RPH BM THN 3-Unit 1 [PDF]

  • 0 0 0
  • Suka dengan makalah ini dan mengunduhnya? Anda bisa menerbitkan file PDF Anda sendiri secara online secara gratis dalam beberapa menit saja! Sign Up
File loading please wait...
Citation preview

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU



HARI



1



TARIKH



TAHUN



Rabu



3



TEMA



1 : KEKELUARGAAN



UNIT



1. Keluarga Cergas



KEMAHIRAN BAHASA STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN



OBJEKTIF PEMBELAJARAN



KRITERIA KEJAYAAN



MASA



MATAPELAJARAN BAHASA MELAYU



60 minit



TAJUK



Suria Pagi



1.0 KEMAHIRAN MENDENGAR DAN BERTUTUR 1.1 Mendengar dan memberikan respons 1.1.1 Mendengar, mengecam sebutan, memahami dan menyebut dengan betul dan tepat ; (i)ayat tunggal Pada akhir PdPC murid dapat : Mendengar dan menyebut ayat tunggal Murid berjaya mendengar dan menyebut ayat tunggal dengan betul Pengenalan : Murid diminta bercerita berdasarkan gambar dalam buku teks ms 1. Aktiviti : 1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dengan tajuk pelajaran. 2. Murid diminta membuka buku teks ms 2.



AKTIVITI PDPC



3. Murid membaca petikan buku teks ms 2. 4. Murid dibimbing untuk mengecam ayat tunggal. 5. Murid mendengar dan menyebut ayat tunggal.(KBAT) 6. Murid membuat latihan dalam buku aktiviti ms 1. (PBD) 7. Secara berkumpulan, murid melakukan simulasi berdasarkan dialog buku teks.(PAK 21) Penutup : Murid bersoal-jawab dengan guru semasa guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.



BBB SISTEM BAHASA KBAT PAK-21 TAHAP PENGUASAAN (PBS)



Buku Teks: 2, Buku Aktiviti: 1 Sebutan dan Intonasi Menganalis



EMK



Role-Play (Main peranan)



NILAI MURNI



3



PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD)



KEHADIRAN : REFLEKSI / IMPAK



Buku Aktiviti



/



______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan. ______ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan. PdP ditunda kerana ________________________________________________



Nilai Murni Kasih sayang



RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU 1



HARI



TARIKH



TAHUN



Khamis



3



TEMA



1 : KEKELUARGAAN



UNIT



1. Keluarga Cergas



KEMAHIRAN BAHASA STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN



OBJEKTIF PEMBELAJARAN



KRITERIA KEJAYAAN



MASA



MATAPELAJARAN BAHASA MELAYU



60 minit



TAJUK



Bantu-membantu di Dapur



2.0 KEMAHIRAN MEMBACA 2.1 Asas membaca dan memahami 2.1.1 Membaca dengan sebutan yang betul dan intonasi yang sesuai; (i) ayat tunggal dan ayat majmuk



Pada akhir PdPC murid dapat : Membaca ayat tunggal dan ayat majmuk dengan sebutan dan intonasi yang betul



Murid berjaya membaca ayat tunggal dan ayat majmuk dengan sebutan dan intonasi yang betul Pengenalan : Murid bermain permainan ‘Building Blocks’. Mereka diminta untuk mencantumkan bahan binaan mudah seperti kereta, rumah dan pokok dalam kumpulan. Aktiviti : 1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dengan tajuk pelajaran. 2. Murid diminta membuka buku teks ms 3.



AKTIVITI PDPC



3. Murid membaca petikan buku teks ms 3. 4. Murid dibimbing untuk membaca ayat dengan intonasi yang betul. 5. Murid dibimbing membaca ayat tunggal dan ayat majmuk dengan sebutan dan intonasi yang betul. (KBAT) 6. Murid membuat latihan dalam buku aktiviti ms 2. (PBD) 7. Secara berkumpulan, murid diminta berbincang dan senaraikan aktiviti bantu-membantu di dapur, kemudian bentangkan kepada rakan.(PAK 21) Penutup : Murid bersoal-jawab dengan guru semasa guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.



