7 0 393 KB
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU
HARI
3
TARIKH
TAHUN
Isnin
3
TEMA
1 : KEKELUARGAAN
UNIT
2. Kejayaan Keluarga
KEMAHIRAN BAHASA STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
KRITERIA KEJAYAAN
MASA
MATAPELAJARAN
BAHASA MELAYU
60 minit
TAJUK
Kejayaan Kita Bersama
1.0 KEMAHIRAN MENDENGAR DAN BERTUTUR 1.1 Mendengar dan memberikan respons 1.1.1 Mendengar, mengecam sebutan, memahami dan menyebut dengan betul dan tepat; (ii) ayat majmuk
Pada akhir PdPC murid dapat : Mendengar dan menyebut ayat majmuk
Murid berjaya mendengar dan menyebut ayat majmuk dengan tepat dan betul Pengenalan : Murid diterangkan maksud usahawan. Aktiviti : 1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dengan tajuk pelajaran. 2. Murid diminta membuka buku teks ms 7.
AKTIVITI PDPC
3. Murid membaca dialog buku teks ms 7. 4. Murid dibimbing untuk memahami dan mengecam ayat majmuk di dalam teks. 5. Murid mendengar dan menyebut ayat majmuk dengan betul.(KBAT) 6. Murid membuat latihan dalam buku aktiviti ms 7. (PBD) 7. Secara berkumpulan, murid melakukan simulasi berdasarkan dialog buku teks.(PAK 21) Penutup : Murid bersoal-jawab dengan guru semasa guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.
BBB SISTEM BAHASA KBAT PAK-21 TAHAP PENGUASAAN (PBS)
Buku Teks: 7, Buku Aktiviti: 7 Sebutan dan Intonasi Menganalis
EMK
Role-Play (Main peranan)
NILAI MURNI
3
PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD)
KEHADIRAN : REFLEKSI / IMPAK
Buku Aktiviti
/
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan. ______ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan. PdP ditunda kerana ________________________________________________
Nilai Murni Kerjasama
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU
HARI
3
TARIKH
TAHUN
Selasa
3
TEMA
1 : KEKELUARGAAN
UNIT
2. Kejayaan Keluarga
KEMAHIRAN BAHASA STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
MASA
MATAPELAJARAN
BAHASA MELAYU
60 minit
TAJUK
Kilang Batik Nenek
2.0 KEMAHIRAN MEMBACA 2.1 Asas membaca dan memahami 2.1.1 Membaca dengan sebutan yang betul dan intonasi yang sesuai; (ii) perenggan
Pada akhir PdPC murid dapat : Membaca teks dalam setiap perenggan
KRITERIA KEJAYAAN
Murid berjaya membaca teks dalam setiap perenggan dengan sebutan yang jelas dan intonasi yang betul
AKTIVITI
Pengenalan : Murid meneka huruf untuk permainan ‘Hangman’. Murid meneka perkataan tersebut. Aktiviti : 1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dengan tajuk pelajaran. 2. Murid diminta membuka buku teks ms 8. 3. Murid membaca petikan buku teks ms 8. 4. Murid dibimbing membaca teks dengan sebutan dan intonasi yang sesuai. 5. Murid membaca teks dalam setiap perenggan.(KBAT) 6. Murid membuat latihan dalam buku aktiviti ms 8. (PBD) 7. Berdasarkan petikan dalam buku teks, setiap murid diminta ‘baca dan tanda’ isi penting yang ada berkaitan cawangan kilang dan nama watak.(PAK 21) Penutup : Murid bersoal-jawab dengan guru semasa guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.
