbayar zakat pitrah. 11.Panulise aksara Jawa kang ora bener yaiku…. A. Khamim =k+mim\ B. Zamali =j+mli C. Khalifah =k+aip+h D. Ghamiran=g+mij+n\ E. Fatimah =p+timh 12.Sesuk dina Minggu aku lan kancaku melu final Voli. Yen ditulis kanthi aksara Jawa yaiku….



A. B. C. D. E.



?[ssukFinmi=guakulnKvCku[mlup+ in[lP+oli. ?[ssukDinmiguakulnKvCku[mlupin[lP+oli. ?[ssukfinmi=guakulnKnCku[mlup+ inl[P+oli. ?[ssukFinmi=guakulnKvCku[mlup+ in[lPoli. ?[ssukFinmi=guakulnKnCku[mlup+ in[lP+oli.



13. Ana ing ngisor iki kang ora perlu ditulis nganggo aksara murda yaiku cara nulis?



A. B. C. D. E.



Nulis Jeneng Nulis Papan Panggonan Nulis Tanggal Nulis Lembaga Nulis Gelar



14. Seratan aksara Murda kang salah ana ing ngisor iki yaiku?



A. B. C. D. E.



*isM !mPixj %]bu 1mPirej *ulu



15.Ana ing ngisor iki seratan Temanggung kang bener yaiku? A. [tm=gu= B. tem=gu= C. tem=&u= D. [tm=&u= E. #em=gu=



B. Materi Pembelajaran



Uraian Materi Aksara legena lan Pasangan



a…H ha



n…N na



c…C ca



r…R ra



k…K ka



f…F da



t…T ta



s…S sa



w…W wa



l…L la



p…P pa



d…D dha



j…J ja



y…Y ya



v…V nya



m…M ma



g…G ga



b…B ba



q…Q tha



z…Z nga



Aksara murda



Aksara Jawa Murda yaiku aksara Jawa kang dinggo nulis tembung-tembung khusus. Aksara iki digunakake kanggo nulis jeneng kutha, papan panggonan, lan jeneng uwong, lembaga pamarentahan, gelar. Aksara murda iki ora bisa dienggo minangka panutup aksara legena (sigeg). Aksara Murda cacahe ana 8, yaiku Pa, Ba, Ga, Na, Ka, Sa, Ta, Nya, uga bisa disingkat dadi “Nyah,Pak BaGong NuKu SaTe”. Fungsi saking aksara Murda inggih menika :



No



Aksara Mu rda



Pasangan



Lati n



Tuladha



Latin



1.



!



......... ®......



Na



!mPixj r[fn®kul



Nampireja Raden Nakula



2.



@



.........¯.....



Ka



@nDwp]sT



Kandhawaprasta



@][ton¯efiri



Kraton Kediri



3.



#



......... °......



Ta



#em=gu=



Temanggung



@bup[tne°m=gu=



Kabupaten Tema nggung



4.



$



........±......



Sa



[$[nopti



Senopati



r[fn±few



Raden Sadewa



5.



%



.........²



Pa



%unT[dw



Puntadewa



6.



^



........³.....



Nya



7.



&



........´.....



Ga



8.



*



.......µ......



Ba



@][ton²jjrn\ ^airr@iful\ @][ton³ai[bLo[r=o fewi&nDri gmn´nFiw *su[fw@]isn fusunµgusn\



Kraton Pajajar an Nyai Rara Kidu l Kraton Nyai Bl orong Dewi Gandhari Gaman Gandiwa Basudewa Krisn a Dusun Bagusan



Gunane Aksara Jawa Murda lan cara panulisane: No



Fungsi



1. 2. 3.



Nulis Jeneng Nulis Gelar Nulis Papan Panggonan Nulis Lembaga Pemerinta h Cara Panulisane



4.



Latin Nakula Prabu Temanggung KPK



Tuladha Leres !kul %]bu #em=gu= @,%,@ Tuladha



Kleru nkul p]bu tem=gu= k,p,k



1.



Ora kena dadi pungkasan e tembung



2.



Ditulis ana ngarep temb ung mawon



Latin Samirana Prabu Karn a Pagutan



Leres $mirn



Kleru $mir!



%]bu@/n



%]*u@/!