BBB SISTEM BAHASA KBAT PAK-21 TAHAP PENGUASAAN (PBS)



Buku Teks: 3, Buku Aktiviti: 2 Sebutan dan Intonasi Menganalis



EMK



Brainstorming (Sumbangsaran)



NILAI MURNI



3



PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD)



KEHADIRAN : REFLEKSI / IMPAK



Buku Aktiviti



/



______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan. ______ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan. PdP ditunda kerana ________________________________________________



Nilai Murni Kebersihan fizikal dan mental



RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU



HARI



2



TARIKH



TAHUN



Ahad



3



TEMA



1 : KEKELUARGAAN



UNIT



1. Keluarga Cergas



KEMAHIRAN BAHASA STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN



OBJEKTIF PEMBELAJARAN



KRITERIA KEJAYAAN



MASA



MATAPELAJARAN BAHASA MELAYU



60 minit



TAJUK



Butang Kenangan



3.0 KEMAHIRAN MENULIS 3.1 Asas menulis 3.1.1 Menulis secara mekanis; (i) huruf



Pada akhir PdPC murid dapat : Menulis huruf dengan menggunakan tulisan berangkai



Murid berjaya menulis dengan menggunakan tulisan berangkai dengan cantik dan kemas Pengenalan : Murid ditunjukkan contoh tulisan berangkai yang ditulis oleh guru di hadapan. Aktiviti : 1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dengan tajuk pelajaran. 2. Murid diminta membuka buku teks ms 4.



AKTIVITI PDPC



3. Murid ditunjukkan cara oleh guru cara menulis tulisan berangkai. 4. Murid dibimbing menulis huruf dalam tulisan berangkai. 5. Murid menulis huruf menggunakan tulisan berangkai dengan kemas.(KBAT) 6. Murid membuat latihan dalam buku aktiviti ms 3. (PBD) 7. Secara individu, murid diminta menulis nama mereka menggunakan tulisan berangkai.(PAK 21) Penutup : Murid bersoal-jawab dengan guru semasa guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.



BBB



Buku Teks: 4, Buku Aktiviti: 3



SISTEM BAHASA



Sistem Ejaan



KBAT



Menganalis



EMK



Presentations (Persembahan)- individu.



NILAI MURNI



PAK-21 TAHAP PENGUASAAN (PBS)



3



PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD)



KEHADIRAN : REFLEKSI / IMPAK



Buku Aktiviti



/



______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan. ______ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan. PdP ditunda kerana ________________________________________________



Nilai Murni Kasih sayang



RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU



HARI



2



TARIKH



TAHUN



Isnin



3



TEMA



1 : KEKELUARGAAN



UNIT



1. Keluarga Cergas



KEMAHIRAN BAHASA STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN



OBJEKTIF PEMBELAJARAN



KRITERIA KEJAYAAN



MASA



MATAPELAJARAN BAHASA MELAYU



60 minit



TAJUK



Siapa Pantas?



4.0 ASPEK SENI BAHASA 4.1 Mengaplikasikan unsur keindahan dan kesantunan bahasa dalam bahan sastera. 4.1.1 Bercerita dengan menggunakan gaya bahasa yang indah dan santun; (i) simpulan bahasa



Pada akhir PdPC murid dapat : Bercerita dengan menggunakan simpulan bahasa



Murid berjaya bercerita dengan menggunakan simpulan bahasa yang tepat dan betul Pengenalan : Murid mengimbas pelajaran lalu. Aktiviti : 1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dengan tajuk pelajaran. 2. Murid diminta membuka buku teks ms 5.