PDPC
BBB SISTEM BAHASA KBAT PAK-21 TAHAP PENGUASAAN (PBS)
Buku Teks: 8, Buku Aktiviti: 8 Sebutan dan Intonasi Menganalis
EMK
Read and highlight (baca dan tanda)
NILAI MURNI
3
PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD)
KEHADIRAN : REFLEKSI / IMPAK
Buku Aktiviti
/
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan. ______ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan. PdP ditunda kerana ________________________________________________
Nilai Murni Keusahawanan
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PKJR) MINGGU
HARI
3
TARIKH
TAHUN
Selasa
3
TEMA
1 : KEKELUARGAAN
UNIT
2. Kejayaan Keluarga
KEMAHIRAN BAHASA STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
KRITERIA KEJAYAAN
AKTIVITI PDPC
BBB
MASA
BAHASA MELAYU
60 minit
TAJUK
3.2 Menulis perkataan, frasa, dan ayat yang bermakna 3.2.1 Membina dan menulis; (iii) ayat
Pada akhir PdPC murid dapat : Menulis ayat berdasarkan frasa dan gambar
Murid berjaya menulis ayat berdasarkan frasa dan gambar dengan kemas dan betul Pengenalan : Murid bermain permainan ‘Call Backs’. Guru memanggil ‘If you hear me, clap your hands’. Murid menggunakan fizikal untuk memberi respons dan lebih bersedia Aktiviti : 1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dengan tajuk pelajaran. 2. Murid diminta membuka buku teks ms 9. 3. Murid membaca petikan buku teks ms 9. 4. Murid membina ayat berdasarkan gambar. (KBAT) 5. Murid menulis ayat berdasarkan frasa ke dalam buku tulis. (PBD) 6. Dalam setiap kumpulan, dikehendaki menghantar wakil ke hadapan kelas untuk membaca ayat yang ditulis dengan intonasi dan sebutan yang betul dan jelas.(PAK 21) Penutup : Murid bersoal-jawab dengan guru semasa guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran. Buku Teks: 9 Sistem Ejaan
KBAT
Menganalis
EMK
Think– Pair– Share (Fikir- Pasang– Kongsi)
NILAI MURNI
TAHAP PENGUASAAN (PBS)
3
PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD)
KEHADIRAN : REFLEKSI / IMPAK
Usaha Gigih Datuk
3.0 KEMAHIRAN MENULIS
SISTEM BAHASA
PAK-21
MATAPELAJARAN
Buku Aktiviti
/
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan. ______ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan. PdP ditunda kerana ________________________________________________
Nilai Murni Kerjasama
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PKJR) MINGGU
HARI
3
TARIKH
TAHUN
Rabu
3
TEMA
1 : KEKELUARGAAN
UNIT
2. Kejayaan Keluarga
TEMA PKJR KEMAHIRAN BAHASA STANDARD KANDUNGAN
MASA
BAHASA MELAYU
60 minit
1: Pengangkutan darat
MATAPELAJARAN
TAJUK TAJUK PKJR
Mari Bersepakat Berhati-hati di Jalan Raya
4.0 ASPEK SENI BAHASA 4.1 Mengaplikasikan unsur keindahan dan kesantunan bahasa dalam bahan sastera. 1.1 Kenderaan persendirian, kenderaan awam, kenderaan berat dan jentera 4.1.1 Bercerita dan menuturkan dialog yang mengandungi gaya bahasa yang indah; (i) simpulan bahasa
STANDARD PEMBELAJARAN
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
KRITERIA KEJAYAAN
HP PKJR: 1.1.3 Menyatakan tindakan yang perlu dilakukan sekiranya kenderaan : • laju • mengundur • menghampiri • membelok Pada akhir PdPC murid dapat : 1. Bercerita menggunakan simpulan bahasa. 2. Menyatakan tindakan yang perlu dilakukan sekiranya kenderaan laju, mengundur, menghampiri dan membelok. Murid berjaya bercerita menggunakan simpulan bahasa dengan gaya yang menarik dan kemas Pengenalan : Murid mengimbas kembali pelajaran lalu. Aktiviti : 1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dengan tajuk pelajaran. 2. Murid diminta membuka buku teks ms 10 dan meneliti gambar.
