RPH RBT Tahun 4 [PDF]

  • 0 0 0
  • Suka dengan makalah ini dan mengunduhnya? Anda bisa menerbitkan file PDF Anda sendiri secara online secara gratis dalam beberapa menit saja! Sign Up
File loading please wait...
Citation preview

MATA PELAJARAN



Reka bentuk dan Teknologi



TARIKH / MASA



27/3/2015 (Jumaat)



TAHUN



4



BILANGAN MURID



29 orang ( 16 perempuan, 23 lelaki )



MASA



8.20 – 9.20 am ( 60 minit )



TAJUK



3.0 Reka Bentuk ( Projek Jambatan )



STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN



3.1 Mereka bentuk projek eksperimental 3.1.5 Mengenal pasti jenis alatan dan bahan berdasarkan projek eksperimental. 3.1.6 Membina, menguji dan menambah baik projek Eksperimental



OBJEKTIF PEMBELAJARAN



Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat : 1. Mengenal pasti jenis alatan dan bahan yang digunakan. 2. Membina projek eksperimental dengan menggunakan alatan dan bahan yang telah disenaraikan. 3. Membuat pengujian pada projek eksperimental yang telah dihasilkan. 4. Membuat penambahbaikan projek.



RINGKASAN



Murid dapat menghasilkan projek eksperimental berdasarkan alatan dan bahan yang digunakan.



KEMAHIRAN



1. Membina projek eksperimental daripada bahan dan peralatan yang telah disenaraikan.



BAHAN BANTU MENGAJAR



2. Menganalisis projek eksperimental daripada pengujian projek. 1. Surat khabar 2. Kotak kertas 3. Lidi 4. Pita perekat 5. Gunting 6. Pembaris 7. Pensel 8. sarung tangan



PENGETAHUAN SEDIA ADA



Murid pernah melihat alatan dan bahan yang digunakan pada projek eksperimental ini.



PENGISIAN KURIKULUM



Keusahawanan (EK4) – membina projek eksperimental Kreativiti dan Inovasi Nilai murni : Berhati-hati, Kerjasama, Patuh Elemen Nilai Tambah : Kemahiran berfikir



KEPELBAGAIAN KAEDAH DAN TEKNIK



Kemahiran Belajar



: menghubungkait



Belajar Cara Belajar : membuat rumusan, memproses maklumat Kecerdasan Pelbagai : visual ruang



LANGKA H/ MASA



Set Induksi



ISI PELAJARAN



Lagu ‘London Bridge is falling down’.



( 5 minit )



AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN Guru melekatkan lirik lagu dihadapan kelas.



Murid diminta untuk menyanyikan lagu tersebut bersama-sama. Murid di minta memberikan pandangan tentang lagu tersebut. Guru mengaitkan isi pelajaran pada hari ini dengan lagu tersebut.



Langkah 1 ( 10 minit)



- Model jambatan yang telah siap dibina. - Peralatan yang digunakan untuk membina jambatan.



Guru mengeluarkan model jambatan yang telah siap dibina. Guru memperkenalkan alatan yang digunakan untuk membina model jambatan. Guru memberikan penerangan tentang cara-cara membina jambatan menggunakan bahan yang telah disediakan.



Guru membuat satu demonstarasi dihadapan semua murid bagaimana untuk membuat model jambatan menggunakan bahan yang ada.



CATATAN BBM : - Lagu “London Bridge is falling down’. - Lirik lagu - Pembesar suara - Komputer riba



TMK: Lagu KB : Menghubungkait BBM : - Model jambatan - Bahan maujud 1.Surat khabar 2. Kotak kertas 3. Lidi 4. Pita perekat 5. Gunting 6. Pembaris 7. Pensel 8. sarung tangan



Nilai : -Berhati-hati - Utamakan Keselamatan



BCB : Memproses maklumat



Langkah 2



- Membina projek eksperimental



(30 minit)



Guru meminta wakil kumpulan untuk mengambil kotak alatan yang disediakan oleh guru.



( Jambatan ) Dalam kumpulan diminta murid untuk membina jambatan mengikut lakaran yang telah menjadi pilihan mereka. Murid diminta membina projek jambatan dengan menggunakan alatan yang ada dengan hati-hati. Guru memantau semua aktiviti kumpulan.



BBM : Bahan maujud 1.Surat khabar 2. Kotak kertas 3. Lidi 4. Pita perekat 5. Gunting 6. Pembaris 7. Pensel 8. sarung tangan Nilai : - Berhati-hati - Kerjasama KB : Kreativiti dan Inovasi



Langkah 3 (10 minit )



- Membuat pengujian pada projek eksperimental yang telah dihasilkan. -Membuat



Setiap kumpulan diminta untuk menguji jambatan menggunakan satu pemberat yang disediakan oleh guru. Guru menilai hasil setiap kumpulan dan pelajar diminta untuk membuat penambahbaikan projek sekiranya perlu.



KP: Visual ruang Nilai : - kerjasama



KB : Menghubungkait



penambahbaikan projek.



Penutup



Penutup kognitif



( 5 minit )



Penutup sosial



Guru memberikan cadangan penambahbaikan setiap kumpulan untuk minggu hadapan.



ENT: Kemahiran berfikir



Murid diminta untuk membuat rumusan aktiviti pada hari ini.



Nilai :



Guru membuat rumusan aktiviti pada hari ini.



BCB :



keseluruhan



Murid diminta untuk mengemas meja dan kerusi yang telah mereka guna semasa aktiviti.



Patuh



membuat rumusan