RPH BM THN 3-Unit 3 [PDF]

  • 0 0 0
  • Suka dengan makalah ini dan mengunduhnya? Anda bisa menerbitkan file PDF Anda sendiri secara online secara gratis dalam beberapa menit saja! Sign Up
File loading please wait...
Citation preview

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU



HARI



5



TARIKH



TAHUN



Ahad



3



TEMA



1 : KEKELUARGAAN



UNIT



3. Kenangan Manis



KEMAHIRAN BAHASA STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN



OBJEKTIF PEMBELAJARAN



MASA



MATAPELAJARAN



BAHASA MELAYU



60 minit



TAJUK



Penghubung Kasih



1.0 KEMAHIRAN MENDENGAR DAN BERTUTUR 1.1 Mendengar dan memberikan respons



1.1.1 Mendengar, mengecam sebutan, memahami dan menyebut dengan betul dan tepat; (i)ayat tunggal (ii) a



Pada akhir PdPC murid dapat : Mendengar dan mengenal pasti ayat tunggal dan ayat majmuk



KRITERIA KEJAYAAN



Murid berjaya mendengar dan mengenal pasti ayat tunggal dan ayat majmuk dengan tepat



AKTIVITI



Pengenalan : Murid berbincang mengenai dialog buku teks ms 13. Aktiviti : 1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dengan tajuk pelajaran. 2. Murid diminta membuka buku teks ms 13. 3. Murid meneliti petikan. 4. Murid dibimbing untuk menyebut ayat tunggal dan ayat majmuk. 5. Murid mendengar dan mengenal pasti ayat tunggal dan ayat majmuk dalam teks.(KBAT) 6. Murid membuat latihan dalam buku aktiviti ms 15-16. (PBD) 7. Secara berkumpulan, murid melakukan simulasi berdasarkan dialog buku teks.(PAK 21) Penutup : Murid bersoal-jawab dengan guru semasa guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.



PDPC



BBB SISTEM BAHASA KBAT PAK-21 TAHAP PENGUASAAN (PBS)



Buku Teks: 13, Buku Aktiviti: 15-16 Sebutan dan Intonasi Menganalis



EMK



Role-Play (Main peranan)



NILAI MURNI



3



PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD)



KEHADIRAN : REFLEKSI / IMPAK



Buku Aktiviti



/



______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan. ______ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan. PdP ditunda kerana ________________________________________________



Nilai Murni Baik hati



RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU



HARI



5



TARIKH



TAHUN



Isnin



3



TEMA



1 : KEKELUARGAAN



UNIT



3. Kenangan Manis



KEMAHIRAN BAHASA STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN



OBJEKTIF PEMBELAJARAN



KRITERIA KEJAYAAN



AKTIVITI PDPC



BBB SISTEM BAHASA KBAT PAK-21 TAHAP PENGUASAAN (PBS)



MATAPELAJARAN



BAHASA MELAYU



60 minit



TAJUK



Kem Bestari



2.0 KEMAHIRAN MEMBACA 2.1 Asas membaca dan memahami 2.1.1 Membaca dengan sebutan yang betul; (iii) petikan



Pada akhir PdPC murid dapat : Membaca petikan berita dengan sebutan yang betul



Murid berjaya membaca petikan berita dengan sebutan yang betul dan jelas Pengenalan : Murid mendengar pengalaman guru terlibat dengan kem motivasi peringkat sekolah. Aktiviti : 1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dengan tajuk pelajaran. 2. Murid diminta membuka buku teks ms 14. 3. Murid meneliti petikan. 4. Murid dibimbing membaca petikan mengikut laras bahasa berita. 5. Murid membaca petikan seperti membaca berita.(KBAT) 6. Murid membuat latihan dalam buku aktiviti ms 17. (PBD) 7. Seorang murid dipilih daripada setiap kumpulan ke hadapan kelas untuk membaca petikan seperti membaca berita dengan sebutan yang jelas dan intonasi yang sesuai.(PAK 21) Penutup : Murid bersoal-jawab dengan guru semasa guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran. Buku Teks: 14, Buku Aktiviti: 17 Sebutan dan Intonasi Menganalis