AKTIVITI PDPC
3. Murid secara berpasangan mencari maksud simpulan bahasa dalam setiap gambar. (PAK 21) 4. Murid dibimbing menyelesaikan jalan cerita.(KBAT) 5. Seorang murid dipilih dari setiap kumpulan untuk bercerita menggunakan simpulan bahasa dengan gaya yang menarik dan kemas di hadapan kelas.(PBD) 6. Murid melengkapkan petikan di BAM PKJR m/s 2 dengan perkataan yang diberikan. 7. Murid menulis tindakan kamu berdasarkan situasi yang diberikan dalam BAM PKJR m/s 3. Penutup : Murid bersoal-jawab dengan guru semasa guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.
BBB SISTEM BAHASA KBAT PAK-21 TAHAP PENGUASAAN (PBS)
Buku Teks: 10, BAM PKJR m/s 2-3 Sebutan dan Intonasi Menganalis
EMK
Think– Pair– Share (Fikir- Pasang– Kongsi)
NILAI MURNI
3
PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD)
KEHADIRAN : REFLEKSI / IMPAK
Bercerita
/
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan. ______ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan. PdP ditunda kerana ________________________________________________
Nilai Murni Kerjasama
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU
3
HARI
TARIKH
TAHUN
Khamis
3
TEMA
1 : KEKELUARGAAN
UNIT
2. Kejayaan Keluarga
KEMAHIRAN BAHASA STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
KRITERIA KEJAYAAN
AKTIVITI PDPC
BBB
MASA
BAHASA MELAYU
60 minit
TAJUK
5.1 Memahami fungsi dan menggunakan golongan kata mengikut konteks 5.1.1 Memahami dan mengenal pasti penggunaan golongan kata mengikut konteks; (iii) kata ganti nama
Pada akhir PdPC murid dapat : Menggunakan kata ganti nama untuk melengkapkan dialog
Murid berjaya menggunakan kata ganti nama untuk melengkapkan dialog dengan betul Pengenalan : Murid mengimbas kembali pelajaran lalu.(PAK 21) Aktiviti : 1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dengan tajuk pelajaran. 2. Murid diminta membuka buku teks ms 11. 3. Murid meneliti dan memahami gambar. 4. Murid dibimbing mengenal pasti kata ganti nama dalam dialog. 5. Murid dibimbing menggunakan kata ganti nama untuk melengkapkan dialog.(KBAT) 6. Murid membuat latihan dalam buku aktiviti ms 11.(PBD) 7. Secara berkumpulan, murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan kecil untuk melakonkan semula dialog situasi 1 dan 2 yang dilengkapkan dengan kata ganti nama yang betul.(PAK 21) Penutup : Murid bersoal-jawab dengan guru semasa guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran. Buku Teks: 11, Buku Aktiviti: 11 Sistem Ejaan
KBAT
Menganalis
EMK
Role-Play (Main peranan)
NILAI MURNI
TAHAP PENGUASAAN (PBS)
3
PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD)
KEHADIRAN : REFLEKSI / IMPAK
Kita Boleh!
5.0 ASPEK TATABAHASA
SISTEM BAHASA
PAK-21
MATAPELAJARAN
Buku Aktiviti
/
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan. ______ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan. PdP ditunda kerana ________________________________________________
Nilai Murni Kerajinan
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU
HARI
4
TARIKH
TAHUN
Ahad
3
TEMA
1 : KEKELUARGAAN
UNIT
3. Kejayaan Keluarga
KEMAHIRAN BAHASA STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
KRITERIA KEJAYAAN
MASA
MATAPELAJARAN
BAHASA MELAYU
60 minit
TAJUK
Usaha Gigih Datuk
3.0 KEMAHIRAN MENULIS 3.2 Menulis perkataan, frasa, dan ayat yang bermakna 3.2.1 Membina dan menulis; (iii) ayat
Pada akhir PdPC murid dapat : Menulis ayat berdasarkan frasa dan gambar
Murid berjaya menulis ayat berdasarkan frasa dan gambar dengan kemas dan betul Pengenalan : Murid bermain permainan ‘Call Backs’. Guru memanggil ‘If you hear me, clap your hands’. Murid menggunakan fizikal untuk memberi respons dan lebih bersedia Aktiviti : 1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dengan tajuk pelajaran. 2. Murid diminta membuka buku teks ms 9.