%gutn\



%gut!\



Aksara Swara Aksara swara jaman dhisik kanggo nulis tembung saka basa manca. Nanging suwesuwene banjur kanggo nulis jeneng wong, kutha, Negara, lan liya-liyane. Kajupuk saka kawitane wae. Aksara swara ora kena kanggo pasangan. Aksara swara



A



E



I



O



U



Gunane aksara swara; 1. Aksara swara iku aksara swatantra sing nglambangake vocal bebas. Ing sajroning Basa Jawa, aksara swara iku ana 5 (lima) yaiku a, i, u, e, lan o. Aksara swara ora bisa dadi pasangan, menawa dumunung ana ing saburine wanda sigeg, aksara sesigege wanda kudu dipangku. 2. Gunane aksara swara dienggo nulisi tembung manca kang dicethakake, kayata; Agustus, Ibrahim, Oktober, Usman, Inggris, Indonesia, lsp 3. Aksara swara ora kena dadi pasangan. Menawa dumunung ing saburine wanda sigeg, aksara sesigeging wanda iku kudu dipangku. 4. Aksara swara iku ora kena ditrapi sandhangan swara. 5. Tembung manca kang ora dicethakake, luwih-luwih tembung manca kang wis rumasuk basa Jawa nganti arang kang sumurup yen iku tembung manca, lumrahe katulis tanpa aksara swara. Tuladhane kayata tembung Sansekerta “aksara” lumrahe mung katulis. Tuladha; a. Erika b. Anit c. ssiO[kTobe/ d. wuln\Ap]il\



: Erika : Anita : Sasi Oktober : Wulan April



C. Conton Asesmen, remidial dan pengayaan



No



Aspek



1



Apa kang diarani aksara jawa 1.Cakra ra minangka mode madaswara pungkasan konsonan ing konsonan wujud r. 2. Cakra keret digunakake kanggo



Hanya memuat tiga aspek sub aspek



Hanya memuat dua sub aspek



Hanya memuat satu subaspe k



20 Memuat ketiga subaspe k, namu n tidak lengkap (misaln ya fakt a cerit a hanya memuat tokoh d an alu r) 20 Memuat ketiga subaspe k namun tidak l engkap



15 Hanya memuat dua subaspek



10 Hanya memuat satu subaspe k



15 Hanya mem uat dua s ubaspek



10 Hanya m emuat s atu sub aspek



makili klompok konsonan pungkasan sing ora "r" sing ora diikuti vokal "e". 3. Cakra digunakake kanggo nggunakake konsonan "mak" kanggo makili bebarengan karo konsonan liyane ing siji suku kata. 4. Cakra wa digunakake minangka konsonan kanggo nuduhake "w" sing digabung karo konsonan liyane kanthi suku kata. 5. Cakra la digunakake kanggo nggawe makili konsonan "l" nyanyi bebarengan karo konsonan liyane ing siji suku kata. 2



3



Skor Maks imal Fungsi sandangan cakra



25 Fungsine kanggo penanda konsonan (ra)



Skor Maksimal 25 Tulisen fungsi sandangan Migunani kanggo nambahi panyigeg wanda sawiining aksara h /r/ng/ lan kanggo mateni aksara.. .



4



5.



Skor Maksimal Sebutake fungsi pasangan Wa lan pasangan La kanthi jangkep!



-



50 Pasangan Wa fungsine kanggo penanda konsonan Pasangan La kanggo penanda konsonan La



Naskah utawa ang ka wilangan mina ngka karakter si ng digunakake ka nggo nulis angka nganggo aksara J awa



Skor Maks TOTAL SKOR



25



Nilai=



D. Glosarium ● Teks aksara Jawa 2 paragraf



skor Perolehan x 10 skor maksimal



125



40 Memuat ketiga subaspe k namun tidak l engkap



30 Hanya mem uat dua s ub Aspek



Memuat aspek tiga tidak lengkap



Memuat dua sub aspek



20



15



20 Hanya m emuat s atu sub aspek



Memuat satu sub aspek



10



E. Daftar Pustaka  Buku siswa, buku referensi, majalah, koran, situs internet,https://www.bola.com/ragam/read/4286595/40-kata-kata-mutiara-bahasa-jawa-singkatsarat-petuah  Bausastra Jawa Mengetahui Kepala Sekolah



Drs. A. Junaidi A., M.M. NIP 19650107 198901 1 002



Banjarnegara, Juni 2022



Guru Mata Pelajaran



Titi Utami, S.Pd. NIP 19830115 202221 2 011