EMK



Hot Seating (Kerusi Panas)



NILAI MURNI



3



PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD)



KEHADIRAN : REFLEKSI / IMPAK



MASA



Buku Aktiviti



/



______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan. ______ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan. PdP ditunda kerana ________________________________________________



Nilai Murni Semangat bermasyarakat



RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU



HARI



5



TARIKH



TAHUN



Selasa



3



TEMA



1 : KEKELUARGAAN



UNIT



3. Kenangan Manis



KEMAHIRAN BAHASA STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN



OBJEKTIF PEMBELAJARAN



KRITERIA KEJAYAAN



AKTIVITI PDPC



BBB SISTEM BAHASA KBAT PAK-21 TAHAP PENGUASAAN (PBS)



MATAPELAJARAN



BAHASA MELAYU



60 minit



TAJUK



Kenangan di Kem Bestari



3.0 KEMAHIRAN MENULIS 3.2 Menulis perkataan, frasa, dan ayat yang bermakna 3.2.1 Membina dan menulis; (ii) perenggan



Pada akhir PdPC murid dapat : Membina dan menulis perenggan dalam buku latihan



Murid berjaya membina dan menulis perenggan dalam buku latihan dengan kemas Pengenalan : Murid bermain permainan ‘Call Backs’. Guru memanggil ‘If you hear me, clap your hands’. Murid menggunakan fizikal untuk memberi respons dan lebih bersedia. Aktiviti : 1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dengan tajuk pelajaran. 2. Murid diminta membuka buku teks ms 15. 3. Murid meneliti petikan. 4. Murid dibimbing memahami bahan. 5. Murid membina dan menulis perenggan dalam buku latihan.(KBAT) 6. Murid membuat latihan dalam buku aktiviti ms 18. (PBD) 7. Seorang murid dipilih daripada setiap kumpulan ke hadapan kelas untuk membaca perenggan yang ditulis dalam buku latihan dengan sebutan yang jelas dan intonasi yang sesuai.(PAK 21) Penutup : Murid bersoal-jawab dengan guru semasa guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran. Buku Teks: 15, Buku Aktiviti: 18 Sebutan dan Intonasi Menganalis



EMK



Hot Seating (Kerusi Panas)



NILAI MURNI



3



PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD)



KEHADIRAN : REFLEKSI / IMPAK



MASA



Buku Aktiviti



/



______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan. ______ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan. PdP ditunda kerana ________________________________________________



Nilai Murni Kasih sayang



RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PKJR) MINGGU



HARI



5



TARIKH



TAHUN



Rabu



3



TEMA



1 : KEKELUARGAAN



UNIT



3. Kenangan Manis



TEMA PKJR KEMAHIRAN BAHASA STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN



OBJEKTIF PEMBELAJARAN



KRITERIA KEJAYAAN



AKTIVITI PDPC



BBB SISTEM BAHASA KBAT PAK-21 TAHAP PENGUASAAN (PBS)