AKTIVITI PDPC
3. Murid membaca petikan buku teks ms 9. 4. Murid dibimbing membina ayat berdasarkan gambar. 5. Murid menulis ayat berdasarkan frasa ke dalam buku tulis.(KBAT) 6. Murid membuat latihan dalam buku aktiviti ms 9. (PBD) 7. Dalam setiap kumpulan, dikehendaki menghantar wakil untuk membaca ayat yang ditulis dengan intonasi dan sebutan yang betul dan jelas.(PAK 21) Penutup : Murid bersoal-jawab dengan guru semasa guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.
BBB
Buku Aktiviti: 9
SISTEM BAHASA
Sistem Ejaan
KBAT
Menganalis
EMK
Think– Pair– Share (Fikir- Pasang– Kongsi)
NILAI MURNI
PAK-21 TAHAP PENGUASAAN (PBS)
3
PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD)
KEHADIRAN : REFLEKSI / IMPAK
Buku Aktiviti
/
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan. ______ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan. PdP ditunda kerana ________________________________________________
Nilai Murni Kerjasama
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU
HARI
4
TARIKH
TAHUN
Isnin
3
TEMA
1 : KEKELUARGAAN
UNIT
3. Kejayaan Keluarga
KEMAHIRAN BAHASA STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
KRITERIA KEJAYAAN
MASA
MATAPELAJARAN
BAHASA MELAYU
60 minit
TAJUK
Pesanan Ibu
4.0 ASPEK SENI BAHASA 4.1 Mengaplikasikan unsur keindahan dan kesantunan bahasa dalam bahan sastera. 4.1.1 Bercerita dan menuturkan dialog yang mengandungi gaya bahasa yang indah; (i) simpulan bahasa
Pada akhir PdPC murid dapat : Bercerita menggunakan simpulan bahasa
Murid berjaya bercerita menggunakan simpulan bahasa dengan gaya yang menarik dan kemas Pengenalan : Murid mengimbas kembali pelajaran lalu tantang simpulan bahasa. Aktiviti : 1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dengan tajuk pelajaran. 2. Murid diminta membuka buku aktiviti ms 10.
AKTIVITI PDPC
3. Murid meneliti dan memahami gambar. 4. Murid dibimbing mencari maksud simpulan bahasa yang terdapat dalam gambar. 5. Murid diminta bercerita dengan gaya bahasa yang indah dalam kumpulan. (PBD) 5. Murid menulis cerita dengan lengkap dalam buku aktiviti. (KBAT) 7. Seorang murid dipilih dari setiap kumpulan untuk bercerita menggunakan simpulan bahasa dengan gaya yang menarik dan kemas di hadapan kelas.(PAK 21) Penutup : Murid bersoal-jawab dengan guru semasa guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.
BBB SISTEM BAHASA KBAT PAK-21 TAHAP PENGUASAAN (PBS)
Buku Aktiviti: 10 Sebutan dan Intonasi Menganalis
Nilai Murni
Presentations (Persembahan)- berkumpulan. NILAI MURNI
Kerjasama
3
Bercerita
PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD)
KEHADIRAN : REFLEKSI / IMPAK
EMK
Buku Aktiviti
/
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan. ______ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan. PdP ditunda kerana ________________________________________________
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU
HARI
4
TARIKH
TAHUN
Selasa
3
TEMA
1 : KEKELUARGAAN
UNIT
3. Kejayaan Keluarga
KEMAHIRAN BAHASA STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
KRITERIA KEJAYAAN
AKTIVITI PDPC
BBB
MASA
BAHASA MELAYU
60 minit
TAJUK
5.1 Memahami fungsi dan menggunakan golongan kata mengikut konteks 5.1.1 Memahami dan mengenal pasti penggunaan golongan kata mengikut konteks; (iii) kata ganti nama
Pada akhir PdPC murid dapat : Menggunakan kata ganti nama untuk melengkapkan dialog
Murid berjaya menggunakan kata ganti nama untuk melengkapkan dialog dengan betul Pengenalan : Murid mengimbas kembali pelajaran lalu.(PAK 21) Aktiviti : 1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dengan tajuk pelajaran. 2. Murid diminta membuka buku teks ms 11. 3. Murid meneliti gambar dan memahami gambar. 4. Murid dibimbing mengenal pasti kata ganti nama dalam dialog. 5. Murid dibimbing menggunakan kata ganti nama untuk melengkapkan dialog.(KBAT) 6. Murid membuat latihan dalam buku aktiviti ms 12.(PBD) 7. Secara berkumpulan, murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan kecil untuk melakonkan semula dialog situasi 1 dan 2 yang dilengkapkan dengan kata ganti nama yang betul.(PAK 21) Penutup : Murid bersoal-jawab dengan guru semasa guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran. Buku Teks: 11, Buku Aktiviti: 12 Sistem Ejaan
KBAT
Menganalis
EMK
Role-Play (Main peranan)
NILAI MURNI
TAHAP PENGUASAAN (PBS)
3
PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD)
KEHADIRAN : REFLEKSI / IMPAK
Kita Boleh!