AKTIVITI PDPC



3. Murid membaca teks. 4. Murid dibimbing memahami maksud simpulan bahasa. 5. Secara dalam kumpulan, murid bercerita dengan menggunakan simpulan bahasa yang mereka dapat dalam dari dalam teks.(KBAT) (PBD) 6. Secara berkumpulan, murid diminta menyelesaikan ‘word search’ yang mengandungi beberapa simpulan bahasa dalam buku teks.(PAK 21) Penutup : Murid bersoal-jawab dengan guru semasa guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.



BBB



Buku Teks: 5



SISTEM BAHASA



Peribahasa



KBAT



Menganalis



PAK-21 TAHAP PENGUASAAN (PBS)



Presentations (Persembahan)- berkumpulan. NILAI MURNI 3



PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD)



KEHADIRAN : REFLEKSI / IMPAK



EMK



Bercerita



/



______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan. ______ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan. PdP ditunda kerana ________________________________________________



RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN



Nilai Murni Kerjasama



MINGGU



HARI



2



TARIKH



TAHUN



Selasa



3



TEMA



1 : KEKELUARGAAN



UNIT



2. Keluarga Cergas



KEMAHIRAN BAHASA STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN



OBJEKTIF PEMBELAJARAN



KRITERIA KEJAYAAN



AKTIVITI PDPC



TAJUK



Pemain Badminton Yang Hebat



4.1.1 Bercerita dengan menggunakan gaya bahasa yang indah dan santun; (i) simpulan bahasa



Pada akhir PdPC murid dapat : Bercerita dengan menggunakan simpulan bahasa



Murid berjaya bercerita dengan menggunakan simpulan bahasa yang tepat dan betul Pengenalan : Murid bermain permainan ‘Call Backs’. Guru memanggil ‘If you hear me, clap your hands’. Murid menggunakan fizikal untuk memberi respons dan lebih bersedia. Aktiviti : 1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dengan tajuk pelajaran. 2. Murid diminta membuka buku aktiviti ms 4. 3. Murid membaca dan memahami teks. 4. Murid dibimbing memahami maksud simpulan bahasa. 5. Secara dalam kumpulan, murid bercerita dengan menggunakan simpulan bahasa yang mereka dapat dalam dari dalam teks.(KBAT) 6. Secara berkumpulan, murid diminta menyelesaikan ‘word search’ yang mengandungi beberapa simpulan bahasa dalam buku teks.(PAK 21) Penutup : Murid bersoal-jawab dengan guru semasa guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.



SISTEM BAHASA



Peribahasa



KBAT



Menganalis



EMK



Nilai Murni



Presentations (Persembahan)- berkumpulan. NILAI MURNI



Kerjasama



3



Bercerita



PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD)



KEHADIRAN : REFLEKSI / IMPAK



BAHASA MELAYU



60 minit



4.1 Mengaplikasikan unsur keindahan dan kesantunan bahasa dalam bahan sastera.



Buku Aktiviti: 4



TAHAP PENGUASAAN (PBS)



MATAPELAJARAN



4.0 ASPEK SENI BAHASA



BBB



PAK-21



MASA



Buku Aktiviti



/



______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan. ______ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan. PdP ditunda kerana ________________________________________________



RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PKJR)



MINGGU



HARI



2



TARIKH



TAHUN



Rabu



3



TEMA



1 : KEKELUARGAAN



UNIT



1. Keluarga Cergas



TEMA PKJR KEMAHIRAN BAHASA STANDARD KANDUNGAN



MASA



BAHASA MELAYU



60 minit



TAJUK



1: Pengangkutan darat



MATAPELAJARAN



TAJUK PKJR



Kata Nama Am dan Kata Nama Khas Mengenal Pasti Kenderaan



5.0 ASPEK TATABAHASA 5.1 Memahami fungsi dan menggunakan golongan kata mengikut konteks 1.1 Kenderaan persendirian, kenderaan awam, kenderaan berat dan jentera 5.1.1 Memahami dan mengenal pasti penggunaan golongan kata mengikut konteks;(i) kata nama am (ii) kata