2: Persekitaran Jalan Raya



MATAPELAJARAN



BAHASA MELAYU



60 minit



TAJUK TAJUK PKJR



Alangkah Seronoknya Had Laju Kenderaan



5.0 ASPEK TATABAHASA 5.1 Memahami fungsi dan menggunakan golongan kata mengikut konteks 2.1 Jenis-jenis jalan raya



5.1.2 Memahami, mengenal pasti, dan menggunakan kata kerja mengikut konteks; (i) kata kerja aktif dan tak t 2.1.3 Menjelaskan had laju kenderaan yang bergerak di setiap jenis jalan. Pada akhir PdPC murid dapat : 1. Membina ayat menggunakan kata kerja aktif trasitif dan kata kerja aktif tak transitif berdasarkan gambar. 2. Menjelaskan had laju kenderaan yang bergerak di setiap jenis jalan. Murid berjaya membina ayat menggunakan kata kerja aktif trasitif dan kata kerja aktif tak transitif berdasarkan gambar dengan betul Pengenalan : Murid mengimbas pelajaran lalu. Aktiviti : 1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dengan tajuk pelajaran. 2. Murid diminta membuka buku teks ms 16-17. 3. Murid meneliti petikan untuk mengenal pasti kata kerja aktif transitif dan kata kerja aktif tak transitif. 4. Murid membina ayat menggunakan kata kerja aktif transitif dan kata kerja aktif tak transitif.(KBAT) 5. Murid membuat latihan dalam buku aktiviti ms 19-20. (PBD) 6. Seorang murid dipilih daripada setiap kumpulan ke hadapan kelas untuk membaca ayat yang dibina menggunakan kata kerja aktif transitif dan kata kerja aktif tak transitif dengan jelas.(PAK 21) 7. Murid mendengar perbualan dengan telitinya. Kemudian, murid memberikan respons. 8. Murid mencatat isi-isi penting yang didengari dalam buku latihan. Penutup : Murid bersoal-jawab dengan guru semasa guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran. Buku Teks: 16-17, Buku Aktiviti: 19-20 Sebutan dan Intonasi Menganalis



EMK



Hot Seating (Kerusi Panas)



NILAI MURNI



3



PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD)



KEHADIRAN : REFLEKSI / IMPAK



MASA



Buku Aktiviti



/



______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan. ______ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan. PdP ditunda kerana ________________________________________________



Nilai Murni Kasih sayang



RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU



5



HARI



TARIKH



TAHUN



Khamis



3



TEMA



1 : KEKELUARGAAN



UNIT



3. Kenangan Manis



KEMAHIRAN BAHASA STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN



OBJEKTIF PEMBELAJARAN



KRITERIA KEJAYAAN



AKTIVITI PDPC



BBB SISTEM BAHASA KBAT PAK-21 TAHAP PENGUASAAN (PBS)



MATAPELAJARAN



BAHASA MELAYU



60 minit



TAJUK



Lawatan ke Taman Herba



5.0 ASPEK TATABAHASA 5.1 Memahami fungsi dan menggunakan golongan kata mengikut konteks 5.1.2 Memahami, mengenal pasti, dan menggunakan kata kerja mengikut konteks; (ii) kata kerja pasif



Pada akhir PdPC murid dapat : Membina ayat menggunakan kata kerja pasif berdasarkan gambar



Murid berjaya membina ayat menggunakan kata kerja pasif berdasarkan gambar dengan betul Pengenalan : Murid bermain permainan ‘Building Blocks’. Mereka diminta untuk mencantumkan bahan binaan mudah seperti kereta, rumah dan pokok dalam kumpulan. Aktiviti : 1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dengan tajuk pelajaran. 2. Murid diminta membuka buku teks ms 18 3. Murid meneliti petikan. 4. Murid dibimbing mengenal pasti dan memahami kata kerja pasif berdasarkan teks. 5. Murid membina ayat menggunakan kata kerja pasif berdasarkan gambar.(KBAT) 6. Murid membuat latihan dalam buku aktiviti ms 21-22. (PBD) 7. Murid dibawa melawat Taman Herba sekolah oleh guru dan mereka diminta mencatat nama pokok herba yang ditanam.(PAK 21) Penutup : Murid bersoal-jawab dengan guru semasa guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran. Buku Teks: 18, Buku Aktiviti: 21-22 Sebutan dan Intonasi Menganalis



EMK



Galery Walk (Lawatan ke galeri)



NILAI MURNI



3



PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD)



KEHADIRAN : REFLEKSI / IMPAK



MASA



Buku Aktiviti



/



______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan. ______ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan. PdP ditunda kerana ________________________________________________



Nilai Murni Kelestarian alam sekitar