5.0 ASPEK TATABAHASA
SISTEM BAHASA
PAK-21
MATAPELAJARAN
Buku Aktiviti
/
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan. ______ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan. PdP ditunda kerana ________________________________________________
Nilai Murni Kerajinan
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PKJR) MINGGU
HARI
4
TARIKH
TAHUN
Rabu
3
TEMA
1 : KEKELUARGAAN
UNIT
2. Kejayaan Keluarga
TEMA PKJR KEMAHIRAN BAHASA STANDARD KANDUNGAN
MASA
BAHASA MELAYU
60 minit
1: Pengangkutan darat
MATAPELAJARAN
TAJUK TAJUK PKJR
Mari Cuba Tindakan Yang Selamat
5.0 ASPEK TATABAHASA 3.1 Asas menulis 1.1 Kenderaan persendirian, kenderaan awam, kenderaan berat dan jentera 3.1.1 Menulis secara mekanis; (iv) frasa
STANDARD PEMBELAJARAN
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
KRITERIA KEJAYAAN
AKTIVITI PDPC
BBB
HP PKJR: 1.1.3 Menyatakan tindakan yang perlu dilakukan sekiranya kenderaan : • laju • mengundur • menghampiri • membelok Pada akhir PdPC murid dapat : 1. Mengenal pasti penjodoh bilangan yang terdapat dalam bahan 2. Menyatakan tindakan yang perlu dilakukan sekiranya kenderaan laju, mengundur, menghampiri dan membelok. Murid berjaya mengenal pasti penjodoh bilangan yang terdapat dalam bahan dengan betul Pengenalan : Murid berbincang mengenai petikan dalam buku teks. Aktiviti : 1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dengan tajuk pelajaran. 2. Murid diminta membuka buku teks ms 12. 3. Murid meneliti petikan dan membaca sendiri. 4. Murid dibimbing menyatakan penjodoh bilangan bagi perkataan yang dicetak biru. 5. Murid mengenal pasti penjodoh bilangan yang terdapat dalam teks.(KBAT) 6. Murid membuat latihan dalam buku aktiviti ms 13-14.(PBD) 7. Setiap kumpulan diminta menyelesaikan ‘word search’ perkataan dalam terdapat dalam buku teks. (PAK 21) 8. Murid membaca petikan dalam BAM PKJR m/s 2 dengan sebutan dan intonasi yang betul. 9. Murid menjawab soalan pemahaman BAM PKJR m/s 3. Penutup : Murid bersoal-jawab dengan guru semasa guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran. Buku Teks: 12, Buku Aktiviti: 13-14, BAM PKJR m/s 4-5
SISTEM BAHASA
Tatabahasa
KBAT
Menganalis
EMK
Games (Permainan)
NILAI MURNI
PAK-21 TAHAP PENGUASAAN (PBS)
3
PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD)
KEHADIRAN : REFLEKSI / IMPAK
Buku Aktiviti
/
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan. ______ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan. PdP ditunda kerana ________________________________________________
Nilai Murni Rajin