STANDARD PEMBELAJARAN



OBJEKTIF PEMBELAJARAN



KRITERIA KEJAYAAN



HP PKJR: 1.1.1 Menamakan kenderaan persendirian, kenderaan awam, kenderaan berat dan jentera yang diketahui Pada akhir PdPC murid dapat : 1. Mengenal pasti dan membina ayat menggunakan kata nama am dan kata nama khas dengan betul 2. Menamakan kenderaan persendirian, kenderaan awam, kenderaan berat dan jentera yang diketahui Murid berjaya mengenal pasti dan membina ayat menggunakan kata nama am dan kata nama khas dengan betul. Pengenalan : Murid mengimbas kembali pelajaran lalu. Aktiviti : 1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dengan tajuk pelajaran. 2. Murid diminta membuka buku teks ms 6. 3. Murid membaca teks. 4. Murid dibimbing untuk memahami kata nama am dan kata nama khas. 5. Murid mengenal pasti dan membina ayat menggunakan kata nama am dan kata nama khas dalam bahan. (KBAT) 6. Murid membuat latihan dalam buku aktiviti ms 5. (PBD) 7. Murid membaca teks laporan trafik di dalam BAM PKJR ms 1 mengikut laras bahasa berita. 8. Murid mengenal pasti dan menggarisi jenis kenderaan yang terdapat dalam petikan. (PAK21) Penutup : Murid bersoal-jawab dengan guru semasa guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.



AKTIVITI PDPC



BBB



Buku Teks: 6, Buku Aktiviti: 5, BAM PKJR ms 1.



SISTEM BAHASA



Tatabahasa



KBAT



Menganalis



EMK



Read and highlight (baca dan tanda)



NILAI MURNI



PAK-21 TAHAP PENGUASAAN (PBS)



3



REFLEKSI / IMPAK



Kerjasama



Buku Aktiviti



PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD)



KEHADIRAN :



Nilai Murni



/



______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan. ______ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan. PdP ditunda kerana ________________________________________________



RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU



HARI



TARIKH



TAHUN



MASA



MATAPELAJARAN



2



Khamis



3



TEMA



1 : KEKELUARGAAN



UNIT



2. Keluarga Cergas



KEMAHIRAN BAHASA STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN



BAHASA MELAYU



60 minit



TAJUK



Kata Nama Am dan Kata Nama Khas



5.0 ASPEK TATABAHASA 5.1 Memahami fungsi dan menggunakan golongan kata mengikut konteks 5.1.1 Memahami dan mengenal pasti penggunaan golongan kata mengikut konteks;(i) kata nama am (ii) kata



OBJEKTIF PEMBELAJARAN



Pada akhir PdPC murid dapat : Mengenal pasti dan membina ayat menggunakan kata nama am dan kata nama khas dengan betul



KRITERIA KEJAYAAN



Murid berjaya mengenal pasti dan membina ayat menggunakan kata nama am dan kata nama khas dengan betul



AKTIVITI PDPC



BBB



Pengenalan : Murid mengimbas kembali pelajaran lalu.(PAK 21) Aktiviti : 1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dengan tajuk pelajaran. 2. Murid diminta membuka buku teks ms 6. 3. Murid membaca teks. 4. Murid dibimbing untuk memahami kata nama am dan kata nama khas. 5. Murid mengenal pasti dan membina ayat menggunakan kata nama am dan kata nama khas dalam bahan. (KBAT) 6. Murid membuat latihan dalam buku aktiviti ms 6. (PBD) Penutup : Murid bersoal-jawab dengan guru semasa guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran. Buku Teks: 6, Buku Aktiviti: 6



SISTEM BAHASA



Tatabahasa



KBAT



Menganalis



PAK-21 TAHAP PENGUASAAN (PBS)



NILAI MURNI Recap Group (Mengulangi / mengingat semula) 3



PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD)



KEHADIRAN : REFLEKSI / IMPAK



EMK



Buku Aktiviti



/



______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan. ______ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan. PdP ditunda kerana ________________________________________________



Nilai Murni Kerjasama